Błękit pantotenowy (E131) – zastosowanie i zagrożenia

0

Błękit pantotenowy to kontrowersyjny barwnik, z którego przemysł spożywczy korzysta coraz rzadziej. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Dlaczego lepiej jest go unikać?

Co to jest błękit pantotenowy?

Mianem błękitu pantotenowego (inna nazwa to błękit sulfanowy; oznaczany symbolem E131) określamy syntetyczny barwnik spożywczy, który przybiera kolor niebiesko-fioletowy (ma postać niebiesko-fioletowego proszku). E131 charakteryzuje się wysoką odpornością na wysokie temperatury, promieniowanie UV, a także doskonale rozpuszcza się w wodzie. Jest on stosowany w medycynie i w stomatologii. Ze względu na możliwe działanie niepożądane jego stosowanie w żywności jest zakazane w Stanach Zjednoczonych, Norwegii i Australii.

Zastosowanie błękitu pantotenowego?

W Polsce błękit pantotenowy dopuszczony jest do obrotu, jednak producenci żywności korzystają z niego coraz rzadziej. Możemy go spotkać w cukierkach, żelkach, lodach, a także półproduktach żelujących do dekoracji.

Znajduje on zastosowanie również w stomatologii – jest składnikiem tabletek barwiących, których zadaniem jest pokrywanie płytki nazębnej w celu jej uwidocznienia. 

W przemyśle medycznym wykorzystuje się E131 do limfangiografii – jest on barwnikiem mającym uwidaczniać naczynia chłonne. Można go również znaleźć w niektórych lekach i suplementach diety (zarówno w kapsułkach, jak i syropach), dlatego należy uważnie czytać etykiety tego typu produktów.

Jak E131 wpływa na zdrowie?

W niewielkich stężeniach błękit pantotenowy nie powinien wywoływać efektów ubocznych. Za bezpieczne uważane jest jego spożycie na poziomie 15 mg na każdy kilogram masy ciała. Przekroczenie tej dawki może spowodować efekty uboczne. Najczęściej jest to pokrzywka, świąd skóry, nudności i wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego, wzmożenie wydzielania histaminy, różnego rodzaju zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Związek ten może również spowodować nadpobudliwość. W żadnym wypadku nie mogą przyjmować go osoby uczulone na salicylany. W skrajnych sytuacjach E131 może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here