Wegetariańska dieta kopenhaska, czyli modyfikacja popularnej kuracji odchudzającej

0

Dieta wegetariańska jest kuracją kontrowersyjną, a ze względu na pozytywne efekty w postaci straconych kilogramów – również bardzo popularną. Jej menu zawiera mięso, dlatego nie jest ona odpowiednia dla osób, które z różnych względów nie jedzą mięsa. Obecnie istnieje wegetariańska odmiana diety kopenhaskiej. Jakie są jej zasady? Czy przynosi ona podobne efekty co klasyczna wersja?

Wegetariańska dieta kopenhaska – zasady

Klasyczna dieta kopenhaska trwa trzynaście dni i jest bardzo restrykcyjna. Osoba odchudzające się każdego dnia spożywa od pięciuset do ośmiuset kalorii. W menu diety kopenhaskiej często gości mięso, którego nie da się w pełni zastąpić roślinnymi odpowiednikami. Niemniej jednak powstał wegetariański odpowiednik diety kopenhaskiej.

Produkty pochodzenia roślinnego nie zawierają nasyconych kwasów tłuszczowych, które powszechnie uważane są za niezdrowe. Niemniej jednak wegetariańska dieta kopenhaska także stawia na tłuszcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a w tym przypadku szybkiego procesu trawienia.

W przypadku wegetariańskiej diety kopenhaskiej obowiązują nas te same zasady – wszystkich zaleceń żywieniowych należy przestrzegać bezwzględnie. Jakiekolwiek odstępstwo od diety powoduje jej automatyczne zakończenie.

Dieta podobnie trwa trzynaście dni, a dzienna kaloryczność posiłków oscyluje pomiędzy pięćset a osiemset. Bardzo ważne jest, żeby poszczególne posiłku spożywać w określonych godzinach. Idealny czas na śniadanie to od ósmej do dziewiątej rano. Lunch powinniśmy zjeść pomiędzy godziną dwunastą a czternastą, z kolei obiad od szesnastej do osiemnastej.

Modyfikacja diety wygląda w ten sposób, że pomimo braku produktów mięsnych posiłki posiadają zbliżone proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów.

Na wegetariańskiej diecie kopenhaskiej należy pilnować kolejności dni i kolejności posiłków. Możemy spożyć jedynie trzy posiłki dziennie. Zabronione jest podjadanie pomiędzy posiłkami. Nawet wypicie szklanki soku całkowicie nas dyskwalifikuje. Należy wówczas zaprzestać stosowania diety. Można ją powtórzyć dopiero po kilku miesiącach.

Podczas trwania diety ważne jest, żeby pić duże ilości płynów, a także unikać soli (zatrzymuje ona wodę w organizmie, przez co kilogramy nie spadają). Dwa litry niegazowanej wody mineralnej to minimum. Picie wody jest ważne też z tego względu, że wypełnia ona żołądek sprawiając, że mamy uczucie sytości.

Wegetariańska dieta kopenhaska zakłada duże ograniczenia kaloryczne. Z tego względu podczas jej trwania należy unikać uprawiania sportu – istnieje ryzyko zasłabnięcia.

Wegetariańska dieta kopenhaska – jadłospis

Menu na wegetariańskiej diecie kopenhaskiej uwzględnia produkty roślinne, które tak jak chude mięso charakteryzują się niską zawartością węglowodanów i tłuszczów, wysoką zaś białka. Nie jest to proste, gdyż takich produktów jest stosunkowo nie wiele. Możemy do nich zaliczyć tofu, spirulinę, rośliny strączkowe, owoce chlebowca, czy grzyby. Jeżeli czujemy, że skomponowanie tego typu jadłospisu przekracza nasze możliwości, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty.

Wegetariańska dieta kopenhaska – na jakie efekty możemy liczyć?

Charakterystyczną cechą diety kopenhaskiej (w tym również jej odmiany wegetariańskiej) jest utrata dużej ilości kilogramów w czasie krótszym niż dwa tygodnie.

Pamiętajmy jednak, że końcowy wynik zależy przede wszystkim od naszej wagi wyjściowej, wieku, płci, stanu zdrowia, a także tego jak odżywialiśmy się przed rozpoczęciem odchudzania. Rekordziści mogą stracić nawet dwadzieścia kilogramów, zazwyczaj są to mniejsze wartości.

Niemal dwa tygodnie półgłodówki pozwala na pozbycie się z organizmu nadmiaru wody, a także nagromadzonych latami toksyn, co w efekcie może doprowadzić do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Należy liczyć się z faktem, że dieta kopenhaska (jak każda dieta niskokaloryczna) może doprowadzić do efektu jojo. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeżeli po jej zakończeniu wrócimy do dawnego, niezdrowego stylu odżywiania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wegetariańskiej diety kopenhaskiej?

Wegetariańska dieta kopenhaska nie jest dla każdego. Mogą zastosować ją dorosłe, zdrowe osoby, które mają problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Przeciwwskazaniem do stosowania tej diety jest ciąża, karmienie piersią. Nie jest ona również przeznaczona dla dzieci, nastolatków i osób starszych.

Z tego typu diety powinniśmy zrezygnować również wtedy, gdy jesteśmy bardzo aktywni fizycznie – niezależnie od tego czy intensywnie uprawiamy sport, czy pracujemy fizycznie.

Choroby, które wykluczają stosowanie wegetariańskiej diety kopenhaskiej to między innymi miażdżyca (i inne choroby układu krążenia), cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie, choroby nerek, zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego.

Wegetariańska dieta kopenhaska zaszkodzi osobom, u których stwierdzono niedobory witamin i minerałów.

Jakie wady ma wegetariańska dieta kopenhaska?

Wegetariańska odmiana diety kopenhaskiej ma takie same wady jak jej klasyczna wersja. Jest ona bardzo restrykcyjna, co w praktyce oznacza, że niewielu osobom udaje się na niej wytrwać.

Co więcej może ona doprowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych (z tego względu warto jest pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowej suplementacji). W związku z tym możemy zaobserwować u siebie problemy z cerą, nasze włosy mogą zacząć wypadać, paznokcie natomiast stają się łamliwe i mają tendencje do rozdwajania.

Osoby stosujące wegetariańską dietę kopenhaską często narzekają na obniżone samopoczucie, są rozdrażnione, brakuje im energii. Inne typowe objawy to zawroty głowy, czy omdlenia. Po zakończeniu kuracji odchudzającej mogą pojawić się zaburzenia metaboliczne.

Dieta jest monotonna, nie ma w jej przypadku mowy o dostosowaniu do potrzeb konkretnej osoby.

Musimy się również liczyć z faktem, że utrata kilogramów wiąże się przede wszystkim z usunięciem nadmiaru wody. Podczas trzynastu dni diety nie uda się nam spalić tkanki tłuszczowej.

Jakie zalety ma wegetariańska dieta kopenhaska?

Wegetariańska dieta kopenhaska nie jest pozbawiona zalet – w przeciwnym razie nie cieszyłaby się tak dużą popularnością. Największym jej atutem wydaje się być fakt, że umożliwia ona znaczny spadek wagi w krótkim czasie. Ma to znaczenie, kiedy musimy szybko schudnąć i nie mamy już czasu na stosowanie konwencjonalnej diety, na przykład przed weselem, imprezą lub inną ważną dla nas uroczystością.

Dieta jest prosta i monotonna, co dla niektórych jest wadą, dla innych zaletą, gdyż nie muszą oni spędzać długich godzin w kuchni. 

Dzięki tej diecie możemy schudnąć bez konieczności uprawiania sportu.

Stosowanie diety kopenhaskiej nie wymaga dużych nakładów finansowych, przez co jest ona dostępna dla każdego. 

Trzynaście dni ograniczeń kalorycznych sprawia, że nasz organizm ma szansę oczyścić się z toksyn.

Wegetariańska dieta kopenhaska kształtuje w nas nawyk regularnego spożywania posiłków, co ma pozytywny wpływ na procesy trawienne. Dodatkową zaletą jest nawyk picia dużych ilości wody w ciągu dnia.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here