Akcesoria na siłownię – rodzaje, czy naprawdę ich potrzebujemy

0

Współcześnie osoba zainteresowana treningami siłowymi znajdzie w sklepach ogromną ilość akcesoriów na siłownię. Do czego służą poszczególne akcesoria? Czy rzeczywiście są one nam niezbędne?

Haki i opaski do martwego ciągu

Haki i opaski to akcesoria wykorzystywane najczęściej przy wykonywaniu martwego ciągu. Służą one do owijania wokół nadgarstków i gryfu. Ich zadaniem jest poprawienie siły chwytu. Są one przeznaczone dla osób początkujących, które nie mają jeszcze dostatecznej siły chwytu. Choć w niektórych sytuacjach są pomocne, należy pamiętać, że zmniejszają one siłę przedramion. W efekcie stosowanie ich przez dłuższy czas wydaje się nieuzasadnione. Zamiast kupować tego rodzaju akcesoria, należy skupić się na poprawie siły chwytu.

Rękawiczki

Rękawiczki należą do bardzo popularnych akcesoriów na siłownię. Chronią one nasze dłonie przed odciskami i otarciami. W sklepach dostępne są rękawiczki stabilizujące nadgarstek, a także modele nie posiadające tej funkcji. Pamiętajmy, że żadne rękawiczki nie zastąpią nam prawidłowego ułożenia dłoni.

Uchwyty do pompek

Pompki należą do bardziej efektywnych ćwiczeń. Można wykonywać je na wiele sposobów. Ciekawym urozmaiceniem tego ćwiczenia jest wykorzystywanie uchwytów do pompek. Ich największą zaletą jest fakt, że zwiększają one zakres ruchu, a także napięcie naszych mięśni. Uchwyty do pompek są warte zakupu jeżeli często wykonujemy tego rodzaju ćwiczenia. Nie są jednak niezbędne, gdyż nasze ćwiczenia mogą być równie efektywne bez nich.

Gąbki ochronne na gryf

Gąbki ochronne na gryf przeznaczone są dla osób często trenujących ze sztangą. W przypadku niektórych trenujących sztanga może przyczynić się do dolegliwości bólowych szyi i głowy. Gąbka będzie stanowiła w tym przypadku amortyzację ułatwiając nam prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Gumy i łańcuchy do gryfu

Jeżeli lubimy ćwiczenia ze sztangą, możemy je urozmaicić dzięki łańcuchom z gumowymi paskami. Ich zadaniem jest zwiększanie obciążenia. Tego typu akcesoria przeznaczone są dla osób zaawansowanych. Początkujący powinni zachować ostrożność, bo nagłe zwiększenie obciążenia może być niebezpieczne.

Pas kulturystyczny

Zadaniem pasa kulturystycznego jest dodatkowa stabilizacja kręgosłupa. Można zakładać go na ubranie, a także pod nie. Konieczne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. Tego rodzaju pasa używają osoby podnoszące ciężary. Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach może ona zapewniać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jako, że usztywnia on jedynie wąski odcinek kręgosłupa, nie chroni przed kontuzją. Jeżeli nie będziemy pamiętać o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń, pas nie na wiele się nam zda.

Pulsometr

Pulsometry to bardzo popularne akcesoria, których zadaniem jest mierzenie pulsu i tętna. Dzięki nim sprawdzimy wydolność serca, a także obciążenie układu oddechowego. Nie są one niezbędne na siłowni, jednak trzeba przyznać, że ćwiczy się z nimi wygodniej.

Wałek pojedynczy

Wałek pojedynczy to nic innego jak kółko z bocznymi uchwytami. Służy on do ćwiczenia mięśni brzucha, pozwala również wzmocnić klatkę piersiową. Można wykorzystać go na siłowni i podczas ćwiczeń domowych. Nie jest on niezbędny, a jednak sprawia, że trening staje się bardziej atrakcyjny.

Wałki do masażu

Wałki do masażu przeznaczone są do stosowania po treningu siłowym. Dzięki nim możemy szybko rozmasować mięśnie spięte w wyniki ćwiczeń siłowych, co znacznie przyspiesza ich regenerację. W sklepach znajdziemy wałki o różnej twardości, w różnych rozmiarach, co sprawia, że każdy ma szansę wybrać model najlepiej dostosowany do swoich potrzeb. Nie należą one do niezbędnych akcesoriów, a jednak ich stosowanie może być bardzo relaksujące.

Pas z obciążeniem

Pas z obciążeniem przeznaczony jest dla osób zaawansowanych, dla których masa własnego ciała nie jest już wystarczającym obciążeniem. Tego typu akcesoria są bardzo przydatne, jeżeli planujemy wyciskanie na poręczach.

Mata do ćwiczeń

Choć na siłowniach nie brakuje mat, niektórzy decydują się na zakup swojej własnej. Jest to podyktowane przede wszystkim względami higienicznymi.

Opaski frotte na nadgarstki

Opaski frotte na nadgarstki idealnie sprawdzą się u osób preferujące wyczerpujące treningi. Dzięki nim szybko wytrzemy pot z czoła, bez konieczności sięgania po ręcznik.

Usztywniacze, ochraniacze

Tego typu akcesoria dedykowane osobom po kontuzjach, albo narażonych na nie. Pozwalają chronić wrażliwe miejsca. Jednocześnie ich zakup dobrze jest skonsultować z fizjoterapeutą.

4.7/10 - (2 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here