Białko serwatkowe – charakterystyka, działanie, efekty, skutki uboczne, rodzaje

0

Białko serwatkowe jest jednym z najpopularniejszych suplementów wybieranych przez kulturystów. Dzięki niemu można zbudować masę mięśniową znacznie szybciej niż nie stosując suplementacji. Jakie rodzaje białka serwatkowego znajdziemy w sklepach? Jakie efekty daje dłuższe jego przyjmowanie? Czy białko serwatkowe powoduje jakieś skutki uboczne?

Czym jest białko serwatkowe?

Białko serwatkowe to jedna z najczęściej wybieranych odżywek dla sportowców. W jego składzie znajdziemy około osiemdziesiąt procent białek mleka, z czego większą część stanowi kazeina. W serwatce znajduje się ponadto laktoza i tłuszcz mleczny. Co istotne takie białko dostarcza nam komplet aminokwasów endogennych, między innymi leucyny, waliny i izoleucyny. Jest ono polecane przede wszystkim osobom, którym zależy na szybkim zbudowaniu masy mięśniowej, a także przyspieszeniu regeneracji mięśni po treningach. W przeciwieństwie do innych suplementów diety dla sportowców białko serwatkowe dla większości osób jest bezpieczne.

Jak sama nazwa wskazuje – białko serwatkowe wytwarzane jest z serwatki, a więc płynu, który jest pozostaje nam po produkcji sera. Wytwarzanie białka serwatkowego możemy podzielić na dwa etapy – podczas pierwszego od białka oddzielane są tłuszcze i węglowodany. Podczas drugiego etapu dokonuje się oddzielenia białka od wody, co pozwala na uzyskanie suchej masy. Czasami do białka dodaje się substancji nadających smak i aromat.

Z szeroką ofertą białka serwatkowego możesz zapoznać się na stronie https://ostrovit.com/pl/menu/odzywki-bialkowe-18776.html.

Jakie efekty daje stosowanie białka serwatkowego?

Efektem regularnego stosowania białka serwatkowego jest szybsza budowa masy mięśniowej. Właściwość tę białko zawdzięcza obecności trzech aminokwasów – leucyny, waliny i izoleucyny (około 26% składu). Dzięki nim mięśnie budowane są nie tylko szybciej, ale szybciej też przebiegają procesy ich regeneracji.

Innym pozytywnym efektem suplementacji jest hamowanie procesu katabolizmu. Musimy zdawać sobie sprawę, że w trakcie intensywnych treningów, a także po ich zakończeniu nasz organizm ma tendencję do czerpania energii z mięśni, co prowadzi do ich spalania. Stosowanie białka serwatkowego sprawia więc, że nasze ćwiczenia są bardzo efektywne. Należy zaznaczyć, że białko serwatkowe często jest lepszym wyborem niż białko pochodzące z żywności, gdyż charakteryzuje się szybszym i lepszym wchłanianiem.

Dużym atutem białka serwatkowego jest fakt, że obniża ono poziom złego cholesterolu, dodatkowo obniża ciśnienie krwi. Tym samym jego regularne przyjmowanie może zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób układu krążenia.

Również osoby cierpiące na cukrzycę powinny zainteresować się białkiem z serwatki, jako że ma ono zdolność stabilizowania cukru we krwi. Szczególnie zaleca się jego przyjmowanie przed posiłkami, których indeks glikemiczny będzie bardzo wysoki.

Sportowcy, którzy zdecydowali się na suplementację białkiem serwatkowym zauważają u siebie wzrost energii.

Co ciekawe białko z serwatki może być pomocne dla osób cierpiących na astmę. Choć obecnie brak jest wystarczających badań, uważa się, że białko to może poprawić odpowiedź immunologiczną organizmu. Spożywanie białka serwatkowego jest uzasadnione nawet przy tak ciężkich chorobach jak zakażenie wirusem HIV. W takich przypadkach pomaga ono zahamować szybką utratę masy ciała.

Kolejną efektem stosowania białka serwatkowego może być szybsza utrata zbędnych kilogramów. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że spożycie białka zdecydowanie zmniejsza apetyt (oddziałuje na leptynę i grelinę, czyli hormony odpowiedzialne za regulowanie apetytu), czego oczywistym następstwem jest utrata wagi. Osoby na diecie redukcyjnej powinny jednak uwzględnić fakt, że duże ilości białka znajdują się też w spożywanych na co dzień produktach spożywczych. Wprowadzenie do menu białka serwatkowego powinno iść w parze ze zmniejszeniem spożycia innej żywności bogatej w białko. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy łącząc suplementację białkiem serwatkowym z ćwiczeniami.

Białko serwatkowe – przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć białko serwatkowe uważane jest za jeden z bezpieczniejszych suplementów diety dla sportowców, przeciwwskazaniem do jego stosowania jest nietolerancja laktozy. Innym poważnym przeciwwskazaniem jest alergia na białko serwatkowe.

Skutki uboczne, które może wywołać białko z serwatki to przede wszystkim dolegliwości układu pokarmowego. Pojawiają się one przede wszystkim u osób, które spożyły zbyt duże ilości białka. Zazwyczaj skarżą się one na:

  • bóle brzucha,
  • nadmierne gazy,
  • wzdęcia,
  • dolegliwości jelitowe.

Jakie białko serwatkowe wybrać?

Współcześnie na rynku dostępne są trzy rodzaje białka z serwatki. Jednym z nich jest hydrolizat białka serwatkowego (w skrócie WPH – Whey Protein Hydrolysate). Produkt ten charakteryzuje się najwyższą ilością białka – zawiera go od dziewięćdziesięciu do stu procent. W porównaniu do innych suplementów jest on drogi jednak w porównaniu do innych suplementów charakteryzuje się najlepszą wchłanialnością. Szczególnie polecany jest osobom odchudzającym się.

Osobom, którym zależy na niskiej cenie polecany jest koncentrat białka serwatkowego (w skrócie WPC – Whey Protein Concentrate). Charakteryzuje się on niższą zawartością czystego białka – jest go od sześćdziesięciu pięciu do osiemdziesięciu procent. W tego typu produktach może znajdować się także do sześciu procent tłuszczu i do ośmiu procent węglowodanów. Z tego względu nie są one dedykowane osobom na diecie redukcyjnej.

Inną możliwością jest zakup izolatu białka serwatkowego (w skrócie WPI – Whey Protein Isolate). Odznacza się on wyższą zawartością białka – waha się od osiemdziesięciu pięciu do dziewięćdziesięciu procent. Dodatkowo znajdziemy tu do trzech procent cukrów i do trzech procent cukrów, co sprawia, że mogą po niego sięgnąć także osoby pragnące schudnąć.

4.7/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here