Białko dla sportowców – najpopularniejsze odżywki

1

Sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia często sięgają po odżywki białkowe. To produkty, które przyczyniają się do szybkiego przyrostu masy mięśniowej, a także stymulują przemianę materii oraz hamują łaknienie. Jakie białko dla sportowców wybrać? Które preparaty cieszą się najlepszą przyswajalnością?

Serwatkowa odżywka białkowa – czy najlepsza?

Osoby, które intensywnie ćwiczą, mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym białko, które jest podstawowym budulcem mięśni. Bez jego odpowiedniej ilości uszkodzone podczas treningu włókna mięśniowe będą się gorzej regenerować. Trudniejsze będzie również zwiększenie masy mięśniowej. Po jakie białko dla sportowców warto zatem sięgnąć?

W ofercie sklepów internetowych znajdziesz różne białko dla sportowców. Najpopularniejsze jest to serwatkowe. Cechuje się ono dobrą rozpuszczalnością i wysoką przyswajalnością. To kompletne źródło protein, które zapewnia sportowcom wysoką sprawność i szybką regenerację mięśni. Wspiera również procesy immunologiczne, które zachodzą w organizmie. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużym uznaniem wśród osób prowadzących aktywny tryb życia.

Hydrolizat, koncentrat czy może izolat – który suplement białkowy wybrać?

Białko serwatkowe można podzielić na trzy główne typy – hydrolizat, koncentrat i izolat. Różnią się one między sobą techniką oddzielania białka od serwatki. W efekcie mają odmienną zawartość czystego białka oraz inny stopień przyswajalności.

blankMiano najlepszej serwatkowej odżywki białkowej dzierży hydrolat. Zawartość czystego białka może w nim sięgać nawet 100 proc. Jak sama nazwa wskazuje, preparat jest otrzymywany drogą hydrolizy enzymatycznej. W jej trakcie długie łańcuchy peptydowe są rozbijane na krótsze. W efekcie białko jest bardzo dobrze absorbowane w żołądku.

Koncentrat białka serwatkowego zawiera natomiast 80 proc. czystego białka. Uzyskany w procesie mikrofiltracji suplement białkowy nie zawiera laktozy ani białka, a dzięki ograniczeniu denaturacji białka charakteryzuje się dobrym profilem aminokwasowym. Zawiera również dużą ilość biologicznie aktywnych składników.

Izolat natomiast ma więcej białka niż koncentrat – od 90 proc. wzwyż. W trakcie przetwarzania izolatu usuwane są z niego tłuszcz oraz laktoza. Produkt cechuje się dobrą rozpuszczalnością i szybką przyswajalnością.

Białko dla sportowców – co oprócz preparatów na bazie serwatki?

Odżywki białkowe to produkty charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mogą więc wybierać spośród różnych opcji. Jedną z nich jest białko kazeinowe. To źródło nie tylko protein, ale i wapnia. Dzięki procesowi koagulacji kazeinowa odżywka białkowa powoli uwalnia aminokwasy do krwiobiegu. Warto więc ją spożywać przed snem. Dzięki temu zwiększy nocną syntezę białek mięśniowych.

Na rynku dostępne są również rozwiązania przeznaczone dla wegan, którzy nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Jakie więc białko wybrać dla sportowca-weganina? Wśród chętnie wybieranych rozwiązań jest odżywka białkowa sojowa. Cechuje się ona stosunkowo wysoką zawartością białka i pełnym profilem aminokwasowym.

Wegetarianie sięgają także po odżywki białkowe z grochu oraz ryżu. Produkty te nie zawierają jednak wszystkich niezbędnych aminokwasów. Najczęściej jednak są wypełnione dodatkowymi składnikami odżywczymi. Na podkreślenie zasługuje również białko konopne. To wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w koktajlach. Na długo zapewnia uczucie sytości, a co najważniejsze jest kompletnym źródłem białka.

Oceń ten post
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Stalowe zdrowie to NAJLEPSZY BLOG w tematyce odchudzania, czytam go praktycznie każdego dnia. Jestem szcześliwy także że udało mi się znaleźć nie tylko pozwolił mi to schudnąć ale także utrzymać świetną sylwetkę, mam nadzieję że pomoże też to innym!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here