Sorbinian potasu, a właściwie sól potasowa kwasu sorbowego jest to dodatek do żywności oznaczany jako E202. W jakich produktach możemy go spotkać? W jakim celu wykorzystuje się sorbinian potasu? Czy E202 jest bezpieczny dla naszego zdrowia?
Sorbinian potasu – w jakim celu się go używa
E202 jest to konserwant, którego głównym zadaniem jest ochrona produktów spożywczych przed rozwojem drożdży i pleśni. Pozyskuje się go w reakcji kwasu sorbowego z wodorotlenkiem potasu. Jest on krystalizowany z wodnego roztworu etanolu. Występuje on zazwyczaj w postaci proszku lub granulek. Nie posiada smaku ani zapachu. Jego cechą charakterystyczną jest także dobra rozpuszczalność w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych. Niestety sorbinian potasu nie posiada działania bakteriobójczego, dlatego bardzo często można go spotkać w towarzystwie benzoesanu sodu. Działanie sorbinianu potasu wzmacniane jest przez sól i kwasy spożywcze.
E202 – źródła
Kwas sorbowy występuje w postaci naturalnej w owocach jarzębiny. Jednocześnie pozyskiwanie go z nich jest nieopłacalne, dlatego E202, który spożywamy powstaje w wyniku syntezy chemicznej. Sorbinian potasu jest wykorzystywany przede wszystkim do konserwowania żywności, choć dodaje się go także do leków i kosmetyków. Ze względu na właściwości zapobiegające namnażaniu pleśni sorbinian potasu jest niekiedy dodawany do tytoniu.
Produkty spożywcze, które mogą zawierać sorbinian potasu to na przykład wino, margaryny, sery, jogurty, mięso (zarówno wędzone, jak i suszone), gumy do żucia, suszone owoce, dżemy, napoje bezalkoholowe, mrożone ciasta.
Dopuszczalna zawartość E202 to od 0,2 do 1 g na każdy kilogram produktu.
Sorbinian potasu – wpływ na zdrowie
Dopuszczalne dzienne spożycie sorbinianu potasu to 25 mg na każdy kilograma masy ciała.
Współcześnie związek ten uznawany jest za nieszkodliwy, gdyż w ludzkim organizmie ulega rozkładowi na dwutlenek węgla i wodę.
Jednocześnie nie powinniśmy przyjmować zaleceń dotyczących spożycia E202 bezkrytycznie. Warto zdawać sobie sprawę, że u niektórych osób przyczynia się on do powstawania reakcji alergicznych. Może spowodować reakcje skórne takie jak wysypka czy podrażnienia.
Użycie sorbinianu potasu nie jest konieczne. Produkty, które go nie zawierają charakteryzują się krótszym terminem przydatności do spożycia, ale jednocześnie wydają się być bezpieczniejsze dla zdrowia. Wędliny i inne produkty, w których występuje sorbinian potasu warto jest zostawić jedynie na specjalne okazje, kiedy zależy nam, żeby żywność przetrwała jak najdłużej.
Podczas zakupów w sklepach należy uważnie czytać etykiety. Pomimo, że wędlina lub inny produkt z dodatkiem E202 spożyty jednorazowo w umiarkowanej ilości prawdopodobnie nam nie zaszkodzi, musimy wziąć pod uwagę fakt, że przeciętny, nieświadomy konsument spożywa ogromne ilości żywności zawierającej konserwanty. Zazwyczaj nie zdaje sobie on sprawy z momentu, kiedy dopuszczalna dzienna dawka E202 i innych pozornie bezpiecznych dodatków do żywności została przekroczona.