Wodorotlenek magnezu jest syntetycznym związkiem chemicznym występującym w niektórych lekach, a nawet słodyczach. Jakie właściwości posiada wodorotlenek magnezu? Gdzie jest on stosowany? W jaki sposób związek ten wpływa na ludzkie zdrowie?
Co to jest wodorotlenek magnezu?
Mianem wodorotlenku magnezu (E528) określamy nieorganiczny związek chemiczny magnezu, który należy do grupy wodorotlenków. Otrzymuje się go poprzez reakcję tlenku magnezu z wodą, ewentualnie poprzez reakcję mocnych zasad z rozpuszczalnymi solami magnezu. Ma on postać białych, drobnych kryształów, które doskonale rozpuszczają się w wodzie. Poddanie go działaniu wysokiej temperatury sprawia, że ulega on dehydratacji do tlenku magnezu. E528 posiada słabo alkaliczny odczyn. W stanie naturalnym związek ten występuje jako minerał – brucyt. Wodorotlenek magnezu znalazł zastosowanie w przemyśle farmakologicznym, kosmetyczny, czy spożywczym. Jest on bezpieczny dla zdrowia, spożycie większych jego ilości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Zastosowanie wodorotlenku magnezu
Wodorotlenek magnezu pełni w żywności funkcję regulatora kwasowości. Spotykamy go przede wszystkim w wyrobach kakaowych i czekoladowych. Pewne jego ilości znajdują się także w warzywach konserwowych i serach.
E528 dodawany jest do past do zębów, a także niektórych kremów.
W przemyśle farmaceutycznym jest on wykorzystywany do produkcji leków, których funkcją jest zobojętnianie kwasu żołądkowego (jest on obecny w lekach na zgagę, niestrawność, a także chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy). Jest on ponadto składnikiem niektórych suplementów diety.
E528 znajduje zastosowanie w procesie rafinacji cukru.
Wodorotlenek magnezu – wpływ na zdrowie
Wodorotlenek magnezu uznawany jest za związek w pełni bezpieczny dla zdrowia. Nie ustalono minimalnej dawki jego spożycia.
Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że jego stosowanie jest zabronione w Australii.