Biegi na orientację

0

Biegi na orientacje to jedna z form aktywności ruchowych ,chociaż jest bardziej rozbudowana niż popularne normalne. Ciekawostką jest, że biegi na orientacje są dyscypliną olimpijską, ale nie są w programie letnich igrzysk olimpijskich. W orienteeringu chodzi głównie o to, że dostajemy mapę i kompas i naszym zadaniem jest w jak  najkrótszym czasie przebiec określoną trasę. Zazwyczaj takie biegi rozgrywają się w lesie, na mapie mamy zaznaczone punkty kontrolne gdzie musimy na karcie odznaczać swoją obecność. Wybór trasy i kolejności poszczególnych przybycia do danych punktów jest  zależy od uczestnika takiego biegu.

Warunkiem ustalenia klasyfikacji danego zawodnika  jest odwiedzenie przez niego punktu kontrolnego. Zawodnik potwierdza swoją obecność na danym punkcie za pomocą karty startowej lub odpowiedniego chipu. Gdy musi odbić charakterystyczny znak. Uczestnicy są wypuszczani na trasę w danych odstępach czasowych, za pomocą wcześniej ustalonej kolejności startowej, pojedynczo. Każdy uczestnik na starcie otrzymuje mapę.

W biegach orientacyjnych wyróżniamy kilka odmian np. biegi sprinterskie. Są to biegi krótkie na około 15 minut, które głównie rozgrywają się w parkach i ściągają rzesze obserwatorów. Następną kategorią są biegi klasyczne rozgrywane w lesie na około 70 minut w kategoriach seniorskich. Biegi długodystansowe, wymagające już dobrej kondycji i wytrzymałości, w kategoriach seniorskich średnio około 200 minut. To tylko kilka z rodzajów tego typu biegów. Mapy do poszczególnych kategorii są w innych skalach. Biegi rozgrywane są pojedynczo, sztafetowo i drużynowo w zależności od organizatorów. Pory dnia też są bardzo różne. Mamy biegi rozgrywane w czasie dnia lub nocą. Są także biegi dzienno-nocne raczej długodystansowe. W tej formie aktywności ruchowej posiadamy wiele kategorii wiekowych. Kategoria dla dzieci, młodzików, juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowców, seniorów, weteranów, kategorie łączone, dla całych rodzin.

W tego typu biegach może sprawdzić się każdy. Jest to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu i zawsze jakaś nowa forma aktywności ruchowej. Nie wymaga profesjonalnego sprzętu, wcześniejsze przygotowanie biegowe jest wskazane. Często rozgrywane są tego typu zawody, chociaż w Internecie możemy znaleźć kilka gotowych mam z punktami i sami możemy sprawdzać swoją orientacje w terenie. Może być to ciekawa zabawa dla całej rodziny.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here