Angina – jak się odżywiać, żeby zniwelować przykre dolegliwości i jak najszybciej wyzdrowieć?

0

Angina to w większości wypadków choroba niegroźna, jednak w żadnym razie nie powinniśmy jej bagatelizować. Jeżeli podejrzewamy, że cierpimy na anginę, koniecznie udajmy się do lekarza. Warto zdawać sobie sprawę, że nie tylko leki mogą nam pomóc. Przy anginie należy zadbać o odpowiednią dietę, która nie tylko zminimalizuje przykre dolegliwości, ale też może przyspieszyć proces dochodzenia do zdrowia. Jakie są zalecenia dietetyczne w przypadku anginy?

Czym jest angina?

Angina to choroba przejawiająca się ostrym w przebiegu zapaleniem migdałków podniebiennych, a także błony śluzowej gardła. Choroba najczęściej wywoływana jest przez paciorkowce, choć zdarza się również, że jej przyczyną są: gronkowce, dwoinki zapalenia płuc (pneumokoki), pałeczka grypy (Haemofilus influenzae), czy Escherichia coli. Co ciekawe anginę niekiedy wywołują grzyby. Jest to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Objawy anginy to zazwyczaj wysoka gorączka, uczucie rozbicia, bóle kości i stawów, zmiany w migdałkach, a u małych dzieci także wymioty. Inna charakterystyczne objawy choroby to problemy z przełykaniem, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, czy nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku anginy bardzo ważne jest leczenie farmakologiczne, choć zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety.

Angina – co jeść?

lipa, napar z lipy, filiżankaOsoby cierpiące na anginę zazwyczaj same decydują się na zmianę diety, co wiąże się z problemami z przełykaniem. Chorzy zazwyczaj nie mają apetytu. Z tego względu przy anginie zalecane jest stosowanie diety półpłynnej. Dzięki rezygnacji z produktów stałych można nieco złagodzić dolegliwości bólowe.

Chorzy na anginę powinni zdecydować się na zwiększone spożycie płynów. Wysoka gorączka i towarzyszące jej nadmierne pocenie mogą bowiem doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ze względu na silny ból gardła dobrze jest wybierać napoje ciepłe.

Warto zdawać sobie sprawę, że leki które przepisuje nam lekarz mogą wchodzić w interakcje z żywnością, dlatego ważne jest czytanie etykiet i w razie konieczności wprowadzanie modyfikacji w menu. Liczmy się z tym, że niekiedy konieczne będzie wykluczenie niektórych produktów.

Posiłki przygotowywane dla osoby chorej na anginę powinny być lekkostrawne. Na czas choroby dobrze jest zrezygnować ze spożywania dużych ilości błonnika. Dobrze, kiedy menu obfituje w dobrze przyswajalne białko – sery, jaja, czy jogurty.

Jeżeli bierzemy antybiotyki, flora bakteryjna naszego układu pokarmowego ulega zniszczeniu. Antybiotyki unicestwiają bowiem nie tylko szkodliwe, ale również pożyteczne bakterie. Z tego względu konieczne jest uzupełnienie menu w probiotyki. Należy trzymać się zasady, żeby nie spożywać żywności zawierającej probiotyki w tym samym czasie co antybiotyków, gdyż nie przyniesie nam ona wówczas żadnych korzyści (dobre bakterie zostaną unicestwione). Bakterie probiotyczne znajdziemy w fermentowanych produktach mlecznych, czy choćby w kiszonej kapuście i ogórkach. Dietę warto uzupełnić suplementami zawierającymi probiotyki.

Dieta przy anginie – jakich produktów unikać?

Istnieją produkty, które mogą szczególnie zaszkodzić osobom chorującym na anginę. Należą do nich między innymi napoje alkoholowe, które przyczyniają się do osłabienia organizmu, a co więcej mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Kiedy jesteśmy chorzy, koniecznie zrezygnujmy ze spożywania witaminy C, a także warzyw i owoców, które zawierają duże jej ilości – są one niewskazane, gdyż obniżają skuteczność niektórych farmaceutyków.

Złym wyborem są również grejpfruty, a także wyciskany z nich sok. Ich spożywanie w trakcie antybiotykoterapii może zwiększyć stężenie leków we krwi, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dieta nie powinna być również zbyt bogata w tłuszcze. Ich eliminacja jest konieczna zwłaszcza, gdy stosujemy kurację metronidazolem.

Warunkiem skuteczności leków stosowanych przy anginie jest popijanie ich wodą, ewentualnie słabą herbatą. W żadnym wypadku nie powinniśmy popijać ich mlekiem i jego przetworami (może to osłabić ich działanie).

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here