Zieleń brylantowa to barwnik, który znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Choć stosuje się ją powszechnie, zaczyna budzić coraz więcej kontrowersji (podobnie jak i inne dodatki do żywności). Jakie są przykładowe zastosowania E142? Czy zieleń brylantowa jest bezpieczna dla naszego zdrowia?
Co to jest zieleń brylantowa?
Mianem zieleni brylantowej (oznaczana symbolem E142, występuje także pod nazwami zieleń brylantowa BS, zieleń S) określamy organiczny związek chemiczny, barwnik smołowy, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Ma on postać ciemno-zielonego proszku. Zieleń brylantowa dobrze rozpuszcza się w wodzie, ulega szybkiemu rozpadowi w roztworach zasad i kwasów. Barwnik ten bardzo słabo wchłania się w ludzkim przewodzie pokarmowym. W większości wydalamy go w postaci niezmienionej. Choć spożywanie większych ilości zieleni brylantowej może wywołać skutki uboczne, w Polsce uznaje się ją za związek bezpieczny.
Zieleń brylantowa – przykłady zastosowań
Zieleń brylantowa stosowana jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Używa się jej do produkcji słodyczy, kremów, lodów, serników w proszku, sosu miętowego. E142 nadaje intensywnej zielonej barwy takim produktom jak groszek konserwowy. Znajdziemy ją również w marmoladach i galaretkach.
W medycynie stosuje się zieleń brylantową w preparatach służących do dezynfekcji ran.
Korzysta z niej również przemysł tekstylny – E142 dobrze sprawdza się do barwienia tkanin.
Czy zieleń brylantowa jest bezpieczna dla zdrowia?
Zieleń brylantowa jest związkiem kontrowersyjnym. Ze względu na potencjalną szkodliwość jej stosowanie w przemyśle spożywczym jest zabronione w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Japonia, czy Kanada. W Polsce uważa się ją za substancję nieszkodliwą w umiarkowanych ilościach. Dopuszczalne dzienne spożycie zieleni brylantowej wynosi około 5 mg na każdy kilogram masy ciała (oznacza to, że osoba ważąca 60 kg może potencjalnie bez obaw w ciągu dnia spożyć 300 mg tego barwnika).
Niestety większe ilości E142 mogą spowodować skutki uboczne. Najczęściej są to reakcje alergiczne (na przykład alergie skórne), astma, nadpobudliwość, problemy z zasypianiem, czy anemia.
Jednocześnie jak dotąd nie przeprowadzono wielu badań dotyczących wpływu zieleni brylantowej na ludzki organizm. Zdecydowanie rozsądne wydaje się ograniczenie jej spożycia lub całkowita rezygnacja (istnieją substancje barwiące na zielono, które nie wywołują skutków ubocznych, mogą mieć nawet korzystny wpływ na zdrowie).