Sposoby na chrapanie – jakie są przyczyny chrapania, czy można je wyleczyć

0

Osoba, która chrapie zazwyczaj nie widzi w tym większego problemu. Zupełnie inaczej sytuacja ta wygląda z perspektywy osób, które muszą przebywać z nią w jednym pomieszczeniu. Jeżeli chrapanie utrudnia lub uniemożliwia sen innym domownikom, zdecydowanie warto poszukać sposobów by przestać. Jakie są domowe metody na chrapanie?

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to nic innego jak wibrowanie języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. W większości wypadków występuje ono w nocy. Jest to problem powszechny, gdyż może dotyczyć nawet trzydziestu procent społeczeństwa. Przyczyn chrapania może być wiele. Warto zdawać sobie sprawę, że jest ono nie tylko problemem otoczenia osoby chrapiącej. W niektórych wypadkach jest ono poważnym zagrożeniem dla zdrowia. W części przypadków chrapanie możemy wyeliminować samodzielnie, niekiedy jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Chrapanie a zdrowie

Osoby chrapiące powinny zdawać sobie sprawę, że chrapanie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a także dla zdrowia bliskich im osób. Często zdarza się, że pochrapywanie występuje naprzemiennie z bezdechami. Takie przerwy w oddychaniu mogą okazać się szczególnie groźne, gdyż powodują niedotlenienie mózgu. Osoby, które ich doświadczają często czują się niewyspane, niezależnie od tego ile trwał spoczynek. W takich sytuacjach chrapanie może doprowadzić do poważnych chorób układu krążenia – arytmii, nadciśnienia, a nawet zawału.

Partner i członkowie rodziny osoby chrapiącej również wiele tracą. Chroniczne niewyspanie jest powodem pogorszonego nastroju, bardzo negatywnie wpływa na pamięć i koncentrację. W dłuższej perspektywie czasu problemy ze snem odbijają się na wielu aspektach zdrowotnych takich osób.

Dobowe sposoby, które mogą się okazać pomocne w walce z chrapaniem

Zanim udamy się do lekarza, warto wypróbować domowe sposoby na walkę z nocnymi odgłosami. W niektórych przypadkach problem zostaje rozwiązany po prostu poprzez zmianę pozycji podczas snu. Często zdarza się, że osoby chrapiące śpią na plecach, co jeszcze nasila odgłosy. Jeżeli do tej pory spaliśmy na wznak, połóżmy się na boku. Choć początkowo zmiana pozycji podczas snu może okazać się kłopotliwa, z czasem się do niej przyzwyczaimy.

Wiele pomóc może także odpowiednio wyprofilowana poduszka. Dzięki niej mamy odpowiednie podparcie głowy i kręgosłupa, w efekcie drogi oddechowe ulegają zwężeniu, co może zredukować pochrapywanie.

Wśród osób chrapiących dużą część stanowią ludzie z nadwagą. Nadmiar kilogramów sprawia, że chrapiemy głośniej, a to w wyniku nacisku tkanki tłuszczowej na gardło. Często schudnięcie okazuje się rozwiązaniem problemu chrapania, a także wielu innych dolegliwości zdrowotnych. Należy pamiętać, żeby chudnąć powoli (maksymalnie jeden kilogram tygodniowo). Dieta odchudzająca powinna być dobrze zbilansowana. Ważne jest, żeby pokrywała zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Kluczem do sukcesu w odchudzaniu będzie połączenie diety z umiarkowaną aktywnością fizyczną.

Męczące chrapanie mogą wzmagać również niezdrowe używki – papierosy i alkohol. Nikotyna podrażnia gardło, co prowadzi do wytwarzania się i zalegania śliny w krtani i tchawicy. Z kolei alkohol sprawia, że mięśnie języka i gardła zaczynają wiotczeć. Gdy tylko jest to możliwe, należy zrezygnować z przyjmowania środków nasennych i uspokajających, gdyż wykazują działanie podobne do alkoholu.

U niektórych osób chrapanie pojawia się jedynie raz na jakiś czas i jest bezpośrednio związane z infekcjami. W takim wypadku postępowanie jest proste – leczymy infekcje i przestajemy chrapać.

Przed snem dobrze jest przygotować sypialnię. Nie powinno być w niej za zimno. Niepożądane są również wysokie temperatury, Powietrze nie może być suche, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Kiedy domowe sposoby zawodzą

Zdarza się, że chrapanie jest wynikiem nieprawidłowej budowy gardła i przegrody nosowej. W takiej sytuacji nawilżanie powietrza i zmienianie pozycji snu niewiele da. Jedynym wyjściem jest skorzystanie z porady laryngologa, który często zaleca wykonane zabiegu chirurgicznego rozwiązującego problem chrapania raz na zawsze.

4.7/10 - (2 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here