Home zdrowie Warszawa: co musisz wiedzieć zanim wybierzesz ortodontę? Na to zwróć uwagę!

Warszawa: co musisz wiedzieć zanim wybierzesz ortodontę? Na to zwróć uwagę!

0

Jeśli chcesz wyrównać swoje zęby lub dokonać korekty wady zgryzu, to wybór właściwego ortodonty może mieć kluczowe znaczenie w procesie leczenia. Współczesne metody ortodoncji to wspaniałe narzędzie do poprawy wad zgryzu, a tym samym poprawy wyglądu zębów, zlikwidowania wady wymowy, a nawet opóźnienia procesów starzenia się twarzy. Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz właściwego ortodontę? Na to zwróć uwagę!

Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego lekarza?

Poszukując dobrego specjalisty, zacznij od sprawdzenia opinii pacjentów, które można znaleźć na stronie wybranego ortodonty, w mediach społecznościowych lub na wizytówkach lekarzy, które są dostępne m.in. na portalach medycznych. Sprawdź nie tylko pozytywne, ale i negatywne opinie, ich ilość, a także czego dotyczą. Czy poruszane problemy będą Ci przeszkadzać?

Jeśli wybierzesz konkretny gabinet z dobrymi opiniami pacjentów, kolejnym krokiem powinno być zweryfikowanie kompetencji personelu. Takie informacje znajdziesz m.in. na stronach gabinetów ortodontycznych. Dobry ortodonta stale podnosi swoje kwalifikacje, dlatego sprawdź, czy po zdobyciu wykształcenia podnosił swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach i szkoleniach. Lekarza ortodontę w Warszawie możesz znaleźć na stronie: https://dentalfraternity.pl/ortodoncja/.

Dla kogo są przeznaczone i kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest przeznaczony dla każdej osoby, u której stwierdzono wadę zgryzu. Z pomocy ortodonty mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, które mają problemy z prawidłowym ustawieniem zębów. Takie wady można zauważyć gołym okiem lub mogą być mniej widoczne, dając nieprawidłowości w wymowie, a także poprzez nadmierne ścieranie się zębów, choroby dziąseł i przyzębia.

Przesłanką do interwencji ortodonty są także sytuacje, w których dochodzi u dziecka do problemów z przeżuwaniem i gryzieniem, zgrzytaniem i nadmiernym zaciskaniem zębów, a także wtedy, kiedy dziecko oddycha przez usta.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty to konsultacja lekarska i przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a także badanie jamy ustnej w celu znalezienia przyczyny nieprawidłowego zgryzu, co kończy się określeniem planu leczenia. Dobry ortodonta sprawdzi nie tylko uzębienie i zgryz, ale także język, dziąsła, mięśnie żuchwy i wygląd twarzy. Kolejnym etapem jest zrobienie szczegółowego zdjęcia RTG, które ukaże, jak wyglądają korzenie zębów, gdzie są zawiązki nowych zębów (szczególnie u dzieci) oraz może dokonać wycisku, czyli odcisku zębów.

Leczenie ortodontyczne może odbywać się tylko na zdrowych zębach. Zanim rozpocznie się etap związany z zakładaniem aparatu ortodontycznego, wszystkie zęby muszą zostać wyleczone. Warto o to zadbać jeszcze przed wizytą u ortodonty.

Skierowanie do ortodonty – czy jest potrzebne?

Do ortodonty nie jest potrzebne skierowanie. Leczenie może odbywać się w gabinetach prywatnych, jak i państwowych i w obu przypadkach nie obowiązuje skierowanie. Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwe dla dzieci do ukończenia 12 roku życia. Powyżej tego wieku ortodoncja dziecięca, jak i u osób dorosłych może odbywać się prywatnie.

Poszukując odpowiedniego lekarza ortodonty, który kompleksowo zajmie się wadą zgryzu, a także nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą temu towarzyszyć, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów świadczących o tym, czy wybrany przez nas specjalista jest godnym zaufania. Aby pierwsza wizyta należała do udanych, warto znaleźć opinie o lekarzu, do którego chcemy się udać, a także sprawdzić jego kompetencje na stronie internetowej gabinetu.

Jeśli w trakcie pierwszej wizyty zauważysz, że lekarz działa w pośpiechu, niewystarczająco udziela odpowiedzi lub wymijająco zmienia temat, a także jest nieuprzejmy, zrezygnuj z leczenia i poszukaj innego specjalisty w kolejnym gabinecie ortodontycznym.

Oceń ten post

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.

Exit mobile version