Ból mięśni – czy to normalne po treningu?

0

Fani crossfitu i intensywnego wysiłku siłowego często podkreślają błogi stan zmęczenia po efektywnej sesji. Wielu z nich uważa, że trening był jakościowy, jeśli następnego dnia muszą mierzyć się z zakwasami. Ile w tym prawdy? Przekonajmy się.

Zakwasy, czyli co?

Pokutuje przekonanie, że zakwasy związane są ze zwiększeniem się poziomu kwasu mlekowego we krwi. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ powstający w czasie treningu kwas mlekowy wyrównuje swój poziom po około 2 godzinach po zakończeniu wysiłku. Zakwasami są natomiast dolegliwości bólowe, fachowo nazywane zespołem opóźnionego bólu mięśniowego, które związane są z mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych i tkanki łącznej. Zwykle występują następnego dnia po treningu, ale czasem utrzymują się nawet dłużej. Są najczęstszą przypadłością u osób, które ćwiczą nieregularnie albo tych, które porywają się na zbyt duże obciążenia w czasie poszczególnych sesji.

Ćwiczyć czy nie?

Czy zakwasy są dobrym powodem, by odpuścić kolejny trening? Jeśli zdamy sobie sprawę z faktu, że dolegliwości bólowe wynikają z przeciążenia i uszkodzeń mięśni, odpowiedź będzie oczywista. Dalsze nadwyrężanie poszczególnych partii mięśniowych może doprowadzić do poważnej kontuzji. Po intensywnym wysiłku warto dać sobie czas na regenerację i wspierać odbudowę mięśni. Tu przyda się nieco spokojnego ruchu, ciepłe kąpiele lub masaż.

Jak zapobiegać bólom mięśni?

Najlepszym sposobem profilaktyki jest systematyczny wysiłek fizyczny. Mięśnie przyzwyczajone do pracy nie męczą się tak łatwo, dzięki czemu można bez trudu wykonać zaplanowany wcześniej trening. Musi on oczywiście być dopasowany do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Nawet jeśli wydaje się, że nasza forma pozwala na większe obciążenia, nie warto od razu przechodzić do skokowego ich zwiększania. Kluczowe znaczenie ma również rozgrzewka, którą należy zawsze wykonywać przez co najmniej 10 minut przed treningiem. Podobnie z rozciąganiem – po zakończeniu ćwiczeń poświęć czas, żeby rozciągnąć poszczególne partie mięśniowe. Ważna będzie również technika – złe ustawienie mięśni może skutkować ich przeciążeniem, a w skrajnym przypadku kontuzją.

Inną kwestią jest korzystanie z profesjonalnych akcesoriów treningowych. Usztywniacze, pasy i stabilizatory spełniają nie tylko funkcję ochronną. Poprawiając chwyt, ułatwiają poprawne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Trening z ich zastosowaniem staje się nie tylko bardziej efektywny, ale również bardziej bezpieczny dla naszego organizmu. Warto zaopatrzyć się w takie pomoce, które należy dobrać do charakteru wykonywanego treningu. Szereg akcesoriów znajdziesz na https://unbrokenstore.com/. Jeśli jesteś osobą zaawansowaną, warto pomyśleć również o profesjonalnych masażerach, które wykorzystywane są przez profesjonalnych fizjoterapeutów. Masaż punktowy przynosi ulgę w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych i znacznie skraca czas rekonwalescencji. Zregenerowane mięśnie pozwolą Ci wrócić do ulubionych aktywności. Warto jednak dać sobie odpowiednio dużo czasu, by nie dopuścić do powstawania groźnych kontuzji.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here