Suplementacja w sportach walki – dobieramy odżywki

0

Suplementy  to podstawowe i nieodłączne elementy każdego sportu. W połączeniu z odpowiednio dobraną dietą są bardzo często kluczem do osiągnięcia wysokich wyników w sporcie. W każdym sporcie muszą być one odpowiednio dobrane według ustalonych kryteriów.

Po suplementy sięgają zarówno zawodowi sportowcy jaki i coraz częściej amatorzy. Ta ostatnia grupa często pod wpływem licznych gazet i reklam ze środkami (suplementami ) przeznaczonych dla kulturystów , narażona jest na przyjmowanie nie wskazanych dla siebie środków. Bardzo często może się w dosłownym tego słowa znaczeniu – pogubić. Osoby ,które nie posiadają odpowiedniej wiedzy w temacie przyjmowania suplementów , bardzo często eksperymentują. Na własnym organizmie próbują licznych specyfików. Chcą dobrać często takie suplementy na własną rękę , pod swoją dyscyplinę. Chociaż często wybierają specyfiki na przyrost mięśni ( nie koniecznie wskazane w każdych sportach ). Bardzo często kończy się bardzo złymi wynikami zdrowotnymi, ale także znacznie odbija się także na kieszeni takich osób. Tego rodzaju środki nie należą także do najtańszych.

W swoim artykule skupię się na ludziach uprawiających wszelakie sztuki walki. Ponieważ wielu z nich sięga po różnorodne suplementy diety i tego typu środki. Gdy już zdecydujemy się na zażywanie suplementów pomagających osiągnie odpowiednich wyników musimy pamiętać, że sztuki walki należą do sportów o treningu wszechstronnych. Taki trening wymaga od zawodników dużej koordynacji, wysokiej kondycji i poświecenia uwagi. Podczas treningu angażowany jest cały organizm do pracy. Trening ma charakter wytrzymałościowo – siłowego. Nie dla wszystkich osób trenujących sztuki walki dobieramy takie same środki ponieważ poziom treningów jest na różnych poziomach. Grupy trenujących możemy podzielić na trzy charakterystyczne podgrupy. Pierwsza z nich to grupa osób trenujących zawodowo sztuki walki, którzy posiadają osobisty sztab szkoleniowy ( trenerów i specjalistów ). Druga grupa trenujących to osoby trenujące intensywnie  i biorące udział w zawodach o niższej radze. Ostatnia grupa trenująca sztuki walki to osoby uprawiające ten sport rekreacyjnie. Głównie we własnym zakresie lub pobliskich klubach sztuk walki, bez większych sukcesów.

W swoim artykule skupię się głownie na dwóch ostatnich grupach trenujących sztuki walki. Ponieważ osoby trenujące zawodowo posiadają własny sztab szkoleniowy, który odpowiedzialny jest za odpowiedni dobór składników. Wszyscy są zorientowani w tym temacie. Dobierają poszczególne suplementy ze względu na swój cykl przygotowawczy.

Teraz bardziej przyjrzymy się drugiej grupie osób trenujących. Są to głównie osoby trenujące około 4 godziny w tygodniu, trenujące intensywnie ,ale zaczynają dopiero swoje starty w zawodach różnej rangi. Zostają dopiero wprowadzani do zawodowego świata sztuk walki. W poniższej części artykułu zostaną przedstawione przykłady suplementów odpowiednich dla tej grupy osób. Mają one za zadanie wprowadzenie tą grupę osób do świata odpowiednich odżywek i sposobu ich doboru. Schemat spożywania odżywek jest bardzo obszerny i nie każdy może sobie na to pozwolić, ale pragnę ukazać wam kilka podstawowych przykładów suplementów ze świat sztuk walki. Do przykładów takich suplementów należą na przykład:

  • Jabłczan kreatynowy
  • Napoje izotoniczne
  • Odżywki białkowe ( 80% )
  • Aminokwasy BCAA
  • Carbo
  • Odżywki węglowodanowo- białkowe
  • HMB
  • Koenzym Q 10
  • Witaminy A ,C,E
  • L-karnityna  ( w płynie )

Musimy jednak pamiętać o tym, aby kontaktować się w sprawie przyjmowania wszelakich odżywek z osobami poinformowanych w temacie. Nie wybierać na własną rękę poszczególnych odżywek i dawek w jakich będziemy je przyjmować.

Ostatnia grupa osób trenujących to osoby trenujące rekreacyjnie. Tej grupie osób nie zaleca się jednak spożywanie wszelakich odżywek i suplementów. Najlepszym rozwiązanie będzie odżywcza dieta bogata w cenne składniki i napoje izotoniczne. W wielu przypadkach bardzo trudno o utrzymanie takiej diety czy nawet jej sporządzenie bo po prostu brak czasu. W naszych  czasach wielu z nas jest bardzo zabieganych między pracą, a domem. Wielu z nas decyduje się na jedzenie na mieście jakiś fast food-ów oraz innych nie korzystniej wpływających dla sportowców posiłków. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam odzywki typu wieght-gainer. Grupie osób, której zależy na utrzymanie wagi i sportowej sylwetki zalecamy tego typu suplementy. Wprowadzić to do planu posiłkowego, jednocześnie wyeliminować z niego potrawy tłuste , słodycze i alkohol. Będzie to Klus do osiągnięcia lepszych wyników w sporcie. Musimy być jednak ostrożni w spożywaniu tego typu odżywek. Najlepiej wcześniej  kontaktować się ze specjalistami.
Zapraszamy także do drugiej części wpisu Suplementacja w sportach walki

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here