Aqua fitness – co to jest? Zalety i efekty ćwiczeń

0

Aqua fitness, nazywany często także aqua aerobikiem, to forma aktywności fizycznej, wykonywana w wodzie. Zajęcia grupowe odbywają się najczęściej na basenach lub w klubach sportowych, które mają dostęp do akwenu wodnego. Czym jest aqua fitness, jakie zapewnia efekty i dlaczego warto postawić na tę formę ćwiczeń?

Aqua fitness – na czym polega?

Zajęcia aqua fitness najczęściej prowadzane są w grupach przez doświadczonego instruktora. Odbywają się na basenach miejskich lub w niewielkich akwenach wodnych, należących do klubów sportowych, tak jak to jest w klubie fitness Pr1me.

Ćwiczenia wchodzące w zakres aqua fitness wpływają na całe ciało, wspomagając skuteczne spalanie kalorii oraz budowanie sylwetki. Podczas treningu wykonywane są różne formy ruchu, m.in. ćwiczenia aerobowe, elementy treningu siłowego z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów oraz oporu wodnego, a także trening funkcjonalny, joga czy stretching. Ze względu na to, że ćwiczenia przeprowadzane są w wodzie, obciążenie stawów jest tutaj minimalne, co sprawia, że aqua fitness świetnie nadaje się dla osób starszych oraz sportowców po urazach. Ten typ treningu nie wymaga też umiejętności pływania.

Zalety aqua fitness

Dlaczego warto zapisać się na aqua fitness? Przede wszystkim dlatego, że jak każdy wysiłek fizyczny świetnie wpływa na nasze samopoczucie, a przy tym jest uniwersalny. Ze względu na niewielki nacisk na stawy aqua fitness jest bezpieczny i mogą go wykonywać zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Zajęcia najczęściej odbywają się w grupach dostosowanych do odpowiedniego poziomu zaawansowania fizycznego. Co więcej, aqua fitness nie wymaga umiejętności pływania, a więc mogą się nim cieszyć także osoby, które niewiele miały z wodą do czynienia.

Aqua fitness niesie ze sobą niewielkie ryzyko kontuzji, a więc świetnie nadaje się dla osób, mających problemy ze stawami lub cierpiących na nadwagę czy otyłość. Wysiłek fizyczny w wodzie pozwoli zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy, umożliwi wysmuklenie sylwetki i zapewni miłe spędzenie czasu w ciekawym towarzystwie.

Efekty aqua fitness

Trening w wodzie świetnie wpływa na ogólne samopoczucie, dodatkowo pozwalając popracować nad sylwetką i kondycją organizmu. Wśród efektów aqua fitness wyróżniamy:

 • poprawę kondycji i wydolności organizmu;
 • wzmocnienie mięśni całego ciała;
 • ujędrnienie ciała;
 • pozbycie się cellulitu;
 • wyszczuplenie sylwetki;
 • zwiększenie sprawności;
 • poprawę mobilności i ruchomości stawów;
 • redukcję tkanki tłuszczowej;
 • odprężenie i regenerację układu nerwowego;
 • poprawę ogólnego samopoczucia;
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych w stawach.

Aqua fitness często polecany jest jako forma rehabilitacji dla osób po urazach, jak również idealna forma ćwiczeń fizycznych dla tych, którzy ciepią na bóle pleców, kręgosłupa lub głowy. Ćwiczenia w wodzie to najlepszy sposób na to, aby zacząć pracować nad sobą, gdy inne formy aktywności wydają nam się zbyt wymagające.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here