Benzoesan sodu (oznaczany jako E 211) to jeden z popularniejszych dodatków do żywności. Znajdziemy go między innymi w wędlinach, gdzie pełni rolę substancji konserwującej i stabilizującej. Co ciekawe używa się go również w przemyśle medycznym i pirotechnicznym. Czy benzoesan sodu jest bezpieczny dla naszego zdrowia?
Czym jest benzoesan sodu?
Benzoesan sodu (inaczej sól sodowa kwasu benzoesowego) jest organicznym związkiem chemicznym, który używany jest jako konserwant produktów spożywczych. Jest chętnie stosowany, gdyż hamuje rozwój bakterii i grzybów, sprawiając tym samym, że żywność z jego dodatkiem jest dłużej przydatna do spożycia. W stanie naturalnym E 211 można spotkać w:
- jagodach,
- żurawinie,
- czy cynamonie.
Rośliny wytwarzają go w celu ochrony przed szkodnikami.
E 211- występowanie w żywności
Jako, że benzoesan sodu jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności, spożywa go niemal każda osoba, która nie czyta etykiet produktów znajdujących się na sklepowych półkach. Spotkamy go w:
- wędlinach,
- konserwach,
- rybach,
- napojach gazowanych,
- w przetworach warzywnych i owocowych,
- sosach,
- dżemach,
- marynatach,
- majonezie,
- a także serach.
E 211 – zastosowanie w przemyśle medycznym
Benzoesan sodu podrażnia śluzówkę, dzięki czemu działa wykrztuśnie. Doceniane jest również jego działanie odkażające. Najczęściej wykorzystuje się go w leczeniu zapalenia oskrzeli i zapaleniach jamy ustnej wywołanych przez bakterie. Znajdziemy go również w niektórych pastach do zębów.
Benzoesan sodu w pirotechnice
E 211 jest ceniony w pirotechnice między innymi ze względu na fakt, że posiada zdolność barwienie płomienia. Jest także surowcem do wykonania mieszaniny świszczącej.
Czy benzoesan sodu jest szkodliwy dla zdrowia?
Współcześnie uważa się, że E 211 w małych dawkach jest nieszkodliwy dla zdrowia, jako że niemal w całości wydalany jest wraz z moczem. Dziennie można spożyć do 5 mg na każdy kilogram masy ciała.
E 211 jest jednak silnym alergenem, dodatkowo jeżeli często spożywamy produkty z jego dodatkiem grozi nam podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego.
Benzoesan sodu + witamina C = rakotwórcza mieszanka
Benzoesan sodu samodzielnie nie stanowi większego zagrożenia dla naszego zdrowia. Sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej, kiedy spożyjemy go razem z witaminą C. Połączenie tych składników powoduje wytworzenie się substancji o nazwie benzen, która charakteryzuje się rakotwórczym działaniem.
Warto zdawać sobie sprawę, że E 211 w połączeniu z kwasem askorbinowym występuje w niektórych napojach gazowanych. Jako, że jest on obecny w syropach na kaszel (ułatwia wykrztuszanie), podczas kuracji nimi nie powinno się suplementować witaminy C, ani żadnych leków, które ją zawierają.
Jak uniknąć nadmiernego spożycia E 211?
Jako, że benzoesan sodu znajduje się w wielu produktach spożywczych, wielu z nas spożywa go w nadmiarze. Żeby się przed tym uchronić należy przede wszystkim czytać etykiety. Warto wybierać produkty, w których E 211 zastąpiony jest inną substancją konserwującą, na przykład kwasem askorbinowym. Unikajmy kupowania słodkich napojów gazowanych, a także kosmetyków konserwowanych przy pomocy E 211. W przypadku przeziębienia warto postawić na syropy domowej produkcji – na przykład syrop z cebuli lub syrop z pędów sosny.