Berberyna – charakterystyka, wpływ na zdrowie, suplementacja, przeciwwskazania

0

Berberyna jest suplementem diety, który w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest ona ceniona przede wszystkim ze względu na swoje wszechstronne działanie – dzięki niej można wyleczyć wiele dolegliwości. Jak berberyna wpływa na ludzkie zdrowie? Kto powinien pomyśleć o jej suplementacji?

Co to jest berberyna?

Mianem berberyny określamy związek obecny w roślinie o nazwie berberys zwyczajny (inna nazwa berberys pospolity). Roślina ta występuje w Europie i na Wyspach Brytyjskich. Ma ona postać krzewu, który jest w stanie osiągnąć trzy metry wysokości. Jego liście są kolczasto ząbkowane, osiągają do sześciu centymetrów długości. Żółte kwiaty zebrane są w zwisające grona, charakteryzują się intensywnym zapachem. Owoc to natomiast twarda, kwaskowata, czerwona jagoda o cylindrycznym kształcie. Surowcem zielarskim są liście, owoce, korzenie i kora, które w swoim składzie zawierają berberynę. Dzięki tej substancji wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, antynowotworowe. Mogą również chronić przed cukrzycą, zmniejszać poziom złego cholesterolu, czy obniżać ciśnienie krwi. Lecznicze właściwości berberyny w średniowieczu wykorzystywała święta Hildegarda,

Berberyna – wpływ na zdrowie

Właściwości lecznicze berberyny zostały potwierdzone naukowo. Związek ten pomaga leczyć, a także zapobiegać występowaniu cukrzycy typu II. Dzieje się tak, gdyż berberyna posiada właściwości obniżające poziom cukru we krwi, co więcej wspiera rozpad cukru w komórkach. Sprzyja ona również namnażaniu dobrych bakterii jelitowych.

Berberyna wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jest ona w stanie skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu (frakcja LDL), a także trójglicerydów we krwi, zwiększać natomiast poziom cholesterolu dobrego (HDL). Dzięki tej właściwości zapobiega między innymi miażdżycy.

Berberyna wykazuje pozytywny wpływ także na układ immunologiczny człowieka. Działa ona przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo, a także antywirusowo. Wspiera ona nasz organizm również przez dostarczanie cennych substancji odżywczych – między innymi witamin C i E, rutyny, karotenoidów, eskuliny, związków mineralnych. Związek ten wspiera naszą odporność również dlatego, że przywraca równowagę mikroflory jelitowej. To czy jesteśmy odporni na przeziębienie i różnego rodzaju infekcje zależy w dużej mierze od kondycji naszych jelit. Warto wykorzystać ją, kiedy walczymy z grypą i przeziębieniem. Współcześnie uważa się, że jest ona niezwykle pomocna w profilaktyce antynowotworowej – chroni ona tkanki naszego organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Berberyna może nam pomóc również wtedy, kiedy cierpimy na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Przede wszystkim działa ona przeciwzapalnie, poprawia też wrażliwość insulinową i funkcje mitochondriów.

Berberyna na odchudzanie

Może ona pomóc w walce z nadwagą i otyłością, gdyż przyspiesza metabolizm, a dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Spadek wagi przy stosowaniu berberyny może wynikać również z faktu, że reguluje ona działanie hormonów odpowiadających za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Berberyna okazuje się pomocna także w przypadku zespołu metabolicznego. Warto dodać, że dostarcza nam ona błonnika, który wywołuje uczucie sytości i tym samym pomaga wygrać z chęcią podjadania pomiędzy posiłkami.

Berberyna dla mózgu

Należy wspomnieć również o pozytywnym oddziaływaniu berberyny na ludzki układ nerwowy. Berberyna ma działanie neuroprotekcyjne, co oznacza, że chroni przed uszkodzeniami neuronów. Wspiera też działanie już istniejących komórek nerwowych. Poprawia ona nasz nastrój, nie jest jednak równie skuteczna jak silne leki przeciwdepresyjne, dlatego można wykorzystać ją jedynie w przypadku przygnębienia, czy początkowych faz depresji.

Jak suplementować berberynę?

W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy berberynę w postaci łatwych do połknięcia kapsułek. Możemy zdecydować się również na picie naparów z liści lub korzenia berberysu. Przygotowanie naparu z kory berberysu jest bardzo proste. Dwie łyżeczki surowca zalewamy szklanką wrzącej wody i parzymy przez około dziesięć minut. Taki napar należy pić dwa razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem (jest to zalecane szczególnie wtedy, gdy zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej.

W przypadku tabletek należy postępować według zaleceń lekarza, ewentualnie producenta.

Przeciwwskazania do stosowania berberyny

Berberyny nie powinny stosować kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. W żadnym wypadku nie można podawać jej noworodkom (szczególnie tym, które cierpią na żółtaczkę).

Suplementację berberyną należy skonsultować z lekarzem, gdyż może ona wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here