Błonnik witalny jest suplementem diety zalecanym przede wszystkim osobom na diecie redukcyjnej. Jest on zbudowany z celulozy i ligniny, a pozyskuje się go z babki płesznik i babki jajkowatej. Umiejętne stosowanie błonnika witalnego poprawia trawienie, a także hamuje nasz apetyt, dzięki czemu szybciej pozbywamy się dodatkowych kilogramów. Osoby, które spożywają zbyt małe ilości błonnika z pokarmem mogą pomyśleć o jego suplementacji.
Błonnik witalny – działanie
Błonnik witalny to preparat w stu procentach naturalny, który uzupełnia niedobory błonnika pokarmowego w diecie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że nie jest on trawiony w układzie pokarmowym. Pozyskuje się go z nasion babki płesznik i babki jajkowatej, które wzajemnie się uzupełniają. Nasiona babki płesznik pęcznieją w przewodzie pokarmowym – co ważne wchłaniają one ie tylko wodę, ale również szkodliwe dla zdrowia substancje, które dostają się do naszego żołądka wraz z pożywieniem. Taki błonnik działa przeczyszczająco, poprawia perystaltykę jelit, a także łagodzi dolegliwości takie jak na przykład zaparcia, czy wzdęcia.
Babka jajkowata zawiera śluzy, które w kontakcie z wodą pęcznieją znacznie zwiększając swoją objętość. Są one pomocne w przypadku zaparć, poleca się je również osobom cierpiącym z powodu biegunki – nasiona pochłaniają nadmiar wody.
Dlaczego warto zainteresować się błonnikiem witalnym?
Choć wydawałoby się, że błonnik witalny nie jest nam potrzebny, gdyż jest zawarty w pożywieniu, nie jest to do końca prawdą. Współcześnie coraz więcej osób sięga po żywność wysoko przetworzoną, która jest bardzo uboga w błonnik. Regularne jej spożywanie prowadzi do wielu dolegliwości trawiennych, a także do nadwagi i otyłości. W dłuższej perspektywie czasu niedobór błonnika w diecie może skutkować chorobami układu krążenia, a nawet nowotworami.
Błonnik witalny na odchudzanie
Trudno wyobrazić sobie skuteczną dietę redukcyjną bez błonnika. Osoby, które radykalnie zmniejszają ilość spożywanych pokarmów mogą cierpieć na różne dolegliwości trawienne, a także zwyczajnie odczuwać głód. Błonnik witalny w przewodzie pokarmowym zaczyna pęcznieć, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości. W efekcie osoba odchudzająca się może łatwiej zapanować nad pokusą sięgnięcia po niezdrowe przekąski.
Co ważne błonnik witalny podrażnia jelita zwiększając tym samym ich ukrwienie. Dzięki temu składniki odżywcze z pokarmów są łatwiej przyswajalne, co ma duże znaczenie, gdy jemy znacznie mniej niż zwykle. Dzięki błonnikowi możemy ograniczyć ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Błonnik witalny reguluje ponadto poziom cukru we krwi. Warto wspomnieć, że dodanie go do posiłku automatycznie zmniejsza kaloryczność dania.
Oczywiście należy mieć świadomość, że sam błonnik nie sprawi, że nagle nasze nadprogramowe kilogramy zaczną znikać. Może on wspomóc i przyspieszyć odchudzanie, jednak do uzyskania szczupłej sylwetki jest nam niezbędna dobrze zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności.
Błonnik witalny a choroby serca
Regularne przyjmowanie błonnika witalnego może zmniejszyć ryzyko chorób układu krwionośnego. Jest to możliwe, ponieważ redukuje on ilość cholesterolu w naszym organizmie, w tym również złego cholesterolu należącego do frakcji LDL.
Jako, że pomaga on skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością, automatycznie zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, które się z nimi wiążą.
Błonnik witalny na nowotwory
Spożywanie błonnika witalnego to dobra praktyka w prewencji przeciwnowotworowej. Duże znaczenie ma tu przede wszystkim jego zdolność do detoksykacji organizmu. Błonnik razem z wodą pochłania również niebezpieczne dla naszego zdrowia toksyny i przyspiesza ich wydalanie z organizmu. W ten sposób zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Uważa się, że błonnik witalny jest w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego nawet o czterdzieści procent. Gra jest więc warta świeczki.
Błonnik może przeciwdziałać także nowotworom hormonozależnym, choć jego działanie nie jest tu aż tak spektakularne. Należy jednak wspomnieć, że potrafi on pochłaniać nadmiar estrogenów, zmniejszając ryzyko pojawienia się raka piersi.
Błonnik witalny – przeciwwskazania
Błonnik, choć niezaprzeczalnie ważny dla naszego organizmu nie jest jednak bezpieczny dla wszystkich. Powinny z niego zrezygnować osoby zmagające się ze stanami zapalnymi żołądka, dróg żółciowych czy trzustki.
Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby zażywające leki – błonnik może zmniejszyć ich przyswajalność, dlatego o chęci jego stosowania w takim przypadku należy poinformować lekarza. Z błonnika witalnego powinny zrezygnować również kobiety w ciąży.
Osoby, którym teoretycznie błonnik witalny nie powinien zaszkodzić, muszą zdawać sobie sprawę, że kluczowe znaczenie dla zdrowia ma jego odpowiednie dawkowanie. Niektórzy z nas sugerują się informacją, że błonnik przyspiesza odchudzanie i chcą go spożywać jak najwięcej. Jest to poważny błąd. Nie dość, że jedząc więcej błonnika niż jest to zalecane przez producenta, nie schudniemy, to jeszcze nabawimy się poważnych dolegliwości. Błonnik witalny w nadmiarze sprawia, ze nasz organizm przyswaja z pożywienia mniej witamin i minerałów niż zazwyczaj. W dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić to do niebezpiecznych dla naszego zdrowia niedoborów.
Błonnik witalny – dawkowanie
Jeżeli kupujemy błonnik witalny, starajmy się przyjmować go zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku kiedy nie są one podane – spożywamy dziennie dwie łyżeczki błonnika i popijamy go dużą ilością (przynajmniej pół litra) wody. Błonnik możemy dodawać również do sałatek, zup czy jogurtów. Zawsze jednak pamiętajmy, żeby wypijać duże ilości wody.