Refleksoterapia – czym jest, historia, efekty, zalecenia, przeciwwskazania, jak wygląda zabieg?

1

Refleksoterapia (nazywana również refleksologią) stóp jest terapią, która pomimo że posiada wielu przeciwników, przynosi bardzo dobre efekty. Zabiegi refleksologii pomagają wyleczyć, a przynajmniej złagodzić dolegliwości wielu chorób. Przekonajmy się dlaczego refleksologia stóp ceniona była już w starożytności?

Refleksoterapia stóp – od czego się zaczęło?

Masowanie stóp w celu poprawy zdrowia i samopoczucia stosowane było już w starożytności. Metoda ta ceniona była zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w starożytnych Chinach. Współczesna refleksoterapia zapoczątkowana została przez Eunice Ingham – fizjoterapeutkę, która zachwycona efektami refleksoterapii postanowiła poświęcić tej metodzie całą karierę zawodową. Ingham wydała dwie książki poświęcone refleksoterapii – pierwsza to wydana w 1938 roku „Opowieści stóp”, druga, pochodząca z 1963 roku to „Mowa stóp”.

Obecnie jej dzieło kontynuowane jest w wielu krajach świata. W Polsce funkcjonuje Polski Instytut Refleksologii, który organizuje szkolenia przygotowujące do wykonywania zabiegów refleksologii.

Na czym polega refleksoterapia stóp?

Refleksologia jest terapią holistyczną, co oznacza, że zgodnie z jej założeniami żaden narząd naszego ciała nie działa w izolacji, a współpracuje z innymi narządami. Jeżeli zaczyna on chorować, odbija się to na kondycji całego organizmu. W naszych stopach znajdują się zakończenia ponad siedmiu tysięcy nerwów. Są one połączone ze wszystkimi częściami naszego ciała, w tym również z mózgiem. Punkty na stopach nazywane są refleksami. Każdy refleks odpowiada za poszczególny narząd. W sytuacji, kiedy ten narząd choruje, w przypisanym do niego refleksie pojawia się ból. Refleksolog doskonale zna anatomię ludzkiego ciała i często jest w stanie przewidzieć wiele dolegliwości na podstawie kondycji samych stóp.

Refleksolodzy stworzyli mapę stóp, która przedstawia obszary powiązane z konkretnymi organami. I tak na stopach znajdują się refleksy odpowiedzialne za mózg, szyję i gardło, przysadkę, oczy, uszy, serca, ramiona, ręce, nerki, trzustkę, nadnercza, pęcherz moczowy, jelito cienkie, jelito grube, żołądek, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, itp.

Jak wygląda zabieg refleksoterapii stóp?

Zabieg refleksoterapii nie jest skomplikowany polega na jednostajnym uciskaniu kciukiem i palcami całej stopy. Refleksolog masuje zarówno miejsca zdrowe, jak i chore. Jeżeli organizm jest w dobrej kondycji, osoba poddająca się refleksoterapii nie powinna odczuwać dyskomfortu i bólu. Pojawienie się reakcji bólowej to sygnał, że gdzieś w naszym ciele znajduje się problem. Często zdarza się, że za pomocą tej metody wykrywane są dolegliwości we wczesnym stadium rozwoju, które nie zdążyły się jeszcze zamanifestować w inny sposób.

Dzięki powtarzaniu zabiegów refleksoterapii można:

  • usprawnić krążenie krwi,
  • zredukować ból,
  • wzmocnić odporność,
  • wyciszyć układ nerwowy.

Poprzez masaż stóp aktywowany zostaje proces samoleczenia się organizmu.

Choć pierwsze efekty refleksoterapii pojawiają się już po pierwszym zabiegu, optymalne efekty jest wykonywanie masażu dwa-trzy razy w tygodniu przez dłuższy czas. W zależności od konkretnego organizmu efekty mogą się różnić. Warto zdawać sobie sprawę, że refleksoterapia może wywołać bardzo silne reakcje. W jej wyniku następuje pobudzenie organizmu do oczyszczania się z toksyn, dlatego należy liczyć się z takimi dolegliwościami jak:

  • nadmierna potliwość,
  • skłonności do trądziku,
  • wahania nastrojów,
  • nasilone oddawanie moczu,
  • a nawet przeziębienia.

W takich sytuacjach nie należy przerywać zabiegów, gdyż nieprzyjemne reakcje powinny szybko ustąpić. Kiedy organizm się oczyści, zaobserwujemy znaczną poprawę zdrowia i samopoczucia. Jeżeli jednak reakcje organizmu na terapię są zbyt silne, należy poinformować o tym refleksologa. Być może konieczne okaże się zmniejszenie częstotliwości wizyt lub zmiana intensywności uścisku.

Jak przygotować się do zabiegu refleksoterapii?

przygotowanie do refleksoterapiiKiedy wybieramy się na zabieg refleksoterapii, powinniśmy szczególnie zadbać o stopy. Ważna jest nie tylko higiena. Wskazane jest, żeby przed zabiegiem pozbyć się warstw zrogowaciałego naskórka, w celu zwiększenia wrażliwości stopy na ucisk.

Dodatkowo bezpośrednio przed samym zabiegiem konieczne jest umycie i wymoczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli morskiej.

Wskazania do wykonywania zabiegów refleksoterapii

Refleksoterapia może okazać się bardzo pomocna, kiedy cierpimy na cukrzycę, zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, chroniczne zmęczenie. Zabiegi oddziałują pozytywnie również przy dolegliwościach układu nerwowego takich jak silne napięcie nerwowe, rwa kulszowa, bezsenność napięcie mięśni. Do refleksologa mogą udać się osoby z chorobami serca, nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym, żylakami, chorobami żołądka, dolegliwościami jelita cienkiego i grubego, wzdęciami, otyłością, dolegliwościami wątroby, menopauzą, dolegliwościami prostaty, zaburzeniami miesiączkowania, chorobami oczu i uszu, niewydolnością nerek, chorobami pęcherza moczowego i wieloma innymi dolegliwościami.

Refleksoterapia stóp – przeciwwskazania

Refleksologia jest terapią bezinwazyjną, dlatego nie ma większych przeciwwskazań do jej wykonywania. Nie jest zalecana jednak kobietom w ciąży. Inne przeciwwskazania to grzybica stóp, złamania lub inne uszkodzenia, przy których ucisk nie jest możliwy. Z refleksologii powinny zrezygnować osoby cierpiące na zapalenia żył, zapalenie układu limfatycznego, a także silne infekcje (z zabiegiem należy poczekać aż gorączka ustąpi).

4.9/10 - (5 votes)
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Tak,doświadczam na sobie tę metodę i potwierdzam pozytywne reakcje.Nie zawsze one występują mimo choroby ale może to kwestia czasu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here