Metoda SMART – czyli jak realizować swoje cele

0

Wielu z nas ma problem z realizacją swoich postanowień. Kiedy po raz kolejny nie udaje się nam osiągnąć założonego celu, nasza samoocena spada, boimy się również o czymkolwiek marzyć. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że do sukcesu są nam potrzebne nie tylko chęci, ale też wiedza to tym jak realizować cele. Bardzo pomocne może być zapoznanie się z metodą SMART.

Czym jest metoda SMART?

Metoda SMART jest to sposób na zwiększenie szans na osiągnięcie swoich celów. Dzięki niej możemy zwiększyć swoją skuteczność, a tym samym podnieść jakość naszego życia.

Słowo SMART pochodzi z języka angielskiego i znaczy tyle co: mądry, bystry, sprytny. Te określenia doskonale definiują metodę osiągania celów.

SMART zawiera w sobie pięć cech, które musi spełniać cel, który ma zostać zrealizowany. S to sprecyzowany, M jak mierzalny, A czyli atrakcyjny, R – realistyczny, T oznacza terminowy.

S jak sprecyzowany

Pierwszym założeniem metody SMART jest sprecyzowanie swoich celów. Wydaje się to oczywiste, jednak wielu z nas ma z tym ogromne problemy. Jeżeli postanowimy sobie, że w nadchodzącym roku zarobimy wiele pieniędzy lub też schudniemy – skąd będziemy wiedzieć, że osiągnęliśmy swój cel. Wiele dla każdego może oznaczać zupełnie co innego. Jaką kwotę powinniśmy mieć na koncie pod koniec roku, żeby uznać, że nasz cel został zrealizowany?

Dla większości osób mało sprecyzowany cel jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania. Trudno jest osiągnąć cel, kiedy tak naprawdę nie zastanowiliśmy się dokładnie, co chcemy uzyskać. Brak precyzyjnego określenia naszych zamierzeń sprawia, że bardzo szybko tracimy motywację, lub po prostu zapominamy o postanowieniach.

Jeżeli chcemy osiągnąć swój cel zapiszmy w najdrobniejszych szczegółach o co nam chodzi. Osoby, które pragną schudnąć, powinny sprecyzować ilu kilogramów chcą się pozbyć. Dobrze postawiony cel to na przykład: zrzucenie piętnastu kilo. Kiedy naszym marzeniem jest zarobienie większej ilości pieniędzy, załóżmy sobie, ze do końca roku będziemy mieć na przykład dwieście tysięcy złotych.

Tylko dokładne określenie celu pozwoli nam stwierdzić, czy rzeczywiście został on osiągnięty.

M jak mierzalny

Nasz cel musi być mierzalny, co oznacza, że powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia swoich postępów. W przypadku, kiedy naszym marzeniem jest wyjechać w podróż dookoła świata, prawdopodobnie będziemy musieli zdobyć pieniądze na tę eskapadę. Dobrze sformułowany, mierzalny cel to na przykład: „do końca roku odłożę na koncie pięćdziesiąt tysięcy złotych na wyprawę dookoła świata. Ważne jest również załatwienie spraw, dzięki którym taki wyjazd będzie możliwy, na przykład: „do pierwszego grudnia znajdę opiekunów do moich zwierząt”, „do dwudziestego grudnia zwolnię się z pracy”.

A, czyli atrakcyjny

Niezmiernie ważne jest, żeby cele, które sobie stawiamy były dla nas atrakcyjne. Z pozoru wydaje się to oczywiste, jednak nie zawsze się tak dzieje. Osoby, które stawiają sobie nieatrakcyjne cele, najczęściej kierują się oczekiwaniami innych. Dla przykładu możemy postanowić sobie, że będziemy się uczyć biologii i chemii, żeby dostać się na studia medyczne, które wymarzyli sobie dla nas rodzice. Jeżeli medycyna wcale nas nie interesuje, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że podświadomie będziemy sabotowali swoje działania. W efekcie oblejemy egzaminy i nie zrealizujemy postanowienia, które nie wypływało z naszego serca.

Atrakcyjny cel to taki, który wywołuje w nas dreszcz emocji. Dla każdego może być to coś innego. Osoba, która kocha zwierzęta i marzy, żeby w przyszłości się nimi opiekować, z pewnością będzie miała dużą motywację, żeby skończyć weterynarię.

Cel musi być realistyczny

Zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na osiągnięcie celu, jeżeli będzie on realistyczny. Musimy być w stanie uwierzyć, że uda się nam go osiągnąć. Osoby początkujące w stawianiu sobie celów powinny zacząć od tych mniejszych. W sytuacji, kiedy zobaczymy, że bez problemów udaje się nam realizować mniejsze postanowienia, zdecydowanie łatwiej poradzimy sobie z osiąganiem większych rzeczy.

Unikajmy celów takich jak: „zarobię w tym roku dziesięć milionów złotych”, jeżeli nasze miesięczne zarobki nie przekraczają średniej krajowej. O wiele lepiej jest wybrać mniejszą kwotę, która cały czas będzie dla nas atrakcyjna, jednak będziemy mieć większe szanse na jej uzyskanie. Z czasem możemy podnosić sobie poprzeczkę.

Jeżeli postanawiamy sobie, że schudniemy czterdzieści kilogramów w ciągu dwóch miesięcy, istnieje małe prawdopodobieństwo, że uda się nam to uzyskać. Kiedy cel jest w naszych oczach mało realny, automatycznie spada nam motywacja. W efekcie rzadko podejmujemy jakieś kroki prowadzące do jego zrealizowania.

Cele powinny być terminowe

Osoby, które postanawiają, że schudną, często odchudzają się w nieskończoność. Ciągle są na diecie, a mimo to ich waga się nie zmienia, lub wręcz przeciwnie – wzrasta.

Dopiero wówczas, kiedy postanowimy sobie, że schudniemy dziesięć kilogramów do piętnastego września tego roku, istnieją szanse na sukces. Kiedy wiemy ile mamy czasu, nie możemy przeciągać realizacji celu w nieskończoność.

Jednocześnie duże znaczenie ma odpowiednia ilość czasu. Nie powinien być on zbyt krótki, ani za długi. W przypadku, kiedy dajemy sobie miesiąc na zrzucenie dziesięciu kilo – jest to zbyt mało. Część osób w takiej sytuacji zastosuje bardzo restrykcyjna dietę odchudzającą, która być może przyniesie jakieś efekty, ale pogorszy stan ich zdrowia i doprowadzi do efektu jojo. Inni nie będą wierzyć, że tak duży spadek wagi, w tak krótkim czasie jest możliwy i nie zaczną nawet dążyć do celu.

Równie niewskazany jest za długi czas. Kiedy dajemy sobie rok na schudnięcie pięciu kilo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy zwlekać z podjęciem diety, być może całkowicie o niej zapomnimy.

Metoda SMART – zalety

Zaletą metody SMART jest jej prostota, a jednocześnie skuteczność. Ze zrozumieniem jej zasad nikt nie powinien mieć większych problemów. Choć wydaje się ona banalnie prosta, zastosowanie się do jej założeń niemal zawsze kończy się sukcesem.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here