Aqua fitness – charakterystyka, zasady, efekty, jak się przygotować

0

Aqua fitness to jedna z najbardziej uwielbianych form aktywności fizycznej. Lista jego zalet jest bardzo długa. Pozwala on połączyć zabawę w wodzie z dbaniem o kondycję fizyczną. Co więcej (inaczej niż w przypadku innych sportów) minimalizuje on ryzyko powstawania kontuzji. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wodnym aerobiku. Jak się przygotować do zajęć?

Co to jest aqua fitness?

Aqua fitness to sport, który uprawia się w wodzie (zajęcia najczęściej organizowane są na basenach. Program zajęć (w zależności od prowadzącego) może się znacznie różnić. Ćwiczenia mogą być wykonywane z przyrządami lub bez nich (bardzo popularne są makarony, czyli długie gąbki, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń). Wodny aerobik nie jest nową formą aktywności – powstał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a współcześnie jest już popularny niemal na całym świecie. Wielką zaletą tej aktywności jest fakt, że może uprawiać ją dosłownie każdy. Woda ma działanie amortyzujące, co sprawia, że ćwiczenia nie powodują żadnych kontuzji. Są one dedykowane również osobom, które nie potrafią pływać. Żeby rozpocząć aqua fitness nie potrzeba dobrej kondycji, ani żadnych szczególnych umiejętności. Regularne zajęcia niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Aqua fitness – zasady

Zajęcia aqua fitnessu trwają zazwyczaj około czterdziestu pięciu minut i są prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora (zazwyczaj stoi on na brzegu, choć może również wejść do wody z ćwiczącymi). Są one uprawiane w wodzie, która sięga do ramion lub do pasa, a maksymalnie do szyi. Będą więc odpowiednie dla osób, które nie potrafią pływać. Oprócz instruktora nad ćwiczącymi czuwają ratownicy, którzy gotowi są do udzielenia pomocy, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Na zajęciach często puszczana jest rytmiczna muzyka, która dodaje energii i zachęca do angażowania się w ćwiczenia.

Aqua fitness to rodzaj sportu odpowiedni dla osób, dla których tradycyjne zajęcia sportowe byłyby zbyt dużym obciążeniem – ludzi starszych, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych. Za ich bezpieczeństwo odpowiada woda, która odciąża stawy.

Tak jak i tradycyjny trening, aqua fitness rozpoczyna się rozgrzewką, po której przychodzi czas na ćwiczenia wzmacniające i wytrzymałościowe. Jego zwieńczeniem jest natomiast rozciąganie. Konkretny program może się różnić w zależności od pomysłów prowadzącego (podczas zajęć wykorzystuje się różnorodne formy ruchy – na przykład układy taneczne, pozycje jogi, elementy pole dance).

Współcześnie możemy spotkać się z aqua fitnessem przeznaczonym dla różnych grup – na przykład tylko dla seniorów lub jedynie dla kobiet w ciąży. W niektórych miejscach organizowane są także zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi.

Aqua fitness – podział

Aqua fitness to bardzo szerokie pojęcie. Obejmuje on takie zajęcia jak aqua aerobik, który uważany jest za podstawową formę ćwiczeń w wodzie. Spotkamy się również z zajęciami aqua rock and roll, które są połączeniem standardowych ćwiczeń i tańca. Osoby zainteresowane niecodziennymi formami aktywności mogą zapisać się na aqua boxing (czyli nic innego jak trening kickboxingu w wodzie), aquapole (jest to trening w wodzie, w którym wykorzystuje się rury i elementy tańca na nich), czy aquacycling (ćwiczy się na rowerach stojących pod wodą). Osobom starszym dedykowane są zajęcia aqua senior (często korzystają z nich także osoby po kontuzjach, z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi).

Aqua fitness – korzyści

Fitness wodny to sport, który daje nam wiele korzyści. Zajęcia takie są gwarancją bezpieczeństwa. Jako, że wykonuje się je w wodzie – nie stanowią obciążenia dla mięśni  stawów. Z tego względu mogą z nich korzystać osoby, dla których tradycyjny aerobik byłby zbyt dużym ryzykiem (na przykład ludzie z dużą otyłością, osoby chore, kobiety w ciąży, czy seniorzy).

Żeby zacząć ćwiczyć aqua fitness nie jest potrzebna dobra kondycja, co może być zachętą dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Podczas wykonywania ćwiczeń demonstrowanych przez instruktora jesteśmy zanurzeni w wodzie. Świadomość, że nikt nas nie widzi i nie ocenia, dla wielu osób jest budująca.

Choć tego nie czujemy, ćwiczenia angażują mięśnie całego ciała. Dzięki temu znakomicie rzeźbią naszą sylwetkę. Wzmacniają wydolność i wytrzymałość całego organizmu.

Wzięcie udziału w aqua aerobiku to również sposób na przyjemne zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Żeby osiągnąć podobne efekty na tradycyjnych zajęciach sportowych, musielibyśmy się wiele nacierpieć (ćwicząc w wodzie nie męczymy się tak bardzo).

Regularne treningi w wodzie ujędrniają całe ciało i pomagają pozbyć się cellulitu. Będą skuteczne również wtedy, gdy najbardziej zależy nam na zwiększeniu elastyczności i ruchomości stawów. Za ich sprawą możemy pozbyć się wielu dolegliwości bólowych. Możemy liczyć na poprawę koordynacji ruchowej i równowagi, a także opóźnienie występowania zmęczenia.

Osoby praktykujące aqua fitness przyznają, że po takim treningu czują się tak zrelaksowane jak po wizycie u najlepszego masażysty. Ćwiczenia w wodzie pomagają poprawić samopoczucie, odstresować się, zregenerować układ nerwowy, dodają pewności siebie.

Aqua fitness to nie tylko sport, ale przede wszystkim okazja do świetnej zabawy.

Aqua fitness – dla kogo?

Aqua fitness polecany jest prawie każdemu (o ile nie istnieją przeciwwskazania lekarskie). Z zajęć skorzystają osoby zdrowe i sprawne, a także te, które cierpią na rozmaite dolegliwości. Często zaleca się je osobom mającym problemy ze stawami, kręgosłupem, wymagającym rehabilitacji. Będą wymarzoną formą ruchu dla cierpiących na osteoporozę.

Aqua aerobik można uprawiać przez całe życie. Bardzo chętnie korzystają z niego osoby starsze. Jest to również świetna propozycja dla kobiet w ciąży, które chciałyby pozostać w formie, pomimo że ich sprawność jest ograniczona. Trudno znaleźć lepszą formę aktywności dla osób otyłych lub zmagających się z dużą nadwagą.

Fitness w wodzie wydaje się doskonałym sportem dla ludzi nie potrafiących pływać, ale pragnących opanować tę umiejętność. Atutem tych zajęć jest możliwość oswojenia z wodą, przełamanie lęku przed zanurzeniem dużej części ciała. Osobom, które uczęszczają na jakąkolwiek formę aqua aerobiku zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się pływać.

Przeciwwskazania do aqua fitness

Choć aqua fitness to sport, z którego dobrodziejstw może korzystać szerokie grono osób, nie jest on odpowiedni dla każdego. Do przeciwwskazań zaliczamy:

– choroby zakaźne,

– niewyrównaną cukrzycę,

– otyłość olbrzymią, BMI>40 (uczestnik ćwiczeń musi poruszać się na tyle swobodnie, by samodzielnie wejść i wyjść z basenu, a także wykonywać ćwiczenia, co w skrajnie trudnych przypadkach nie jest możliwe),

– alergię na chlor,

– nasilone zaburzenia rytmu serca,

– napady padaczkowe,

– czy otwarte rany.

Aqua fitness – jakie przyrządy wykorzystuje się do ćwiczeń?

blankChoć zajęcia aqua aerobiku z powodzeniem można prowadzić bez żadnych przyrządów, ich obecność sprawia, że zabawa jest jeszcze lepsza. Są one szczególnie istotne w przypadku zajęć dla dzieci. Podczas treningów w wodzie bardzo często wykorzystuje się kolorowe makarony (są to specjalne rurki, wykonane zazwyczaj z pianki poliuretanowej). Pozwalają one nie tylko unosić się na wodzie (co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo uczestników zajęć), ale też wykonywać różnorodne ćwiczenia. Na makaronach można siedzieć, często też trzyma się je pod pachami.

Dużym powodzeniem cieszą się również piankowe ciężarki lub sztangi, z którymi możemy naśladować ćwiczenia wykonywane na siłowni (często używa się ich pod powierzchnią wody, co kosztuje już nieco wysiłku). W przypadku ćwiczeń na głębszej wodzie bardzo pomocne okazują się pasy wypornościowe.

Aqua fitness – jak się przygotować?

Jeżeli po raz pierwszy wybieramy się na zajęcia aqua aerobiku, z pewnością zastanawiamy się jak właściwie się do nich przygotować. W tym celu dobrze jest skontaktować się z osobą prowadzącą zajęcia. Wiele informacji znajdziemy również na stronie internetowej instytucji, która organizuje takie kursy.

blankWarto upewnić się, czy na basenie, gdzie odbywają się zajęcia obowiązuje noszenie czepka. Często nakrycie głowy jest obowiązkowe w celach higienicznych (chyba nikt nie lubi mieć kontaktu z cudzymi włosami). Czepek jest ważny również dla nas – może (przynajmniej w pewnym stopniu) zabezpieczać włosy przed szkodliwym działaniem chloru, chroni on ponadto skórę głowy przed zakażeniami (pamiętajmy, że choć pracownicy basenu starają się utrzymać wodę w czystości, codziennie korzysta z niego wiele osób). Zdecydowanie największą popularnością cieszą się czepki lateksowe, silikonowe i gumowe. Zabezpieczają one włosy przed wodą. Dostępne są również czepki materiałowe, które są wygodne, ale posiadają podstawową wadę – nie chronią przed wodą.

Wiele osób wybierających się na basen obawia się o swoje oczy. Okulary pływackie to doskonały sposób, żeby je zabezpieczyć. Co więcej współcześnie powszechnym problemem są wady wzroku. Nie zaleca się, żeby soczewki kontaktowe miały kontakt z chlorowaną wodą. Jeżeli ich potrzebujemy, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy widzieć instruktora, wybawieniem będą dla nas okulary do pływania korygujące wadę wzroku. W przypadku zajęć typu aqua aerobik nie sprawdzą się okulary miękkie – choć dobrze dopasowują się one do twarzy, nie zapewniają dostatecznej widoczności. Lepszym wyborem będą okulary półtwarde lub twarde, gwarantujące doskonały punkt widzenia.

Na zajęcia fitness w wodzie musimy przygotować kostium kąpielowy. Dobrze sprawdzi się standardowy kostium do pływania. Podczas zakupów należy sprawdzić, czy dobrze przylega on do ciała. Lepiej wybrać kostium za ciasny niż za luźny, który będzie miał tendencje do opadania w wodzie. Dobrze dobrany kostium zapewni nam swobodę ruchów, dobre krycie, w żadnym wypadku nie może się zsuwać, czy uwierać. Na basenie najlepiej sprawdzi się strój jednoczęściowy. O dwuczęściowym warto jest pomyśleć, gdy zajęcia odbywają się w otwartych zbiornikach wodnych, a po ich zakończeniu zamierzamy się jeszcze opalać.

Na basenie potrzebne nam będą klapki. Są one bardzo ważne, gdyż chronią stopy przed grzybicą (a także innymi chorobami zakaźnymi). Ponadto zabezpieczają one przed poślizgnięciem się na mokrej nawierzchni. Przy wyborze obuwia należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze przylega ono do stopy, czy przepuszcza powietrze i czy posiada powłokę antypoślizgową.

Na zajęcia koniecznie zabierzmy ze sobą ręcznik kąpielowy, a także coś do picia. Pomimo, że podczas zajęć w wodzie nie odczuwamy tak dużego pragnienia jak podczas standardowych treningów, nie powinniśmy zapominać o nawadnianiu organizmu.

Oczywiście warto pamiętać również o podstawowych przyborach higienicznych. Nie wszystkie baseny oferują darmowe żele pod prysznic i szampony do włosów, dlatego przynajmniej za pierwszym razem dobrze jest mieć własne kosmetyki (zalecamy przelanie ich do małych pojemniczków). Choć na basenach są suszarki do włosów, nie zawsze posiadają one wystarczającą moc. Jeżeli mamy długie włosy, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą własnej suszarki, która umożliwi nam błyskawiczne suszenie.

Aqua fitness – przykładowe ćwiczenia

Żeby uprawiać aqua fitness wcale nie musimy zapisywać się na specjalne zajęcia. Wiele ćwiczeń można wykonać podczas wizyty na basenie, w przerwach od pływania. Warto wykonywać je także podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Dzięki nim możemy wzmocnić mięśnie całego ciała, a także wyrzeźbić sylwetkę. Są one znakomitą propozycją dla wszystkich chcących popracować nad swoją kondycją, a jednak nie lubiących się męczyć (w wodzie ciężar naszego ciała zmniejsza się nawet o siedemdziesiąt procent).

Istotne jest, żeby przed wejściem do wody wykonać dziesięciominutową rozgrzewkę.

Ćwiczeń, które możemy wykonywać w wodzie jest naprawdę wiele. To, które z nich wybierzemy jest uzależnione między innymi od tego na jakich efektach nam zależy. Jeżeli mamy ze sobą dmuchaną piłkę, zanurzamy ją w wodzie, a następnie odpychamy od siebie i przyciągamy. Warto jest wykonać co najmniej kilkanaście powtórzeń tego ćwiczenia.

W wodzie można wykonywać pajacyki. Ruch jest taki sam jak przy klasycznym ćwiczeniu, z tą różnicą, że ręce zatrzymujemy na wysokości ramion – nie wyjmujemy ich z wody.

W przypadku, gdy mamy ze sobą makaron (piankowy przyrząd do ćwiczeń w wodzie), możemy się na nim oprzeć, a następnie unosić i opuszczać nogi. Takie ćwiczenie wzmacnia między innymi mięśnie brzucha. Opierając się na makaronie zróbmy kilka podskoków – za każdym razem przyciągamy kolana do klatki piersiowej.

Aqua fitness to rodzaj zajęć sportowych, który każdego roku zdobywa setki tysięcy nowych zwolenników. Żeby go wykonywać nie potrzebujemy dobrej kondycji, ani specjalnego przygotowania. Jest on doskonałą propozycją dla osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na konwencjonalne treningi (zajęcia w wodzie mogą być dobrą formą rehabilitacji). Co więcej pozwala on na znakomitą zabawę w wodzie. Zajęcia są organizowane na wielu basenach, dlatego warto choć raz się na nie wybrać.

4.8/10 - (8 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here