Zdrada – przyczyny, skutki, jak skutecznie sobie poradzić, czy warto ratować związek

0

Zdrada jest niewątpliwie bardzo przykrym i trudnym doświadczeniem. Każdy z nas chciałby jej za wszelką cenę uniknąć. Jednocześnie nie sposób jednoznacznie zdefiniować tego zjawiska. Za każdym razem zdrada może wyglądać inaczej. Dlaczego decydujemy się na skok w bok? Jak sobie poradzić z konsekwencjami zdrady? Czy i kiedy warto dołożyć starań, żeby ratować naszą relację?

Co to jest zdrada?

Trudno o jednoznaczną definicję zdrady, gdyż dla każdej osoby może ona oznaczać całkowicie co innego. Często zdarza się, że partnerzy obojga płci inaczej ją definiują. Zawsze jednak chodzi o świadome naruszenie zaufania partnera, złamanie zasad na których opierał się związek. Dla większości mężczyzn zdradą będzie relacja seksualna. Jeżeli w grę wchodzi fascynacja, która jednak nie kończy się kontaktem fizycznym są oni często skłonni przymknąć na to oko. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet, dla których znacznie większym problemem jest relacja emocjonalna ich partnera. Charakterystyczne dla zdrady jest to, że za każdym razem wiąże się z silnymi negatywnymi uczuciami. Zdradzony partner traci poczucie bezpieczeństwa, odczuwa silny ból, przestaje ufać drugiej osobie. Różne osoby inaczej radzą sobie z przysłowiowym skokiem w bok. Dla niektórych oznacza on definitywne zakończenie związku, inni starają się ratować swoją relację.

Zdrada – jakie są jej przyczyny

Przyczyn zdrady może być wiele. Zawsze jednak jest ona sygnałem, że w związku dwojga ludzi coś się psuje. Problemem może być brak satysfakcji seksualnej, ochłodzenie uczuć, a niekiedy jedno i drugie. Często dopiero zdrada uświadamia nam, że w naszym związku zabrakło ciepła, potrzeby partnera nie były zaspokajane. W większości przypadków prawdą jest, że za skok w bok odpowiedzialni są obydwoje partnerzy.

Wiele osób jest przekonanych, że dobre relacje z partnerem będą trwały wiecznie i nie trzeba się w zasadzie o nie starać. Niestety tak nie jest. Zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nad dobrym związkiem trzeba nieustannie pracować. Ważne jest zarówno dbanie o partnera, jak i o siebie. Ogromna część par jest przytłoczona rutyną dnia codziennego, co sprawia, że przestają one dbać o wzajemne relacje uważając, że są one im dane raz na zawsze. Często dzieje się tak w małżeństwach. Przekonanie o tym, że jest to nierozerwalny związek do końca życia sprawia, że przestajemy zabiegać o względy partnera.

W wielu związkach brakuje rozmowy. Nie komunikujemy partnerowi o swoich potrzebach, on natomiast nie pyta. W efekcie coraz bardziej oddalamy się od siebie. Niekiedy mamy przekonanie, że partner sam powinien odgadywać nasze potrzeby, co jednak nie następuje. Kiedy silne relacje pomiędzy obydwoma stronami związku zaczynają słabnąć, wzrasta prawdopodobieństwo fascynacji inną osobą, co może prowadzić do zdrady.

Niekiedy zdarza się, że przyczyną zdrady są czynniki zewnętrzne. Mogą być to na przykład problemy w pracy. Do skoków w bok bardzo często dochodzi, kiedy partnerzy mieszkają daleko od siebie. Bardzo często dzieje się tak podczas dłuższych delegacji, lub wyjazdu za granicę. Odległość jest zabójcza dla większości związków niezależnie od stażu.

Co ciekawe ludzie zdradzają nawet wówczas, kiedy stały partner jest dla nich wciąż atrakcyjny, a wzajemne uczucia nie wygasły. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być na przykład niedopasowanie seksualne. Często zdradzający partner czuje się nieatrakcyjny i w relacji z inną osobą szuka potwierdzenia własnej wartości. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, kiedy partner nie okazuje zainteresowania i uznania.

Część mężczyzn potrzebuje odmiany, ma potrzebę zdobywania wciąż nowych kobiet. Przyczyną zdrady mogą być również zaburzenia psychiczne, brak dojrzałości, osobowość narcystyczna.

Jakie są rodzaje zdrady?

Zdrada niejedno ma imię. Większość społeczeństwa za zdradę uznaje nawiązanie kontaktów seksualnych z inną osobą. Innym rodzajem jest zdrada emocjonalna, czyli zauroczenie lub zakochanie się w innym człowieku. Mogą one występować jednocześnie.

Rozwój nowych technologii sprawił, że współcześnie wymienia się jeszcze jeden rodzaj niewierności – zdradę internetową. Charakterystyczne dla niej jest silniejsze angażowanie się w znajomości internetowe, niż we własny związek. Zdradę internetową można utożsamiać ze zdradą psychiczną, gdyż osoba dopuszczająca się jej nie musi mieć kontaktów fizycznych, może nawet nigdy nie poznać na żywo człowieka, z którym się komunikuje. W efekcie takiej zdrady obecny związek zaczyna wydawać się nudny, mało satysfakcjonujący. Dochodzi do osłabienia relacji uczuciowej pomiędzy partnerami.

Partnerzy chętniej dopuszczają się zdrady internetowej, gdyż wydaje się ona niewinna i mniej szkodliwa. Zwłaszcza, kiedy nie dochodzi do fizycznego zbliżenia z osobą poznaną w sieci.

Interesujące jest, że kobiety i mężczyźni inaczej oceniają poszczególne rodzaje zdrady. Dla mężczyzn znacznie bardziej bolesna jest zdrada fizyczna, są oni natomiast niekiedy skłonni przymknąć oko na zdradę psychiczną – traktują ją mniej poważnie. W przypadku kobiet tendencja jest odwrotna. Część z nich jest skłonna wybaczyć skok w bok, jeżeli nie wiązał się on z głębszymi emocjami. Znacznie trudniejsze do zaakceptowania jest natomiast nawiązanie relacji uczuciowej z inną osobą, nawet jeżeli nie doszło do kontaktu fizycznego.

Czy można zapobiec zdradzie?

Nie ma sprawdzonego sposobu, który w każdej sytuacji pozwoli nam zapobiec zdradzie. Jednocześnie powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w wielu sytuacjach sami jesteśmy sobie winni, gdyż zaniedbaliśmy nasz związek.

Błędem wielu osób jest stwierdzenie, że związek jest im dany raz na zawsze, a miłość nigdy nie wygaśnie. Nic podobnego – nad relacją partnerską trzeba nieustannie pracować. Jest to tym trudniejsze, jeżeli jesteśmy w wieloletnim związku. Należy zrobić wszystko, żeby uniknąć rutyny, która sprawia, że partner przestaje być dla nas interesujący. Warto stale o siebie dbać, uczyć się nowych rzeczy, wzajemnie się zaskakiwać.

Nie należy całkowicie zatracać się w związku. Dobrze jest zachować swoją odrębność, mieć swoje tajemnice, pasje, zainteresowania.

Niezmiernie ważne dla każdego związku jest rozwiązywanie konfliktów na bieżąco. Jeżeli widzimy, że nasze relacje się psują, nie możemy dojść do porozumienia, najgorsze co możemy zrobić to milczeć. W sytuacji, kiedy rozmowa nie pomaga, warto skorzystać z pomocy psychologa. Pamiętajmy, że przemilczane problemy nie znikną, a będą stopniowo narastać. Kiedy nie uda się nam ich rozwiązać, prędzej, czy później doprowadzą one do zniszczenia naszego związku.

Zdecydowanie złym sposobem jest kontrolowanie partnera. Warto zdać sobie sprawę, że sceny zazdrości nie uchronią nas przed rozpadem związku. Dodatkowo nadmierna kontrola może wywołać efekty przeciwne do zamierzonych.

Jak poradzić sobie ze zdradą?

kobieta w depresjiJeżeli doświadczyliśmy zdrady nie powinniśmy udawać, że nic się nie stało. Powinniśmy pozwolić sobie na wyrażanie emocji związanych z zaistniałą sytuacją. Jeśli chcemy możemy krzyczeć, płakać.

Część osób po zdradzie ma ochotę na zemstę. Towarzyszą nam bardzo silne, negatywne emocje. Nie warto działać pod ich wpływem, gdyż w takich sytuacjach podejmujemy najgorsze decyzje. Dobrze jest pozwolić sobie na przeżycie emocji, jednak zaczekać z działaniem. W przeciwnym razie możemy żałować.

Zdecydowanie nie powinniśmy się obwiniać, ani też umniejszać swojego bólu, nawet jeżeli partner uważa się nic wielkiego się nie stało.

Następnie należy zastanowić się, czy nasz związek jest wart tego, by go ratować. Warto szczerze porozmawiać z partnerem o zaistniałej sytuacji i ocenić, czy wspólne życie ma jeszcze jakiś sens. Należy rozważyć czynniki, które popchnęły naszego partnera do zdrady. Kiedy je poznamy, łatwiej nam będzie podjąć decyzję o kontynuowaniu lub też zakończeniu związku.

Niekiedy zdarza się, że zdrada jest jednorazowym incydentem, który nie wiązał się z zaangażowaniem emocjonalnym. Dla niektórych osób takie przedstawienie sprawy umożliwi wybaczenie. Dla innych zdrada to zdrada, która zawsze jest równoznaczna z zakończeniem związku.

W wielu wypadkach niewierność partnera podkopuje nasze poczucie wartości. Jest więc to czas, kiedy powinniśmy szczególnie o siebie zadbać. Warto udać się na terapię, zrobić coś dla siebie. Jeżeli to tej pory nasze życie kręciło się wokół rodziny, być może jest to czas na samotną podróż. Samotność może nam pomóc skonfrontować się z własnymi emocjami.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wybaczyć naszemu partnerowi, czy też zechcemy pójść inną drogą, w żadnym wypadku nie wikłajmy się za szybko w kolejną relację. Jest to błąd, który popełnia wielu ludzi. Chcemy się dowartościować, zagłuszyć swój ból, dlatego bardzo szybko nawiązujemy nowe znajomości. Zazwyczaj w takich chwilach nie jesteśmy w stanie trzeźwo ocenić nowego partnera i wiążemy się z nieodpowiednimi osobami.

Jak wygląda związek po zdradzie

Część osób decyduje się na pozostanie ze swoim partnerem, pomimo że dopuścił się on zdrady. Dzieje się tak zazwyczaj w związkach z długoletnim stażem, małżeństwach, które wychowują dzieci. W wielu wypadkach taka relacja przestaje opierać się na zaufaniu. Skrzywdzona strona jest stale podejrzliwa, ma też skłonności do kontrolowania partnera. Poczucie krzywdy sprawia, że staje się roszczeniowa niewiele dając w zamian.

Jednocześnie zdarza się, że niewierność prowadzi do umocnienia relacji. Osoby, którym wciąż zależy na związku zaczynają ze sobą szczerze rozmawiać, mówią o tym, co w relacji zawiodło, często poznają się na nowo.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wybaczenie partnerowi i kontynuowanie relacji pomimo zdrady, unikajmy karania go. W takich sytuacjach warto jest zrobić wszystko, żeby dwóm stronom żyło się lepiej.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here