Wodorotlenek wapnia (E526) – czym jest, jakie są jego zastosowania, czy jest bezpieczny dla zdrowia

0

Wodorotlenek wapnia jest to związek o wielu zastosowaniach. Wykorzystuje się go między innymi w przemyśle budowlanym, energetycznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, a także spożywczym. Jakie właściwości ma wodorotlenek wapnia? W jaki sposób wpływa on na ludzkie zdrowie?

Co to jest wodorotlenek wapnia?

Mianem wodorotlenku wapnia (E526; inne nazwy to wapno lasowane, wapno gaszone) określamy nieorganiczny związek chemiczny zaliczany do wodorotlenków. Otrzymuje się go w reakcji gaszenia tzw. wapna palonego. E526 ma postać białego proszku, który słabo rozpuszcza się w wodzie. Roztwór wodny wodorotlenku wapnia (woda wapienna) posiada pH 12 i silne działanie żrące. Lista jego zastosowań jest długa. W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako regulator kwasowości. Jest on uważany za dodatek bezpieczny dla zdrowia, pod warunkiem, że spożywamy go w umiarkowanych ilościach.

Wodorotlenek wapnia – przykłady zastosowań

E526 znajduje zastosowanie w cukrownictwie, gdzie jest wykorzystywany do oczyszczania soku buraczanego. Sprawdza się o również do zmiękczania wody, odkwaszania gleb (produkcja nawozów sztucznych), odsiarczania spalin (w przemyśle energetycznym). W branży budowlanej wykorzystuje się go do produkcji zapraw murarskiej i tynkarskiej, jest on elementem potrzebnym do produkcji farb. Znajduje on zastosowanie również jako środek dezynfekujący – używa się go do bielenia pni drzew, co umożliwia skuteczną walkę ze szkodnikami. Branża kosmetyczna używa go do produkcji depilatorów.

W stomatologii wodorotlenek wapnia jest stosowany jako podkład pod wypełnienie ubytku (cement stomatologiczny).

W przemyśle spożywczym używa się go przede wszystkim jako regulatora kwasowości.

Wodorotlenek wapnia w żywności

Wodorotlenku wapnia dodaje się do produktów spożywczych w dwóch celach – ma on nadać żywności pożądane pH (regulator kwasowości), jest też substancją wiążącą i utwardzającą.

E526 dodawany jest do takich produktów jak dżemy, marmolady, galaretki, piwo, konserwowane warzywa, przetwory owocowe, wyroby kakaowe i czekoladowe, mleko modyfikowane dla niemowląt, żywność dla dzieci i niemowląt.

Czy E526 jest bezpieczny dla zdrowia?

Wodorotlenek wapnia jako dodatek do żywności uważany jest za bezpieczny. Nie ustalono jego maksymalnej dziennej dawki.

Jeżeli mówimy o jego szkodliwości – mamy na myśli mocną zasadę, ewentualnie mokry cement (w którego skład wchodzi wodorotlenek wapnia). W takich postaciach związek ten wykazuje działanie silnie żrące. Kontakt z pyłem zawierającym wodorotlenek wapnia może wywołać podrażnienie oczu, podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych, a także silny kaszel.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here