Ból głowy po alkoholu – jak się go bezpiecznie pozbyć?

0

Ból głowy po alkoholu to objaw zatrucia tą substancją. Potocznie takie symptomy określa się mianem kaca, który – oprócz samego bólu – obejmuje jeszcze złe samopoczucie, osłabienie organizmu, suchość w ustach, a także nudności i wymioty. W jaki sposób poradzić sobie z bólem głowy na kacu? Które leki i substancje będą bezpieczne, a których lepiej nie stosować przy zatruciu alkoholem?

Bóle głowy na kacu – jak je łagodzić?

Ból głowy po alkoholu oraz złe samopoczucie spowodowane są przede wszystkim zatruciem organizmu aldehydem octowym (jednym z metabolitów alkoholu, wywołującym takie dolegliwości) oraz, częściowo – odwodnieniem. Najbezpieczniejszymi metodami w niwelowaniu objawów „syndromu dnia następnego” są sposoby domowe, uwzględniające między innymi:

  • intensywne nawodnienie – a więc picie dużych ilości wody, powoli i małymi łykami. Wskazane jest również zastosowanie elektrolitów dostępnych w aptece, które dostarczają do organizmu minerały utracone w wyniku odwodnienia i zatrucia alkoholowego. Domowym odpowiednikiem elektrolitów jest sok z ogórków. Samodzielnie można też przygotować wodę z cytryną i odrobiną soli;
  • odpoczynek w postaci drzemki lub łagodna aktywność fizyczna w formie krótkiego spaceru. Oba te sposoby są dobrym rozwiązaniem w kontekście regeneracji organizmu, przy czym spacer pomoże dodatkowo dotlenić organizm;
  • zjedzenie pożywnego, bogatego w białka i tłuszcze posiłku. I nie chodzi tu oczywiście o kebab – zamiast zamawiania przetworzonego jedzenia, warto zrobić sobie jajecznicę na oliwie z oliwek, z dużą ilością warzyw i zjeść ją z pełnoziarnistym pieczywem;
  • chłodny, krótki prysznic. Niektóre osoby właśnie w ten sposób radzą sobie z bólem głowy, uczuciem zmęczenia i z rozdrażnieniem na kacu.

Ból głowy po wypiciu alkoholu – jakich leków nie można brać?

Ból głowy po spożyciu alkoholu tak naprawdę nie powinien być leczony w domowych warunkach ogólnodostępnymi tabletkami przeciwbólowymi – a zwłaszcza takimi z zawartością paracetamolu. Niestety, substancja ta, w połączeniu z metabolitami alkoholu, może doprowadzić nie tylko do zaostrzenia objawów kaca, ale również do uszkodzenia wątroby. Za nieco bardziej bezpieczne uważa się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), wśród których najpopularniejszym jest ibuprofen. Przy łączeniu ich z alkoholem zwiększa się niestety ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, a także podrażnienia śluzówki żołądka. Jeśli więc dana osoba może posiłkować się domowymi metodami na kaca, to warto wybrać właśnie je, a zrezygnować z zażywania tabletek.

Więcej informacji o farmakologicznym leczeniu kaca oraz o innych rodzajach leków wchodzących w interakcje z alkoholem znajduje się tutaj:
https://www.adamed.expert/pacjent/bol-i-stan-zapalny/bol-glowy-po-alkoholu-czy-mozna-wziac-lek-przeciwbolowy

Migrena po alkoholu – czy można w takiej sytuacji brać standardowe leki?

Niemal każda osoba cierpiąca z powodu migren wie, że spożywanie alkoholu jest „wyzwalaczem” tych dolegliwości. Chodzi tu nie tylko o zwiększenie prawdopodobieństwa i częstotliwości ataków migreny, ale również o zintensyfikowanie jej objawów. Pacjenci doświadczający migrenowych bólów głowy powinni więc całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Co istotne – jeśli migrena pojawi się po spożyciu alkoholu, to w ramach leczenia farmakologicznego stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem jest przyjęcie ibuprofenu. Tak, jak zostało to już wspomniane – nie należy brać tabletek z paracetamolem, a oprócz tego trzeba zrezygnować także z preparatów z tryptanami (czyli substancjami powszechnie stosowanymi w leczeniu migreny).

Długotrwały ból głowy po alkoholu – kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból głowy po spożyciu alkoholu powinien minąć po kilku godzinach, a maksymalnie – po dwóch dobach (czasem tak długiego kaca określa się mianem „kaca dwudniowego). Jeśli tak się nie dzieje, należy udać się na kontrolę do lekarza pierwszego kontaktu. Na taką wizytę warto zabrać spis wszystkich przyjmowanych na stałe leków (ponieważ to właśnie między nimi a metabolitami alkoholu mogą występować konkretne interakcje, powodujące przedłużanie się objawów). W przypadku, gdy bólowi głowy nadal towarzyszą nudności i wymioty, a także zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości czy równowagi, koniecznym będzie udanie się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) lub wezwanie pogotowia ratunkowego.

Źródła:

  1. Fudała, Bezpieczne picie alkoholu [w:] Medycyna Praktyczna, 30.12.2018

Dr hab. n. Med. A. Klimkiewicz, Ostre zatrucie alkoholem [w:] Medycyna Praktyczna, 25.05.2021

Dr n. Med. D. Klimaszyk, Zatrucie alkoholem – jak uniknąć błędów w diagnostyce i leczeniu? [w:] Stany Nagłe po Dyplomie 03/2020

Dr hab. N. Med. N. Waszkiewicz, Interakcje alkoholu z lekami [w:] Medycyna po Dyplomie 05/20176

Artykuł sponsorowany

9/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here