Basen – zalety

0

Basen i jego zalety, sprawdźmy co nam daje pływanie, a także samo poruszanie się w wodzie.

Czy wiecie o tym, że ruch jaki wykonujemy będąc w wodzie poprawia krążenie, wpływa na zmniejszenie różnego rodzaju obrzęków, wzmacnia mięśnie i dodatkowo modeluje sylwetkę?Zatem jeśli nie potraficie pływać to i tak udajcie się na pływalnię.

Mówi się, że każdy człowiek na tak zwanym starcie ma w sobie zdolność pływania, jednak w chwili kiedy nie jest ona podtrzymywana, zwyczajnie ją zapomina. Dlatego jeśli zapomniałeś/aś  jak to się robi warto sobie przypomnieć, pływanie to jedna z najzdrowszych form aktywności. Należy także dodać, że można chodzić na basen w każdym wieku, aby utrzymać siły witalne na wysokim poziomie.

 Od czego powinniśmy zacząć?

Pamiętaj, że nie tylko Ty nie potrafisz pływać, kiedy już dotrzesz na basen, przekonasz się na własnej skórze, że wiele osób jest podobnych do Ciebie. Jednak Ty chcesz posiąść tą umiejętność, zatem udaj się na basen ze znajomym, czy z kimś z rodziny. Taki partner bez większych problemów zdoła Cię tego nauczyć, jeśli jednak chcesz podejść do tego profesjonalnie, zapytaj o trenera, zazwyczaj na każdym basenie tak owego możemy znaleźć.
Jeśli próbujecie sami to zacznijcie od nauki pływania na plecach, wystarczy że położymy się na wodzie, a siła wyporu działa równo na całe nasze ciało. W chwili kiedy leżymy na brzuchu i naszą głowę unosimy nad wodę, reszta naszego ciała automatycznie opada w dół.

Zalety basenu

Kiedy pływamy pracują wszystkie nasze mięśnie, a więc rozwijamy i kształtujemy całe nasze ciało. Należy jednak nadmienić, że pływanie na plecach jest najzdrowsze dla naszego kręgosłupa, dlatego w chwili kiedy wykryjemy takowy problem często lekarze zalecają nam wizyty na basenie.
Efekty naszego wysiłku powinniśmy widzieć już po paru tygodniach, zakładając przy tym, że będziemy korzystać z plusów basenu chociaż 3 razy w tygodniu po 30-40min. Już po około dwóch miesiącach znacznie poprawisz swoje możliwości fizyczne.
UWAGA! Jeśli mamy niewydolność krążeniową, jesteśmy po zawale czy też z podwyższonym ciśnieniem musimy uważać. Najlepiej w takim wypadku skupić się na relaksie w wodzie oraz wolnym pływaniu.

Dla tych bardziej opornych

Jeśli nie potrafimy pływać i zwyczajnie nie chce nam się uczyć. Wystarczy, że udamy się na basen i będziemy poruszać się w wodzie, nie musi być to bardzo intensywny ruch aby przyniósł nam wiele korzyści.
Jest też opcja aqua aerobiku, o wiele mniej mecząca niż tradycyjny fitness. W wodzie ważymy nawet 10x mniej, a ćwicząc nasze mięśnie pracują dużo ciężej niż na powierzchni. Warto także pamiętać, że ćwiczenia w wodzie wzmacniają nasze mięśnie, jak i kształtuje nasze ciało bez obciążania przy tym kręgosłupa czy stawów. Ma też bardzo pozytywny wpływ na kobiety ciężarne.

Bezpieczeństwo na basenie

Baseny muszą spełniać określony standard, faktem jest, że woda jest całkowicie zmieniana dość rzadko, jednak nowoczesny sprzęt czyszczący, pozwala przez bardzo długi okres czasu utrzymać czystość bakteriologiczną wody.
Do oczyszczania stosuje się ozon oraz w dalszym ciągu chlor, jednak już w mniejszych ilościach niż kiedyś.
Każdy basen jest także kontrolowany przez sanepid, dlatego nie musisz obawiać się o zakażenia rzęsistkiem czy też innymi drobnoustrojami, a to czy wrócisz z basenu z grzybicą stóp zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Wszystko to zależy od stosowanych przez Ciebie zasad ogólnej higieny.
Kobiety w ciąży muszą uważać szczególnie, ponieważ w tym okresie ich organizm jest słabszy i łatwiej im złapać infekcję.

Zalecenia dla zdrowia

1. Nie pływaj bezpośrednio po jedzeniu, ale też na czczo
2. Noś klapki, ochroni Cię to przed poślizgnięciem oraz grzybicą
3. Kiedy masz miesiączkę, zrezygnuj z basenu
4. Jeśli po wyjściu z basenu masz podrażnione oczy, przemyj je solą fizjologiczną
5. Po basenie koniecznie umyj dokładnie całe ciało oraz włosy

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here