Wino z czarnego bzu – jak zrobić, w czym może nam pomóc

0

Wino z czarnego bzu najczęściej przygotowywane jest z czarnych owoców. Niekiedy jednak do tego celu używane są także aromatyczne kwiaty rośliny z rodziny piżmaczkowatych. Jak i dlaczego warto zrobić wino z czarnego bzu? Jaki wpływ napój ten ma wpływ na nasz organizm?

Jakie właściwości ma wino z czarnego bzu?

Czarny bez jest rośliną powszechnie występującą w Polsce. Niestety coraz częściej traktujemy go jako element krajobrazu i zapominamy o licznych prozdrowotnych właściwościach jakie posiada ta roślina. Pozytywny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu mają zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu.

Kremowe, drobne kwiaty są prawdziwą skarbnicą flawonoidów, kwasów fenolowych, garbników, kwasów organicznych, czy minerałów. Posiadają one działanie przeciwgorączkowe, wykrztuśne, napotne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, moczopędne. Pomagają także w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Z powyższych względów ich spożywanie jest polecane w przypadku różnego rodzaju infekcji, zapalenia pęcherza moczowego, a nawet tak poważnych schorzeń jak gruźlica, różyczka, astma, czy szkarlatyna.

W celach leczniczych wykorzystywane są także owoce czarnego bzu, które są szczególnie bogate w witaminę C, witaminę A, kwasy organiczne, antocyjany, a także związki mineralne takie jak żelazo, wapń, sód, potas i żelazo. Owoce czarnego bzu, a także produkowane z nich przetwory charakteryzują się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi, działają też moczopędnie, przeciwbólowo, chronią ponadto skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Warto wykorzystać je przy takich dolegliwościach układu trawiennego jak zaparcia, wzdęcia biegunki. Są pomocne w leczeniu takich chorób jak nerwica, reumatyzm, anemia, kamica nerkowa.

Jeżeli tylko mamy czas i możliwości, powinniśmy przetestować przepisy na wino z kwiatów, a także owoców czarnego bzu (należy unikać owoców niedojrzałych, gdyż są one toksyczne).

Jak zrobić wino z kwiatów czarnego bzu?

Suszone kwiaty czarnego bzu możemy współcześnie kupić w wielu sklepach zielarskich, a także sklepach ze zdrową żywnością. Jeżeli tylko mamy taką możliwość – zbierzmy je samodzielnie i ususzmy. Warunkiem jest jednak, żeby zbierać tylko takie kwiaty, które rosną w oddali od ulic i wielkomiejskich aglomeracji.

Surowiec mieszamy z niewielką ilością wody, a następnie przelewamy całość do balonu fermentacyjnego.

Przygotowujemy kilka cytryn, dokładnie je myjemy, obieramy ze skórki i wyciskamy sok. Skórki kroimy w drobną kostkę. Zarówno skórki, jak i sok dodajemy do kwiatów czarnego bzu. Następnym krokiem jest przygotowanie syropu cukrowego (cukier i woda), ostudzenie go i przelanie do balonu. Ostatnim krokiem jest dodanie pożywki z drożdżami, a następnie zamknięcie naczynia. Wino dobrze jest zamieszać kilka razy w tygodniu. Słabe wino można pić już po upływie dwóch miesięcy, na mocne trzeba poczekać miesiąc dłużej.

Jak zrobić wino z owoców czarnego bzu?

Do produkcji wina z czarnego bzu będą nam potrzebne owoce tej rośliny. Pojawiają się one w sierpniu i możemy zbierać je zazwyczaj do września. Z oczywistych przyczyn wybieramy tylko takie owoce, które rosną z dala od miast i ulic. Do produkcji wina będziemy potrzebowali około dziesięciu litrów pojedynczych owoców. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w około 40 g kwasku cytrynowego lub soku wyciśniętego z kilku cytryn. Musimy przygotować także pięć kilogramów cukru, drożdże i pożywkę dla drożdży.

Owoce dzikiego bzu należy dokładnie umyć, a następnie oddzielić je od zielonych końcówek. Następnie wkładamy je do dużego garnka i zalewamy około pięcioma litrami wody. Włączamy gaz i doprowadzamy do wrzenia, po czym zdejmujemy garnek z gazu. Całość należy ostudzić. Owoce można zmiażdżyć, choć nie jest to konieczne. Płyn należy przelać do balonu fermentacyjnego. Do wina dodajemy kwasek cytrynowy (ewentualnie sok z cytryn), a także drożdże. Całość dokładnie mieszamy.

W międzyczasie przygotowujemy syrop cukrowy: trzy kilogramy cukru rozpuszczamy w pięciu litrach wody, a następnie zagotowujemy i studzimy. Syrop cukrowy należy dodać po upływie około tygodnia. Po upływie około dwóch miesięcy wino jest gotowe do spożycia.

4.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here