Alkohoreksja – czym jest, przyczyny, objawy, jak leczyć

0

Alkohoreksja jest to stosunkowo nowa odmiana anoreksji, która szczególnie często występuje w Stanach Zjednoczonych, czy w Wielkiej Brytanii. Alkohol dla osoby cierpiącej na to schorzenie jest głównym źródłem energii, której i tak jest zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jakie są przyczyny alkohoreksji? W jaki sposób objawia się ta choroba? Jak wygląda proces leczenia?

Co to jest alkohoreksja?

Mianem alkohoreksji określamy odmianę anoreksji, której charakterystycznym objawem jest rezygnacja z jedzenia w ciągu dnia na rzecz wieczornego drinka. Organizm osoby cierpiącej na alkohoreksję ulega szybkiemu wyniszczeniu, gdyż napoje alkoholowe nie zawierają substancji odżywczych – dostarczają jedynie pustych kalorii. Przyczyny alkohoreksji są podobne do przyczyn anoreksji, z tą różnicą, że osoba cierpiąca na to schorzenie czuje potrzebę picia alkoholu (często jest to picie podczas spotkań towarzyskich). Jedyną skuteczną formą leczenia tej choroby jest psychoterapia.

Jakie są przyczyny alkohoreksji?

Przyczyn alkohoreksji może być wiele. Odpowiedzialny za tego rodzaju zaburzenia jest między innymi kult szczupłej sylwetki promowany przez media. Młodzi ludzie (a szczególnie kobiety) są w stanie zrobić wiele, żeby sprostać wyśrubowanym wymogom. Osoba cierpiąca na alkohoreksję ma zaniżoną samoocenę, jest też bardzo podatna na wpływ innych ludzi.

Zdarza się, że presja posiadania szczupłej sylwetki pochodzi ze środowiska, w którym pracuje dana osoba – w przypadku niektórych zawodów jednym z kluczowych wymogów jest atrakcyjny wygląd i szczupła sylwetka.

Osoby chorujące na alkohoreksję inaczej niż te z klasyczną anoreksją mają silną potrzebę uczestniczenia w życiu społecznym. Bardzo ważne są dla nich spotkania ze znajomymi, podczas których konsumowany jest alkohol. Nie potrafią odmówić picia napojów wysokoprocentowych, pomimo że są one wysokokaloryczne, gdyż zależy im na akceptacji społecznej. Co więcej napoje alkoholowe mogą być sposobem na rozładowanie napięcia i negatywnych emocji. Osoba chorująca na alkohoreksję dzięki nim może przez chwilę poczuć się dobrze – jest w stanie zapłacić za to wysoką cenę. 

Jedna z odmian alkohoreksji jest głodzenie się przed wypiciem alkoholu – ograniczenie spożywania jedzenia spowodowane chęcią przyspieszenia stanu upojenia alkoholowego. Osoba taka nie musi spożywać dużych ilości alkoholu (co wiązałoby się z dodatkowymi kaloriami), żeby poczuć się lepiej.

W jaki sposób objawia się alkohoreksja?

Charakterystycznym objawem alkohoreksji jest znaczny spadek masy ciała (wynosi zazwyczaj poniżej osiemdziesięciu pięciu procent prawidłowej masy ciała). Dodatkowo utrata wagi jest spowodowana świadomym odmawianiem sobie jedzenia. Osoba chora na alkohoreksję uważa nawet jeżeli cierpi na niedowagę uważa, że jej ciało jest grube i koniecznie musi schudnąć. Często odczuwa silny strach przed spożywaniem posiłków. U kobiet z alkohoreksją często stwierdza się zaburzenia hormonalne.

Osoba chora na alkohoreksję woli spożywać kalorie pochodzące nie z żywności, a z napojów wysokoprocentowych. Bardzo często uczestniczy ona w imprezach, na których serwowany jest alkohol. 

Rezygnacja z jedzenia i nadmierne spożycie alkoholu skutkują niedoborami witamin i minerałów. Efektem jest pogorszenie się kondycji skóry, wypadanie włosów, a także nadmierna łamliwość paznokci.

Alkohoreksja prowadzi do anemii, osteoporozy, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego (pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia pamięci i koncentracji, utrata świadomości). Alkohol wyniszcza organizm kobiety znacznie szybciej niż organizm mężczyzny. Nadmierne jego spożycie prowadzi do alkoholowego stłuszczenia wątroby, a także uzależnienia.

Jak leczy się alkohoreksję?

Alkohoreksja jest to choroba o podłożu psychicznym, dlatego jedyną skuteczną metodą na jej wyleczenie jest psychoterapia. Jej przebieg zawsze ustalany jest indywidualnie. Osoba chora wspólnie z psychoterapeutą szuka przyczyn, które doprowadziły do wystąpienia zaburzeń. Bardzo ważne jest, żeby osoba cierpiąca na alkohoreksję zmodyfikowała swoje zachowania podczas imprez i spotkań ze znajomymi. Musi ona nauczyć się relaksować bez konieczności sięgania po alkohol. Istotne jest, żeby nauczyła się odmawiać spożywania napojów wysokoprocentowych.

Podczas psychoterapii uczy się ona również zmiany postrzegania własnego ciała, radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.

W przypadku alkohoreksji bardzo ważne jest również wsparcie dietetyka – chory musi nauczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych. Niezmiernie ważne jest odzyskanie optymalnej masy ciała. W przypadku takiej choroby jak alkohoreksja trudne do przecenienia jest wsparcie osób bliskich – rodziny i przyjaciół. 

Największe szanse na wyleczenie alkohoreksji mamy wówczas, gdy diagnoza zostanie postawiona szybko. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których organizmy nie metabolizują alkoholu tak szybko jak organizmy mężczyzn. Picie alkoholu przy jednoczesnym odmawianiu sobie jedzenia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here