Terapia śmiechem – czy to ma sens?

0

Obecnie można zauważyć duże zainteresowanie terapią śmiechem, czy też jogą śmiechu. Taki rodzaj terapii powstał w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku i od tamtego czasu zdobył sobie wielu zwolenników. Na czym polega terapia śmiechem? Na jakie efekty możemy liczyć?

Czym jest terapia śmiechem?

Zdrowie i dobre samopoczucie są tym, o czym marzy każdy z nas. Okazuje się, że można je uzyskać dzięki terapii śmiechem. Śmiech jest (w większości wypadków) naturalną reakcją naszego organizmu na sytuacje, które nas bawią i wprowadzają w dobry nastrój. Terapia śmiechem zakłada, że sytuacja ta działa także w odwrotną stronę – kiedy się śmiejemy, budzą się w nas pozytywne uczucia. Nawet kiedy jesteśmy bardzo smutni i nieszczęśliwi, wymuszony śmiech ma sprawić, że poczujemy się lepiej. Każdy z uczestników terapii zobowiązany jest do sztucznego śmiechu. Efekty okazują się zdumiewające.

Pierwsze zajęcia z jogi śmiechu

Joga śmiechu wywodzi się z Indii, gdzie powstała w połowie lat dziewięćdziesiątych. Jej twórcą jest dr Madan Kataria, który badał oddziaływanie śmiechu na ludzki organizm. Wyniki badań okazały się na tyle zachęcające, że zaczął on organizować zajęcia z jogi śmiechu, które zdobyły dużą popularność. Podczas spotkań opowiadano dowcipy, które zmuszały uczestników do wybuchów śmiechu.

Nasze ciało nie odróżnia śmiechu szczerego od wymuszonego

Dr Kataria odkrył, że ludzkie ciało reaguje w ten sam sposób niezależnie od tego jaka jest przyczyna naszego śmiechu. Kiedy się śmiejemy, wdychamy znacznie większe ilości powietrza, co skutkuje lepszym dotlenieniem organizmu. Co więcej śmiech prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi, które przez długi jeszcze czas utrzymuje się na stabilnym poziomie. Może on również przyspieszyć oczyszczanie się organizmu z toksyn. Kiedy się śmiejemy, mięśnie naszej twarzy pracują bardzo intensywnie, dlatego po pewnym czasie możemy zaobserwować ich rozrost, a tym samym ujędrnienie i odmłodzenie twarzy.

Śmiech (nawet bez powodu) sprawia, że nasz organizm zaczyna wytwarzać endorfiny (nazywane także hormonami szczęścia). W efekcie czujemy się zrelaksowani, szczęśliwsi, spokojniejsi, jesteśmy także bardziej odporni na ból. Tego nam trzeba zwłaszcza, jeżeli mamy w życiu trudny okres.

Kto powinien zainteresować się jogą śmiechu?

Terapia śmiechem przyniesie korzyści każdemu. Mogą z niej skorzystać osoby w każdym wieku, w różnych sytuacjach życiowych. Osobom chorym joga śmiechu może pomóc nie tylko w zmianie nastawienia, ale także w realny sposób przyczynić się do poprawy zdrowia.

Stan ludzkiego umysłu znajduje odbicie w kondycji całego ciała. Kiedy jesteśmy smutni, zmartwieni, przygnębieni – nasze ciało automatycznie zaczyna się garbić. Czujemy się jakby ciągnęło nas do ziemi. Po pewnym czasie pojawiają się bóle mięśni i bóle głowy. Chroniczny stres z czasem powoduje też poważniejsze choroby.

Badania pokazują, że terapia śmiechem przynosi szczególne korzyści ludziom starszym, schorowanym i samotnym. To oni w związku ze starzeniem się organizmu częściej niż inni cierpią z powodu depresji, a także innych często przewlekłych chorób. Już po pierwszej sesji terapeutycznej można zaobserwować obniżenie lęku, a także wyraźną poprawę samopoczucia. Dłuższa terapia ma pozytywny wpływ także na fizjologię.

Terapia śmiechem jest praktykowana wśród dzieci, które przebywają w szpitalach. Dzięki niej mogą one złagodzić stres towarzyszący często traumatycznej sytuacji.

Dzięki terapii śmiechem możemy poprawić trudne relacje międzyludzkie. Odnosi się to zarówno do sytuacji w rodzinie, jak i kontaktów z przypadkowo spotkanymi osobami.

Jak wyglądają zajęcia z jogi śmiechu?

W trakcie pierwszych zajęć ma miejsce wprowadzenie teoretyczne do jogi śmiechu. Następnie uczestnicy wykonują ćwiczenia oddechowe i rozciągające.

Śmiech na początku jest delikatny, bezgłośny. Kiedy wszyscy uczestnicy poczują się swobodnie, przechodzi się do otwartego śmiechu. Joga śmiechu jest formą medytacji – skupiamy się tylko na śmiechu. W tej chwili nie istnieje nic innego.

Warto zaznaczyć, że na zajęciach nie ma żadnego przymusu. Każdy człowiek jest inny, dlatego niektórym otwarcie się może zająć znacznie więcej czasu.

4.9/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here