Właściwości lecznicze owoców noni są od setek lat wykorzystywane przez plemiona polinezyjskie. Współcześnie zostały one docenione również w innych krajach. Mówi się nawet, że sok z owoców noni to naturalny środek zwalczający nowotwory. Jakie są jego prawdziwe właściwości? W jaki sposób oddziałuje on na nasze zdrowie?
Co to jest noni?
Noni (inna powszechnie stosowana nazwa to morwa indyjska) jest to krzew rosnący naturalnie w krajach południowo-wschodniej Azji, a także na wyspach Pacyfiku. Jego bogate w składniki odżywcze owoce (ale też inne części) są powszechnie wykorzystywane w medycynie ludowej. Sok z owoców noni stał się w ostatnich latach modny w wielu krajach. Producenci przedstawiają go jako panaceum na wszelkie dolegliwości, co nie jest prawdą. Nie mniej jednak pomaga on w leczeniu niektórych chorób. Należy zdawać sobie sprawę, że w zbyt dużych ilościach sok z owoców morwy indyjskiej może być szkodliwy.
Sok z owoców noni – wartości odżywcze
Sok wyciskany z owoców morwy indyjskiej charakteryzuje się bardzo ciekawymi właściwościami.
Zawiera on bardzo duże ilości witaminy C, a także witaminy z grupy B (szczególnie witaminę B3) i związki mineralne: żelazo i potas.
Duże zainteresowanie budzi zawarty w owocach noni związek o nazwie damnacanthal – przypisuje się mu działanie przeciwnowotworowe.
Jak sok z owoców noni wpływa na zdrowie?
Na Polinezji od wieków wykorzystuje się sok z owoców noni w celach leczniczych. Ma on być pomocny w dolegliwościach jelitowych, stanach zapalnych stawów, cukrzycy, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Może być skuteczny w profilaktyce chorób serca i nowotworów.
Jego właściwości przeciwbólowe (współcześnie porównuje się działanie soku z owoców noni do działania morfiny) sprawiają, że często podawany jest w przypadku bólów głowy, brzucha, bólach kości i stawów, bólach menstruacyjnych, infekcji zatok. Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że sok z owoców noni w szczególnie korzystny wpływ oddziałuje na skórę. Przy jego pomocy leczy się łuszczycę, alergie i inne problemy skórne. Używa się go także jako środka zapobiegającego depresji.
Sok z owoców noni – dawkowanie
Ze względu na fakt, że sok z owoców noni posiada bardzo silne działanie, zaleca się jego rozsądne stosowanie. Zanim rozpoczniemy kurację sokiem z owoców morwy indyjskiej, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Optymalna dawka to zazwyczaj od 20 do 30 ml soku w ciągu dnia. Najlepiej jest go wypić przed posiłkiem. Nie należy przekraczać tej ilości, gdyż sok ten może powodować wiele skutków ubocznych.
Pamiętajmy, że najbardziej wartościowy jest stuprocentowy sok z owoców noni. Po otwarciu można przechowywać go w lodówce przez około dwadzieścia pięć dni.
Sok z owoców morwy indyjskiej – skutki uboczne
Decydując się na stosowanie soku z owoców noni, musimy mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach może on spowodować przykre skutki uboczne. Dotyczy to przede wszystkim zbyt dużych dawek.
Do poważniejszych efektów ubocznych jego stosowania należą stany zapalne wątroby, a także zaburzenia pracy serca (jest to związane z bardzo wysoką zawartością potasu).
Sok z owoców noni – przeciwwskazania
Soku z owoców noni nie należy podawać dzieciom, kobietom w ciąży (medycyna ludowa wykorzystywała go w celu wywołania poronienia) i kobietom karmiącym piersią (jego wpływ na mleko matki nie został przebadany).
Poważnymi przeciwwskazaniami są także choroby wątroby, nerek, a także zaburzenia rytmu serca.