Sól bocheńska – charakterystyka, właściwości, wpływ na zdrowie

0

Sól bocheńska jest to sól posiadająca właściwości prozdrowotne. Jest ona pozyskiwana ze złóż solankowych zlokalizowanych niedaleko Bochni. Z walorów soli bocheńskiej od wieków korzysta medycyna ludowa. Czym dokładnie jest sól bocheńska? W jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie?

Co to jest sól bocheńska?

Mianem soli bocheńskiej określamy sól jodowo-bromową, która wydobywana jest ze złóż w okolicy Bochni. Cechą charakterystyczną tej soli jest wysoka zawartość składników mineralnych. Jest ona wykorzystywana w lecznictwie (pomaga przy dolegliwościach reumatycznych czy ginekologicznych), a także przemyśle kosmetycznym, gdyż ma dobroczynny wpływ na skórę.

Jakie wartości odżywcze posiada sól bocheńska?

W składzie soli bocheńskiej znajdziemy takie związki mineralne jak jodki, bromki, sód, chlorki, żelazo, magnez, i wapń. Sól zawiera osiemnaście procent wody. 0,5% stanowią składniki nierozpuszczalne w wodzie.

Walory lecznicze soli bocheńskiej

Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli bocheńskiej korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Sól rozpulchnia naskórek, dzięki czemu zawarte w niej związki mineralne są w stanie lepiej się wchłonąć. Ma ona właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomaga w leczeniu takich dolegliwości skórnych jak łuszczyca, przyspiesza również regenerację skóry.

Sól bocheńska może być bardzo pomocna, jeżeli mamy problemy ze stanami zapalnymi korzonków nerwowych, reumatoidalnym zapaleniem stawów, mięśni i ścięgien, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Stosowanie soli bocheńskiej przyniesie ulgę osobom w trakcie rekonwalescencji (w przypadku urazów mięśni, kości i stawów).

Warto po nią sięgnąć również wtedy, kiedy cierpimy na zaburzenia pracy układu krwionośnego (przykładowo mamy problem ze stale zimnymi stopami i dłońmi), choroby układu oddechowego takie jak katar, kaszel, czy problemy z zatokami (rozrzedza ona śluz zalegający w drogach oddechowych). Sól bocheńska może okazać się pomocna w przypadku takich schorzeń jak niedoczynność tarczycy (stymuluje ona funkcjonowanie gruczołu tarczycowego), zapalenie jajników, przydatków i jajowodów.

Jeżeli nie cierpimy na bardzo poważne schorzenia, prawdopodobnie zaobserwujemy pierwsze efekty działania soli bocheńskiej już po pierwszych zabiegach. W niektórych przypadkach na dobroczynne rezultaty trzeba poczekać nieco dłużej. Sól bocheńska (o ile jest dobrze tolerowana przez nasz organizm) może być stosowana nawet przez kilka miesięcy.

Przeciwwskazania do stosowania soli bocheńskiej

Choć sól bocheńska posiada wiele prozdrowotnych właściwości, nie jest polecana każdemu. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, gruźlica, a także ostre stany chorobowe układu oddechowego, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, choroby nowotworowe, a także choroby psychiczne.

Kobiety w ciąży, a także kobiety w okresie menopauzy powinny skonsultować z ginekologiem stosowanie soli bocheńskiej. Nie należy stosować jej na własną rękę, gdyż ma ona wpływ na układ rodny kobiet.

Jak stosować sól bocheńską?

W zależności od naszych potrzeb możemy stosować sól bocheńską do inhalacji lub do kąpieli.

Do przygotowania inhalacji wykorzystywany jest trzyprocentowy roztwór soli. W praktyce wygląda to tak, że do jednego litra gorącej wody wsypujemy około trzy łyżki stołowe soli bocheńskiej (30 g). Następnie pochylamy się nad naczyniem (dobrze jest również przykryć głowę ręcznikiem) i wdychamy opary przez co najmniej kilka minut. Inhalacje te są szczególnie polecane osobom zmagającym się z zapaleniem zatok, czy katarem. Dodatkowym bonusem jest fakt, że mają one dobroczynny wpływ na skórę. Żeby zobaczyć efekty inhalacji, należy powtarzać je regularnie – nawet raz dziennie. Ważne jest, by wykonywać je wieczorem lub wówczas, gdy wiemy, że nie będziemy już wychodzić z domu (musimy liczyć się z tym, że wyjście na spacer po inhalacjach może skończyć się poważnym przeziębieniem).

Bardzo pomocne są również kąpiele solne. Najlepsze efekty osiągniemy dzięki kąpielom w roztworze 1-3%. Oznacza to, że na dziesięć litrów gorącej wody musimy użyć od 100 do 300 g soli. Bardzo duże znaczenie ma tu temperatura wody – jeżeli zależy nam na efekcie terapeutycznym – powinna być ona gorąca (od trzydziestu do trzydziestu sześciu stopni Celsjusza). Temperatura wody ma duże znaczenie – wysoka powoduje rozpulchnienie naskórka, dzięki czemu związki mineralne zawarte w soli mogą przedostać się do głębszych warstw skóry.

Optymalny czas kąpieli to średnio piętnaście minut. Nie należy korzystać z nich dłużej, gdyż wówczas mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę. Kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej mają pozytywny wpływ również na naszą psychikę – pozwalają się rozluźnić, wyciszyć i uspokoić. Zaleca się stosowanie ich w stanach zwiększonego napięcia nerwowego.

Roztwory soli możemy wykorzystać również do wykonania okładów –  będą one pomocne w przypadku bólów mięśniowych, czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jeżeli zamierzamy stosować sól bocheńską do kąpieli dla dzieci, powinniśmy zmniejszyć jej stężenie do 1,5%. Nie może być ono większe niż 1,5 kilograma na sto litrów wody.

Należy pamiętać, że sól bocheńska nadaje się tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie powinniśmy dodawać jej do potraw, ani pić roztworów, które ją zawierają.

Zastosowanie soli bocheńskiej w kosmetyce

Producenci kosmetyków bardzo chętnie korzystają z właściwości soli bocheńskiej. W drogeriach możemy znaleźć peelingi do ciała i żele pod prysznic z jej dodatkiem, musujące sole do kąpieli, kosmetyki do pielęgnacji dłoni i stóp na bazie soli bocheńskiej, sole ujędrniające, nawilżające i zmiękczające. Sól bocheńska znajduje zastosowanie również w produkcji kosmetyków dla sportowców.

Żeby korzystać z właściwości kosmetycznych soli bocheńskiej, nie musimy wcale kupować kosmetyków. Znacznie lepszym (zdrowszym i tańszym) rozwiązaniem jest przygotowanie ich samodzielnie. Z soli tej możemy przygotować niezwykle skuteczne peelingi do ciała i twarzy. Złuszczają one obumarły naskórek, a jednocześnie poprawiają kondycję skóry.

Do przygotowania domowego peelingu będziemy potrzebować soli bocheńskiej, a także ulubionego olejku (sprawi on, że peeling będzie miał odpowiednią konsystencję, a dodatkowo będzie pielęgnował skórę). Peeling nie może być zbyt gęsty (może wówczas podrażniać skórę), ani też za rzadki (gdyż będzie z niej spływał). Żeby uzyskać pożądane rezultaty należy wmasowywać kosmetyk w skórę przez około minutę (jeśli mamy bardzo wrażliwą skórę – krócej). Następnie dokładnie zmywamy go wodą.

Sól bocheńska sprawdzi się również do produkcji domowych maseczek na twarz.

Sól bocheńska – gdzie kupić, cena

Sól bocheńską możemy kupić w aptekach, dobrze zaopatrzonych supermarketach, a także wybranych sklepach internetowych (kupując ją w sklepie internetowym musimy liczyć się z koniecznością zapłaty za przesyłkę; niektóre sklepy oferują jednak darmową wysyłkę, jeżeli zrobimy zakupy do określonej kwoty).

Cena soli zależy również od pojemności opakowania. Zazwyczaj za kilogram soli musimy zapłacić ponad dziesięć złotych.

Sól bocheńska powinna być przechowywana w temperaturze poniżej dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, koniecznie w miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here