Arjuna (migdałecznik arjuna) – charakterystyka, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie

0

Arjuna to roślina wywodząca się z Indii i powszechnie stosowana w ajurwedzie ze względu na liczne właściwości terapeutyczne. Czym dokładnie jest arjuna? Jakie aktywne substancje znajdują się w tej roślinie? W leczeniu jakich schorzeń wykorzystywany jest migdałecznik arjuna?

Czym jest arjuna?

Arjuna (migdałecznik arjuna) jest to wiecznie zielone drzewo zaliczane do rodziny trudziczkowatych, które w naturalnych warunkach rośnie między innymi w Indiach, Birmie i na Sri Lance. Migdałecznik arjuna w sprzyjających warunkach osiąga do 25 metrów wysokości. Średnica jego pnia to nawet 2,5 metra. Zewnętrzna kora drzewa jest gładka i szara, z kolei wewnętrzna jest podłużnie prążkowana i posiada różowe zabarwienie. Drzewo każdego roku zrzuca starą korę, żeby umożliwić wzrost nowej. Ciemnozielone, lśniące, jasno-unerwione liście są długie i owalne. Drzewo zdobi duża i rozłożysta korona. Pachnące, drobne kwiaty są zebrane w kłosowate kwiatostany. Przybierają barwę jasno-zieloną, ewentualnie zielono-żółtą. Owoce migdałecznika arjuna są eliptyczne, żółto-zielone, wyposażone w pięć cienkich skrzydełek. Migdałecznik arjuna rośnie zazwyczaj nad brzegami rzek i strumieni. Charakterystyczne są dla niego rejony mokre i bagniste. Surowcem zielarskim jest kora rośliny.

Arjuna – skład

Migdałecznik arjuna jest bogaty we flawonoidy, triterpeny, saponiny, glikozydy (arjunetozydy, arjunina, arjunetyna), taniny, fitosterole, koenzym Q10. Jest również źródłem związków mineralnych takich jak cynk, magnez i wapń.

Arjuna – wpływ na zdrowie

Migdałecznik arjuna posiada pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Najwięcej mówi się o korzystnym oddziaływaniu na układ krążenia. Dowiedziono, że składniki zawarte w tej roślinie wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego, a dodatkowo zabezpieczają mięsień sercowy przed uszkodzeniami. Migdałecznik arjuna obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów we krwi, a jednocześnie zwiększa stężenie cholesterolu dobrego (HDL). Dobry cholesterol jest odpowiedzialny między innymi za usuwanie cholesterolu i innych frakcji lipidowych, np. chylomikrony ze ścian naczyń krwionośnych. Co więcej  ważną funkcją cholesterolu HDL jest przechowywanie apoprotein (czyli zapasu białek) potrzebnych, żeby do tkanek cholesterolu mogły zostać przekazywane fosfolipidy i triglicerydy. W efekcie arjuna zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę tętnic i inne choroby układu krążenia.

Związki zawarte w migdałeczniku arjuna osłaniają naczynia wieńcowe przed stresem oksydacyjnym, a także redukują dolegliwości bólowe, które towarzyszą chorobie niedokrwiennej serca. Wielkim atutem tej rośliny jest ponadto obniżanie ciśnienia tętniczego.

Arjuna wykazuje działanie moczopędne dzięki czemu działa ochronnie na nerki i przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn.

Doceniany jest też pozytywny wpływ migdałecznika na funkcjonowanie układu nerwowego. Jego suplementacja u wielu osób poprawia pamięć i koncentrację, ułatwia zasypianie, łagodzi również bóle głowy.

Arjuna może okazać się bardzo pomocna w leczeniu zapalenia oskrzeli, mokrym kaszlu, a nawet krwotokach. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że roślina skutecznie neutralizuje wolne rodniki zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory, a równocześnie opóźnia procesy starzenia się organizmu. Warto wspomnieć o pozytywnym wpływie migdałecznika na wątrobę.

Arjuna korzystnie oddziałuje na kondycję skóry, działa przeciwzapalnie (co może być pomocne w przypadku skóry ze skłonnością do trądziku, przyspiesza procesy zrastania się kości i gojenia ran.

W  celu wzmocnienia działania arjuny zaleca się łączyć ją z ashwagandhą.

Gdzie kupić migdałecznik arjuna?

Arjuna dostępna jest w wybranych aptekach, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. Można ją kupić w postaci suplementu diety w tabletkach lub zmielonej kory (z której przyrządza się napar). Koszt suplementu uzależniony jest między innymi od producenta, wielkości opakowania, a także tego, czy dokonujemy zakupu przez internet, czy w sklepie stacjonarnym.

Arjuna – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania arjuny jest ciąża i karmienie piersią (jak dotąd nie przeprowadzono badań dowodzących, że migdałecznik jest bezpieczny dla tych grup osób). Po arjunę nie powinny sięgać osoby cierpiące z powodu kamicy nerkowej.

Związki zawarte w migdałeczniku osłabiają działanie hormonów tarczycowych, dlatego nie zaleca się ich w przypadku przyjmowania tyroksyny (T4). Nie powinno się przyjmować arjuny podczas stosowania leków obniżających ciśnienie krwi.

Jako, że arjuna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, podczas ich przyjmowania należy skonsultować suplementację migdałecznikiem z lekarzem.

Czy wiesz, że:

– Prozdrowotne właściwości migdałecznika były wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej już 3000 lat temu.

– W Indiach arjuna określana jest mianem strażnika serca.

– Ajruna zawdzięcza swoją indyjską nazwę imieniu słynnego wojownika, który zasłynął z dobroci serca, a także niezwykłej siły.

– Długie i błyszczące liście migdałecznika pełnią funkcję pokarmu dla gąsienic, które wykorzystuje się do produkcji jedwabiu.

– Ajruna posiada korę o jasnym zabarwieniu, która odbija promienie słoneczne, co sprawia wrażenie błysku i lśnienia.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here