Szafa chłodnicza przeszklona — rodzaje, zastosowanie i ważne parametry

0

Niektóre produkty spożywcze i napoje wymagają określonej temperatury, by nie tylko zachować świeżość, ale też wzmocnić walory smakowe. Szafa chłodnicza przeszklona zapewnia odpowiednie warunki, a przy tym świetnie eksponuje cały towar. Co trzeba o niej wiedzieć, jak ją wybrać? O wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest szafa chłodnicza przeszklona?

Szafa chłodnicza to element wyposażenia sklepów i lokali gastronomicznych, którego zadaniem jest przechowywanie różnego typu żywności oraz napojów w butelkach i puszkach w niskiej temperaturze. O ile na zapleczu z powodzeniem sprawdzi się lodówka z pełnymi drzwiami, o tyle już na widoku, przy klientach niezbędna jest szafa chłodnicza przeszklona. Umożliwia ona zapoznanie się z zawartością bez jej uprzedniego otwierania.

Dodatkowo pozwala pięknie wyeksponować znajdujące się wewnątrz produkty, co zdecydowanie wpływa korzystnie na sprzedaż, a dokładniej na jej wzrost. Nie od dziś wiadomo, że nie tylko jemy, ale i kupujemy oczami. Warto zatem zadbać o odpowiednie zaprezentowanie oferty. Poza przeszklonymi drzwiami dobrze też sprawdzi się wewnętrzne oświetlenie LED.

Dodatkowo szafa chłodząca może być jednodrzwiowa bądź dwudrzwiowa, a jej skrzydła rozwierane w sposób klasyczny z prawej lub z lewej strony albo też suwane, niezajmujące cennej powierzchni przy otwieraniu.

Szafa chłodnicza z układem statycznym czy dynamicznym?

Przeszklone szafy chłodnicze, podobnie jak i te z pełnymi drzwiami, różnią się między sobą technologią rozprowadzania schłodzonego powietrza. Układ chłodzenia dynamiczny polega na tym, że znajdujące się wewnątrz powietrze jest równomiernie rozprowadzane, dzięki czemu dokładnie ta sama temperatura panuje w całej komorze. To możliwe nawet przy częstym otwieraniu drzwi.

Natomiast układ chłodzenia statyczny, inaczej nazywany też dynamicznym, opiera na tym, że powietrze o niższej temperaturze opada, a co za tym idzie – na dolnych półkach jest chłodniej aniżeli na górnych. W tym przypadku zaś trzeba uważać, bo częste otwieranie może niepotrzebne ocieplić powietrze w komorze.

SWażne parametry dotyczące przeszklonej chłodziarki

Wybór szafy chłodniczej nie ogranicza się jednak wyłącznie do jej wymiarów czy układu chłodzenia. By spełniała ona oczekiwania oraz wymagania, konieczne jest wzięcie pod uwagę jeszcze kilku czynników. Jednym z nich jest materiał wykonania. Najtrwalszą, najbardziej wytrzymałą, a przy tym najłatwiejszą w utrzymaniu idealnej czystości jest chłodziarka przeszklona ze stali nierdzewnej.

Istotne jest także zwrócenie uwagi na jej klasę energetyczną, z której możemy dowiedzieć się, jak duże będzie zużywała prądu. Ta informacja pozwoli oszacować wysokość przyszłych rachunków. Oczywiście najlepsza jest tutaj klasa energetyczna A. Równie ważna jest również klasa klimatyczna określająca optymalne warunki, w jakich szafa chłodząca będzie działała wydajnie oraz bez zakłóceń.

Ponadto, podobnie jak w klasycznych domowych lodówkach, tak i w tym przypadku warto, by chłodziarka była wyposażona w system No Frost. Wówczas nie zachodzi potrzeba regularnego jej rozmrażania. W przeciwnym razie byłoby to konieczne, gdyż gromadzący się szron obniża wydajność sprzętu.

Na koniec jeszcze parametr, który jest szczególnie istotny w sytuacji, gdy szafa chłodząca przeszklona znajduje się tuż obok klientów sklepu, restauracji czy baru. Mowa o poziomie szumu – należy zadbać o to, by sprzęt ten nie pracował zbyt głośno, gdyż może to być dość uciążliwe.

Podsumowując, szafa chłodnicza przeszklona przydaje się w wielu branżach. Jest ona nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale również estetyczna. Wyeksponowane w niej towary prezentują się lepiej, co zachęca do ich zakupu. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, nikt nie powinien mieć problemu z wybraniem idealnego modelu.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here