Bardzo wysoki poziom trójglicerydów to problem, którego nie należy bagatelizować. Gdy otrzymujemy niepokojące wyniki badań, powinniśmy zrobić wszystko, żeby obniżyć poziom triglicerydów we krwi. W przeciwnym razie musimy się liczyć z niebezpiecznymi powikłaniami. Jak powinna wyglądać dieta przy podwyższonym poziomie trójglicerydów?
Dlaczego nadmiar trójglicerydów jest niebezpieczny?
Trójglicerydy pełnią w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji. Są one źródłem energii. Bez nich nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Kiedy spożywamy większe ilości trójglicerydów, niż nasz organizm jest w stanie przetworzyć w danym momencie na energię, zostają one zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Dostarczamy sobie trójglicerydów z tłuszczami zwierzęcymi i roślinnymi. Mogą być one również produkowane w wątrobie – z węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych.
Podwyższony poziom trójglicerydów może być wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety (przede wszystkim zawierające duże ilości cukrów prostych, bogatej w żywność wysoko przetworzoną, słodzone napoje, alkohol), a także skłonności genetycznych. Jest on typowy dla ludzi otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.
Podwyższony poziom triglicerydów i związane z tym ryzyko
Kiedy poziom trójglicerydów w naszej krwi znacznie przekracza normy (sytuacje tę określa się mianem hipertrójglicerydemii) , powinniśmy czuć się zaalarmowani. Jest to sygnał, że znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Bardzo często zdarza się, że ludzie z podwyższonym poziomem trójglicerydów chorują jednocześnie na insulinooporność, czy cukrzycę.
Sytuacja jest wyjątkowo groźna w przypadku stwierdzenia podwyższonego stężenia trójglicerydów i cholesterolu całkowitego.
Dieta, która obniża poziom trójglicerydów we krwi
Wysoki poziom trójglicerydów to dla nas sygnał, że to ostatnia szansa, by zmienić dietę. W wielu wypadkach zmiana nawyków żywieniowych jest w stanie unormować poziom trójglicerydów, a tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia.
Przede wszystkim konieczne jest ograniczenie spożycia cukru (możemy go nawet całkowicie wyeliminować). Jeżeli nie możemy obejść się bez węglowodanów, powinniśmy wybierać takie, które zawierają duże ilości błonnika – na przykład pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, razowy makaron (większa ilość błonnika ma pozytywny wpływ na obniżenie poziomu trójglicerydów – optymalna ilość błonnika w diecie to około 35-40 g na dzień).
U osób z podwyższonym poziomem trójglicerydów niezmiernie ważne jest, by całkowicie zrezygnować z alkoholu (zalecana jest ponadto rezygnacja z palenia wyrobów tytoniowych). Nie należy słuchać opinii „ekspertów” przekonujących, że czerwone wino jest zdrowe dla serca. Przede wszystkim trzeba tu podkreślić, że nie każde czerwone wino, a jedynie niektóre wina francuskie (wysoki poziom resweratrolu zawierają wina z górnej półki cenowej, podczas gdy przeciętny Polak nie wydaje na tego typu trunki więcej niż trzydzieści złotych). Co więcej zawartość resweratrolu nam nie pomoże w sytuacji, gdy poziom trójglicerydów i cholesterolu już jest podwyższony. W takiej sytuacji alkohol (niezależnie jaki) ma na organizm zgubny wpływ. Osoby, które chcą się wspomagać resweratrolem powinny czerpać go z soku z winogron, ewentualnie z samych owoców.
Nawet, gdy wyniki naszych badań jednoznacznie wskażą na hipertrójglicerydemię, w żadnym wypadku nie możemy rezygnować z tłuszczów. Są one niezmiernie ważne dla ludzkiego organizmu. Codziennie około 35% dostarczanej do naszego organizmu energii powinno pochodzić z tłuszczów. Duże znaczenie ma jednak to jakie tłuszcze będziemy wybierać. Dietetycy zalecają zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi (przy czym spożywanie roślinnych tłuszczów utwardzanych – typu margaryna jest zakazane). Unikamy nabiału zawierającego duże ilości tłuszczu, smalcu, masła, a także tłustego mięsa. Lekarze sugerują natomiast spożywanie większej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych – znajdziemy je w oliwie z oliwek, awokado, tłustych rybach morskich, owocach morza, siemieniu lnianym, oleju lnianym. Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko obniżają poziom trójglicerydów, ale też zwiększają stężenie dobrego cholesterolu (frakcja HDL) we krwi.
Często jako uzupełnienie diety na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi zaleca się suplementację tranem lub olejem z kryla.
Podwyższony poziom triglicerydów we krwi często powiązany jest z otyłością, dlatego dieta powinna umożliwić nam osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Nie może być to jednak głodówka. Współcześnie przyjmuje się, że bezpieczne tempo utraty masy ciała to maksymalnie jeden kilogram tygodniowo. Osoby, które mają problemy ze stworzeniem menu, które umożliwiłoby im chudnięcie w optymalnym tempie powinny skorzystać z pomocy dietetyka.
Kolejnym z zaleceń w przypadku podwyższonego poziomu trójglicerydów we krwi jest zmniejszenie ilości soli (w żadnym wypadku nie powinno się jej wykluczać z menu – jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu). Należy też dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu – głównym napojem powinna być woda, od czasu do czasu można pozwolić sobie na herbaty ziołowe, a także soki warzywne i owocowe).
Dieta na obniżenie poziomu trójglicerydów – o tych produktach warto pamiętać
Produkty, które mogą w znacznym przyczynić się do obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi to:
Awokado, czyli owoc, który jest szczególnie zasobny w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Oprócz zdrowych tłuszczów zawiera on również białko i duże ilości przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie awokado może pomóc z przyspieszeniu przemiany materii, obniżeniu poziomu złego cholesterolu, a także poprawieniu kondycji układu sercowo – naczyniowego.
Do menu, które ma obniżyć poziom trójglicerydów we krwi dobrze jest włączyć czosnek. Przyspiesza on oczyszczanie organizmu z toksyn, a dodatkowo obniża poziom trójglicerydów i złego cholesterolu. Czosnek wykazuje ponadto silne działanie przeciwzapalne.
Płatki owsiane to doskonały pomysł na śniadanie dla osoby, której zależy na obniżeniu trójglicerydów we krwi. Stanowią one znakomite źródło błonnika, charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą), a dodatkowo zapewniają długotrwałe uczucie sytości (dzięki czemu ułatwiają osiągnięcie prawidłowej masy ciała).
Rośliny strączkowe są nie tylko dobrym źródłem białka dla wegetarian. Ich wielkim atutem jest zawartość rozpuszczalnego błonnika. Zapewniają one sytość, a dodatkowo obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.
Jednym z lepszych źródeł tłuszczów na diecie obniżającej poziom trójglicerydów jest oliwa z oliwek. Charakteryzuje się ona działaniem przeciwzapalnym, oczyszcza naczynia krwionośne i redukuje poziom triglicerydów.
Dobrym wyborem będą ponadto tłuste ryby morskie i orzechy. Będą one pomocne, gdyż zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dodatkowo orzechy są bardzo dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B i związków mineralnych (takich jak między innymi magnez).