Woda różana – charakterystyka, właściwości, jak działa, jak zrobić wodę różaną

0

Woda różana jest bardzo często stosowana w kosmetyce. Możemy kupić ją w dobrze zaopatrzonych  drogeriach, a także supermarketach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że znajduje ona zastosowanie w celach spożywczych. Czym jest woda różana? Jakie posiada właściwości? Jak samodzielnie zrobić wodę różaną?

Co to jest woda różana?

Woda różana jest to hydrolat, czyli preparat otrzymywany w wyniku destylacji płatków róży z parą wodną. Właściwości wody różanej są znane i cenione już od czasów starożytnych. Jest ona wykorzystywana między innymi do pielęgnacji skóry, włosów, znajduje ponadto zastosowanie w kuchni. Do produkcji tego hydrolatu wykorzystuje się płatki róży damasceńskiej, róży francuskiej i róży stulistnej. Wodę różaną można kupić w drogeriach i sklepach, a także przygotować ją samodzielnie.

Jakie właściwości posiada woda różana?

W składzie wody różanej znajdziemy między innymi olejki eteryczne, które nadają jej przyjemny, delikatny zapach. Jest ona bogata w witaminę C, witaminę E, a także witaminy z grupy B. Znajdziemy w niej również beta-karoten i flawonoidy.

Zastosowanie wody różanej w kosmetyce

Woda różana znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Sprawdza się ona przy pielęgnacji skóry młodej i dojrzałej. Osoby walczące z oznakami upływającego czasu docenią jej właściwości ujędrniające (zawarte w niej witamina C i karotenoidy stymulują syntezę kolagenu i elastyny). Woda różana doskonale nawilża i odżywia skórę (zasługa między innymi witaminy E), a także zmniejsza przebarwienia i ujednolica jej koloryt.

Dzięki zawartości flawonoidów, a także witamin E i C woda różana pomaga w walce z wolnymi rodnikami – właściwość ta sprawia, że pozwala ona na dłużej zachować młodo wyglądającą skórę. Stosowanie wody z płatków róż jako toniku sprawia, że staje się ona rozświetlona i wygląda świeżo. Co więcej woda różana pomaga chronić delikatną skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego (pamiętajmy jednak, że nie jest ona w stanie zastąpić kremu z filtrem).

Po wodę różaną warto sięgnąć również wtedy, kiedy mamy problemy z cerą trądzikową – produkt ten działa przeciwzapalnie, kojąco, przyspiesza również gojenie się ran. Woda różana nie podrażnia  i nie wysusza skóry (w przeciwieństwie przeznaczonych dla skóry trądzikowej toników), nie powoduje też jej nadmiernego przetłuszczania. Można stosować ją nawet kilka razy dziennie bez negatywnych konsekwencji).

Zaletą tego produktu jest fakt, że nadaje się on do każdego rodzaju skóry – zarówno suchej, jak i tłustej.

Wodę różaną można stosować solo, jest ona również składnikiem wielu kosmetyków – kremów, balsamów, mleczek do demakijażu, czy toników.

Woda różana do pielęgnacji włosów

Warto zdawać sobie sprawę, że woda różana sprawdza się znakomicie również przy pielęgnacji włosów. Jest ona szczególnie polecana w przypadku problemu nadmiernego wypadania włosów – wzmacnia cebulki włosowe i odżywia skórę głowy, przez co zmniejsza utratę włosów. Woda różana może być pomocna w zwalczaniu łupieżu (nawilża i regeneruje skórę głowy).

Żeby zobaczyć efekty należy stosować wodę różaną regularnie. Sprawi ona, że włosy staną się miękkie, błyszczące i mocniejsze. Aplikowanie hydrolatu na skórę głowy pomoże w przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Hydrolat z płatków róż obecny jest w niektórych szamponach, odżywkach, a nawet w lakierach do stylizacji włosów. Efektem ubocznym używania tego typu preparatów jest piękny różany zapach, który przez długi czas utrzymuje się na włosach.

Woda różana – wpływ na zdrowie

Dzięki wodzie różanej możemy poprawić stan naszego zdrowia. Przyspiesza ona gojenie się ran, dlatego warto stosować ją na podrażnioną skórę. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu pozwala szybciej pozbyć się na przykład bólu gardła. Wzmacnia ona ponadto odporność całego organizmu, korzystnie wpływa na układ trawienny.

Woda różana powszechnie stosowana jest w aromaterapii, która doceniła jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Regularne stosowanie wody różanej pomaga nam pozbyć się stresu. Niektórzy sugerują nawet, że posiada ona działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Woda różana znajduje zastosowanie w łagodzeniu bólów głowy. Przy jej pomocy można się pozbyć nawet ciężkich migren.

Picie wody różanej 

Woda różana od dawna stosowana jest w przemyśle spożywczym. Jej picie zalecane jest z wielu względów – ma ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego (poprawia krążenie). Działa ona antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.

Jak zrobić wodę różaną?

Wodę różaną możemy kupić w wielu sklepach. Problem w tym, że produkty takie nie zawsze zawierają czystą wodę różaną. Jeżeli przyjrzymy się bliżej ich etykietom, może się okazać, że dodano do nich barwników, oleju rycynowego, gliceryny, sztucznych aromatów, glikolu propylenowego, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszej skóry (zwłaszcza jeżeli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej). W przypadku, gdy jesteśmy zdecydowani na zakup wody różanej w sklepie – nie sugerujmy się jedynie ceną. Przestudiujmy dokładnie etykietę produktu.

Znacznie bezpieczniej jest przygotować wodę różaną samodzielnie. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że zawiera ona tylko najlepsze składniki.

Przygotowanie wody różanej jest dość proste. Będziemy potrzebowali trzech garści świeżych płatków róży i szklanki wody destylowanej. Należy się zaopatrzyć również w słoik, gazę i sznurek. Płatki najlepiej zbierać z kwiatów, które rosły w czystym środowisku – z dala od ruchliwych ulic.

Przygotowanie wody różanej powinniśmy zacząć od dokładnego umycia płatków róży. Następnie układamy je na gazie i zawijamy w sakiewkę (związujemy ją dodatkowo sznurkiem, żeby uniknąć wysypania się płatków). Tę umieszczamy w słoiku i zalewamy gorącą wodą destylowaną. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy na około dwanaście godzin. Po upływie tego czasu wodę należy odcedzić i przelać do osobnego naczynia.

Trwałość własnoręcznie przygotowanej wody różanej bez konserwantów to około dwa tygodnie.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here