Acesulfam K (E950) – czym jest, zastosowanie, bezpieczeństwo stosowania

0

Acesulfam K to substancja słodząca, która praktycznie nie zawiera kalorii, jest natomiast niemal dwieście razy słodsza od sacharozy. Czy związkiem tym powinny zainteresować się osoby na diecie redukcyjnej i cierpiący na cukrzycę. W jaki sposób E950 wpływa na ludzki organizm? Czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Co to jest acesulfam K?

Acesulfam K (E950; sól potasowa 2,2 dwutlenku-5,6-dimetylo-1,2,3- oksatiazyny-4(3H)-onu) jest to syntetyczny związek chemiczny, który nie występuje naturalnie w przyrodzie. W temperaturze pokojowej ma on postać białych kryształów, które znakomicie rozpuszczają się w wodzie. Najważniejszą cechą tego związku jest fakt, że jest on bardzo słodki (jednocześnie wywołuje jedynie krótkotrwałe uczucie słodkości; ma zdolność do słodzenia w kwasowym pH), a jednocześnie nie zawiera kalorii. Z tego względu jest on coraz częściej wykorzystywany w przemyśle spożywczym. E950 nie ulega rozkładowi w wysokich temperaturach, nie jest wchłaniany w układzie pokarmowym i jest niemal w całości wydalany wraz z moczem. Jest stosowany jako wzmacniacz smaku i zapachu. Współcześnie coraz więcej mówi się o tym, że E950 może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Acesulfam K – zastosowanie

Acesulfam K jest na szeroką skalę stosowany w przemyśle spożywczym. Jest on często dodawany do produktów typu light (słodkich, a jednocześnie niskokalorycznych). E950 można znaleźć w jogurtach, napojach, sokach owocowych, napojach alkoholowych, dżemach, marmoladach, serkach homogenizowanych, mieszankach przypraw, gumach do żucia, pieczywie, płatkach śniadaniowych, sosach sałatkowych.

Dodatkowo jest on niekiedy wykorzystywany do produkcji past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, a także leków i suplementów diety.

Acesulfam K – jak wpływa na zdrowie?

Acesulfam K został zaakceptowany przez Komisję Europejską, a także amerykańską Agencję Żywności i Leków, co oznacza, że został dopuszczony do sprzedaży we wszystkich krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Choć powszechnie uznany został za bezpieczny dodatek do żywności – budzi wiele kontrowersji. Jego przeciwnicy są zdania, że w przypadku tego związku testy bezpieczeństwa nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

Coraz częściej podejrzewa się, że E950 może powodować uszkodzenia DNA, a także przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych.

Spożycie E950 może wiązać się ze skutkami ubocznymi w postaci bólów i zawrotów głowy, dolegliwości ze strony układu oddechowego, nadpobudliwości. Choć nie zawiera on kalorii, może przyczynić się do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Acesulfam K może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego. 

Związek ten nie powinien być stosowany przez kobiety spodziewające się dziecka, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a także przedwczesnego porodu.

Stosowanie E950 jest również zabronione osobom cierpiącym na fenyloketonurię – chorobę układu metabolicznego, która polega na zaburzeniach w przemianie aminokwasu – fenyloalaniny.

Istnieje prawdopodobieństwo, że E950 przyczynia się do rozwoju otyłości, cukrzycy, może ponadto uszkadzać naczynia krwionośne.

W Europie przyjęto, że bezpieczna dzienna dawka acesulfam K to 9 mg na każdy kilogram masy ciała. Do tych zaleceń należy jednak podchdzić z dużą ostrożnością.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here