Aktywność na świeżym powietrzu

0

Niezaprzeczalnie: sport to zdrowie! Nie inaczej jest z ćwiczeniami na świeżym powietrzu. Dzięki nim nie tylko w łatwy sposób można zwiększyć odporność organizmu, ale i poprawić pracę serca, zadbać o pożądany poziom cholesterolu czy odpowiednio dotlenić mózg. Oczywiście korzyści z regularnego podejmowania aktywności fizycznej jest znacznie więcej, ale najlepiej samemu się o tym przekonać. Nie ma na co czekać! Oto 5 aktywności, które z powodzeniem można realizować na zewnątrz!

1. Spacery

To świetny pomysł na aktywność na świeżym powietrzu. Zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy wcześniej omijali ją szerokim łukiem. Codzienne spacery pozytywie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki nim można w łatwy sposób poprawić działanie układu sercowo-naczyniowego, wzmocnić stawy i mięśnie czy znacząco poprawić jakość snu. Spacery nie wymagają większego przygotowania. Wystarczy założyć wygodne buty i realizować cel osiągnięcia konkretnej liczby kroków. Dobrze jest użyć do tego np. aplikacji w telefonie lub w innym urządzeniu mobilnym.

2. Nordic Walking

To nieco bardziej rozbudowana forma treningu z wcześniejszego punktu. Tu jednak pracuje zdecydowanie większa liczba mięśni. Marsz z kijkami dodatkowo pozwala na zwiększenie ruchomości stawów i kręgosłupa, jednocześnie je odciążając i eliminując bóle. Ruch wymuszony przez dodatkowy osprzęt, jakimi są kijki wymaga zaangażowania również rąk, o których bardzo często można zapomnieć podczas standardowego spaceru. Przed treningiem nordic walking warto wykonać rozgrzewkę, która zwiększy ruchomość zarówno dolnych, jak i górnych partii ciała. Dla tych pierwszych poleca się wykonanie serii wymachów, unoszenia kolan z odchyleniem czy krążenia stóp. Dla górnych partii poleca się wykonanie skrętów tułowia, a także rozruch nadgarstków.

3. Bieganie

Amatorów tego sportu nie brakuje. Rokrocznie jest ich coraz więcej. Jogging jest prostą aktywnością, którą mogą realizować właściwie wszyscy. Jak do każdej dyscypliny, którą będzie się wykonywało na zewnątrz, również tutaj trzeba zadbać o odpowiedni ubiór. W przypadku biegania jest to o tyle istotne, że tu zdecydowanie przyda się lepsze odprowadzenie potu z wybranej odzieży. Tę warto dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. W zimniejsze dni przyda się bluza, a w deszczowe – kurtka. Nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach biegacze mogą jednak liczyć na wzmocnienie mięśni nóg i zaawansowaną poprawę kondycji. Przed sesją biegową przyda się jednak solidna rozgrzewka, która zadba o górne i dolne partie ciała. Po treningu z kolei rozsądnie jest zagwarantować możliwość rozciągnięcia mięśni, co znacząco polepszy ich regenerację.

4. Rower

Jazda na rowerze to popularna dyscyplina, która na całym świecie ma wielu zwolenników. W zależności od upodobań oraz fizjonomii można wybrać rower górski męski lub damski, crossowy, szosowy, czy bardziej klasyczny rower miejski, efekty każdorazowo będą takie same. Podczas treningu z łatwością można wspomóc kondycję serca oraz całego układu krwionośnego. Dodatkowo podczas jazdy na rowerze intensywnie pracują mięśnie nóg, pośladków, brzucha czy grzbietu i ramion. Wyprawy rowerowe, tak jak zresztą bieganie, dają możliwość znacznego poprawienia kondycji. Przed treningiem warto jednak zapoznać się z panującymi obecnie warunkami atmosferycznymi i dostosować się do nich poprzez wybór właściwej odzieży. Dodatkowo należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i używać kasku rowerowego, który zniweluje ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas ewentualnego upadku. Ponadto należy zadbać o właściwą rozgrzewkę. Podobnie jak przy joggingu, tu również odpowiednio wcześniej trzeba rozruszać górne i dolne partie ciała. Wspomogą je zarówno wymachy, jak i skręty tułowia czy ćwiczenia szyi i karku.

5. Aerobik w plenerze

Ćwiczenia na dworze to ogrom możliwości. Ciekawym pomysłem jest popularny aerobik. W szczególności w plenerze warto korzystać z korzyści, jakie daje ten ogólnorozwojowy trening. Aerobik kojarzony jako ćwiczenia odchudzające ma ogromny wpływ na cały organizm. Prawidłowo przeprowadzona sesja rozpoczyna się od rozgrzewki, następnie przez ćwiczenia właściwe, na rozciąganiu kończąc. Warto znaleźć grupę osób, która regularnie spotyka i ćwiczy w parku, dzięki czemu po pierwsze z łatwością znajdzie się motywację dla kolejnych treningów, a po drugie – w pełni poprawnie przeprowadzi sesję ćwiczeń.

Sport na zewnątrz jest zawsze świetnym rozwiązaniem. Niezależnie od wybranej formy aktywności, znacząco wpływa nie tylko na całe ciało, ale i na umysł. Warto więc po prostu ćwiczyć.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here