Suplementacja w sportach walki

0

Na siłowni czas spędzają nie tylko kulturyści. W tym artykule poruszymy temat, jakim jest suplementacja dla zawodników sportów i sztuk walki.

Jak wiadomo w tych dyscyplinach najważniejszymi cechami trenujących jest wydolność, wytrzymałość oraz siła dynamiczna. Masa mięśniowa i siła statyczna są również ważne lecz nie są to priorytety. Zakładając ,że odżywiamy się odpowiednio, mamy dobrze ustalony trening i odczuwamy braki postępów, możemy wtedy rozejrzeć się za suplementami dla „fighterów”.

Na początek warto pomyśleć o suplementach na regenerację, ponieważ treningi sportów walki wymagają bardzo dużego wysiłku od naszego organizmu.

Tutaj z pewnością sprawdzi się BCAA, które spożywane po treningu pozwoli nam odzyskać siły oraz zapobiegnie katabolizmowi. Najlepiej przyjmować  1g na każde 10kg masy ciała, w okresie około treningowym.

Jeżeli osobie trenującej zależy też na zwiększeniu masy ciała, Bcaa można przyjmować przed treningiem, natomiast po treningu poleca się spożycie dobrej jakości odżywki białkowej wraz z węglowodanami(gainer własnej roboty), która w swoim składzie również posiadać będzie odpowiednie ilości aminokwasów bcaa.

Trenując sporty walki, zależy nam na pewno na sile dynamicznej, statycznej w przypadku stylów chwytanych a także na wytrzymałości. W tym przypadku można jak najbardziej zastosować cykl zjabłczanem kreatyny. Dlaczego jabłczan ? Atutem tej formy kreatyny jest to, że nie powoduje zatrzymywania dużej ilości wody w naszym organizmie. Osoby ,które nie mają problemów z popularną formą kreatyny jaką jest monohydrat, mogą jak najbardziej stosować tą odmianę kreatyny. Cykl kreatynowy powinien trwać od 6 do 8 tygodni. Dzięki kreatynie z pewnością poprawi się nasza wytrzymałość, siła statyczna, będziemy zabezpieczeni antykatabolicznie, nasz organizm będzie się szybciej regenerował, a także wzrośnie nasza masa mięśniowa, jeżeli nasza dieta jest ukierunkowana na jej wzrost.

W ostatnim czasie coraz więcej zawodników do swojej suplementacji dołącza beta alaninę. Skuteczne działanie tego aminokwasu jest udowodnione naukowo i przez wiele osób uznaje się ją za suplement rewolucyjny.  Co daje nam beta-alanina ? Zwiększa naszą wydolność i wytrzymałość, siłę fizyczną, a co najciekawsze znacznie potęguje działanie kreatyny. Dawkowanie dzienne beta alaniny waha się w przedziale 4-5g. Okres przyjmowania może trwać nawet 3 miesiące.  Można ją łączyć z cyklem keratynowym, bądź przeplatać co też często odbija się pozytywnie na wynikach.

Aminokwasem, który może pomóc przy stosowaniu w/w suplementów jest tauryna. Jest to dobry transporter kreatyny. Dodatkowym atutem jest pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy.  Dawkowanie tauryny waha się w przedziale 5-9g dziennie.

Warto zaopatrzyć się również w witaminy i minerały, które przy ciężkich treningach są również jak najbardziej polecane.

Jakich suplementów unikać w sportach i sztukach walki ?

Z pewnością zawodnikom walczącym na ringu nie zależy na tzw. „pompie mięśniowej” ,więc nie potrzebne są żadne boostery tlenku azotu. Osoby młode powinny unikać różnego rodzaju boosterów testosteronu. Nie zalecane jest również stosowanie niesprawdzonych pobudzaczy (pre Workout), które często wraz z pobudzeniem  niekorzystnie wpływają na naszą wątrobę i żołądek. Jeżeli zależy nam na pobudzeniu, sprawdzonym naturalnym sposobem będzie po prostu dobra kawa.
Uwaga, powyższy artykuł skierowany jest do osób ćwiczących, mających odpowiedni staż w określonych dyscyplinach, które nie robią postępów w swoich treningach. Osoby początkujące mogą zrobić duże postępy bez w/w suplementów wykorzystując potencjał własnego organizmu. Nie warto marnować na początku własnego potencjału suplementami, które mogłyby dać dużo korzystniejsze efekty w późniejszym czasie

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here