Bezsenność – jak sobie z nią poradzić, domowe metody na problemy ze snem

0

Osoby cierpiące na bezsenność powinny zdawać sobie sprawę, że nie są odosobnione. Współcześnie problem ten dotyczy ogromnej części populacji. Nawet krótkotrwały brak snu może w ogromnym stopniu pogorszyć jakość naszego życia, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, żeby zapewnić swojemu organizmowi sen wysokiej jakości. Czy istnieją skuteczne sposoby, które pomogą nam wygrać z bezsennością?

Jakie są przyczyny bezsenności?

Przyczyn problemów ze snem może być wiele. Część z nich wydaje się błaha i łatwa do wyeliminowania. Należą do nich na przykład niewygodny materac, światło lub hałas dochodzące w nocy do naszej sypialni, ewentualnie zbyt wysoka temperatura (najlepiej się nam śpi, kiedy temperatura w sypialni wynosi około osiemnastu stopni). Bywa, że nie możemy spać z powodu różnych emocjonujących (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) wydarzeń w naszym życiu.

Zdarza się, że nie możemy spać, gdyż zjedliśmy zbyt obfitą kolację (szczególnie niekorzystnie na jakość snu wpływa posiłek bogaty w tłuszcze). Ewentualnie przed snem wypiliśmy napój zawierający duże ilości kofeiny (nie zaleca się spożywania kofeiny w drugiej połowie dnia). U niektórych osób bezsenność stała się źródłem stresu. Kiedy takie osoby kolejną noc nie mogą zasnąć, bardzo się denerwują, co jeszcze bardziej utrudnia zasypianie.

Problemy osób cierpiących na chroniczną bezsenność są zazwyczaj poważniejsze. Problemy ze snem często towarzyszą takim dolegliwościom jak bóle głowy, bóle gardła, świąd, gorączka. Bezsenność często jest związana z tak poważnymi chorobami jak depresja, nerwica, nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, bezdech senny, czy różnego rodzaju nowotwory.

Charakterystycznym jest, że bezsenność w większej mierze dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Efekty bezsenności

Na efekty bezsenności nie trzeba długo czekać. Osoby, które nie śpią lub śpią zbyt krótko, mają problemy z pamięcią i koncentracją, są rozdrażnione, mają kłopoty ze skupieniem uwagi. Bardzo szybko pogarsza się także kondycja ich układu immunologicznego, dlatego zaczynają chorować.

Kilkudniowa bezsenność może nas doprowadzić do chorób psychicznych, a nawet do śmierci.

Jak sobie radzić z bezsennością?

W wielu wypadkach skutecznym sposobem na walkę z bezsennością będzie dbanie o higienę snu. Zaleca się chodzić spać i wstawać o stałych porach. Dzięki temu nasz organizm o określonej godzinie sam będzie reagował sennością. Ważne są również prawidłowe nawyki żywieniowe – nie powinniśmy jeść później niż na trzy godziny przed planowanym pójściem spać. Co więcej kolacja musi być raczej lekka, bogata w węglowodany złożone (przed snem nie spożywamy żywności zawierającej duże ilości tłuszczów).

Pomocna w zasypianiu może być również aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Ważne jest jednak, żeby nie ćwiczyć wieczorem, gdyż ruch działa na nas pobudzająco.

Zdecydowanie dobrym pomysłem jest zmiana diety, zwłaszcza, gdy nasze nawyki żywieniowe były do tej pory dalekie od ideału. Rezygnujemy z żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, słodzonych soków i napojów gazowanych. Codziennie staramy się spożywać duże ilości warzyw i owoców. Ważnym składnikiem naszej diety powinny stać się produkty pełnoziarniste, a także zdrowe tłuszcze (nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy między innymi w pestkach i orzechach, awokado, tłustych rybach morskich).

Sięganie po leki na bezsenność powinno być dla nas ostatecznością. Zdecydowanie lepiej jest zacząć od mniej inwazyjnych metod. W przypadku niektórych osób znakomicie sprawdza się słuchanie przed snem spokojnej muzyki, a także relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (nie powinna być ona zbyt gorąca, ani trwać za długo). Zdecydowanie warto usunąć z sypialni wszystkie rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Zaśnięcie może być szczególnie trudne, kiedy pomieszczenie, w którym spędzamy noc nie jest całkowicie zacienione. Jest to dla naszego organizmu sygnał, że pora snu jeszcze nie nadeszła. Przed pójściem spać warto więc dokładnie zasłonić zasłony, a kiedy to nie wystarcza – zainwestować w specjalne rolety do sypialni.

Zioła, które pomogą nam zasnąć

Choć leki ułatwiające zasypianie powinny być ostatecznością, zdecydowanie jest sięgnąć po zioła. Ich największą zaletą jest fakt, że zazwyczaj nie powodują skutków ubocznych. Dzięki naparom ziołowym będziemy w stanie się wyciszyć i opanować stres, co z pewnością ułatwi nam zasypianie.

Melisa

Jednym z popularniejszych ziół, które redukują stres i ułatwiają zasypianie jest melisa. Roślina ta zmniejsza napięcie nerwowe, dlatego będzie szczególnie przydatna, gdy nasze problemy z zasypianiem spowodowane są nadmiernym stresem.

Waleriana

Równie skuteczna w ułatwianiu zasypiania jest waleriana (inaczej kozłek lekarski). Medycyna naturalna od wieków wykorzystuje ją w łagodzeniu stresu, a także właśnie problemów z zasypianiem. Waleriana nie tylko ułatwia nam zasypianie, ale też przyczynia się do poprawy jakości snu, dzięki czemu jest on dla nas bardziej wartościowy.

Lipa

Innym ziołem, dzięki któremu wyciszymy się, a tym samym zaśniemy szybciej jest lipa. Już po wypiciu szklanki naparu z tej rośliny poczujemy odprężenie i spokój. W zależności od skali naszych problemów możemy wypijać od jednej do czterech filiżanek naparu z lipy dziennie.

Mięta

Choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, przy problemach z zasypianiem pomoże nam również mięta. Napar z liści tej rośliny pomaga się nam odprężyć i wyciszyć, a co więcej – minimalizuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet dolegliwościach ze strony układu krążenia.

Dziurawiec

Ziołem wykorzystywanym w łagodzeniu stanów depresyjnych, a jednocześnie ułatwiającym zasypianie jest dziurawiec. Już wypicie jednej szklanki naparu z dziurawca może okazać się wystarczające do rozwiązanie problemów z bezsennością. Jeżeli zdecydujemy się na kurację dziurawcem, powinniśmy pamiętać, że zwiększa on wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Z tego względu podczas jego przyjmowania zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Kuracje ziołami nie mogą trwać w nieskończoność. Chociaż zioła uchodzą za bezpieczne dla naszego zdrowia, należy zdawać sobie sprawę, że przyjmowane zbyt długo, ewentualnie przyjmowane w nadmiarze mogą powodować przykre skutki uboczne. Jeżeli kilkudniowa kuracja ziołami nie rozwiązuje naszych problemów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Bezsenność – co jeszcze możemy zrobić?

Osoby cierpiące na bezsenność powinny wykonać szczegółowe badania lekarskie. Być może problemy z zasypianiem są jedynie symptomem o wiele poważniejszej choroby. Co więcej, dokładna kontrola naszego stanu zdrowia może sprawić, że staniemy się spokojniejsi. W efekcie sen przyjdzie nam o wiele łatwiej.

blankJedną z ciekawszych metod walki z bezsennością w warunkach domowych jest aromaterapia. Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów. Dodajemy je do kąpieli, kominka, kilka kropli mieszamy z oliwką do masażu.

Zanim zdecydujemy się na kurację olejkami, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie będą odpowiednie do walki z bezsennością. Część z nich działa wręcz pobudzająco. Jeżeli chcemy się wyciszyć i zrelaksować, wybierzmy olejek lawendowy, pomarańczowy, czy sosnowy. Warto obserwować jak nasz organizm reaguje na poszczególne olejki.

Inną, a jednak nie mniej skuteczną formą aromaterapii jest wkładanie do poduszki suszonych ziół. Taki zabieg sprawi, że kojący zapach będzie utrzymywał się przez całą noc.

Przed pójściem spać unikajmy oglądania emocjonujących filmów, a także czytania książek, od których bardzo trudno będzie się nam oderwać. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest usunięcie telewizora i komputera z sypialni. Przed snem warto jest włączyć relaksującą muzykę, świetnie sprawdzą się także medytacja, czy delikatne ćwiczenia rozciągające.

W przypadku niektórych osób zasypianie ułatwia spożycie szklanki ciepłego mleka z miodem bezpośrednio przed snem. Metoda ta jest skuteczna, gdyż mleko zawiera spore ilości wapnia, który uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych, a dodatkowo ułatwia wchłanianie magnezu.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here