Przepis na domowy napój izotoniczny

0

Współcześnie w sklepach mamy ogromny wybór napojów izotonicznych. Dostępne są w różnych smakach, kolorach, mogą być dosładzane lub też w wersji light. Ich największą wadą jest skład. Na etykietach tego typu produktów można często znaleźć dużą część tablicy Mendelejewa. Nie musimy jednak rezygnować przez to z nich rezygnować. Z powodzeniem przygotujemy je samodzielnie w domu.

Co to jest napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne nazywane również izotonikami to produkty, których zadaniem jest wyrównanie poziomu elektrolitów i wody, a także uzupełnianie niezbędnych do zachowania zdrowia witamin i związków mineralnych. Związki te są usuwane z organizmu wraz z potem podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Tracimy je również podczas upalnych dni lub też, kiedy jesteśmy chorzy i mamy wysoką temperaturę. Izotoniczne napoje zazwyczaj zawierają niewielkie ilości cukru. Najczęściej nie nasyca się ich dwutlenkiem węgla. Zazwyczaj wykorzystuje się je w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają dużego wysiłku.

Dlaczego warto samodzielnie przygotowywać napoje izotoniczne?

Wadą wielu sklepowych napojów izotonicznych jest ich skład. Jeżeli pijemy je okazjonalnie, nie powinny nam zaszkodzić. Jednak przy regularnym stosowaniu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Domowa produkcja jest praktycznie pozbawiona tego typu problemów. Wybieramy najlepszej jakości składniki. Nie stosujemy też wzmacniaczy smaków, sztucznych barwników i konserwantów. Dostosowujemy izotonik do własnych upodobań i preferencji. Dzięki tego typu napojom możemy zwiększyć wydolność naszego organizmu, a także przyspieszyć jego regenerację po intensywnym treningu. Warto wspomnieć także o oszczędnościach. Za większość napojów izotonicznych musimy zapłacić ponad trzy złote, co czyni domową produkcję wyjątkowo opłacalną. Zwłaszcza, że większość z nas ćwiczy kilka razy na tydzień.

Jak zrobić napój izotoniczny?

Cechą charakterystyczną napoju izotonicznego jest zawartość węglowodanów. Na każde 100 ml płynu powinno przypadać około 7g węglowodanów prostych. Od nas zależy jakich węglowodanów użyjemy. Do wyboru mamy między innymi ulubiony miód, glukozę, czy też sok wyciśnięty ze świeżych owoców.

Do tego rodzaju napojów dodajemy niewielkich ilości soli kuchennej (około 9 g na litr płynu).

Skład napoju izotonicznego powinien się różnić w zależności od tego jaką dyscyplinę sportową uprawiamy. Osoba, która intensywnie ćwiczy na siłowni może zdecydować się na następujący przepis:

  • około 950 ml letniej, przegotowanej wody,
  • mniej więcej 5 g soli kuchennej,
  • pięć łyżek miodu (dobrze sprawdzi się wielokwiatowy, lipowy, czy akacjowy),
  • sok z jednego grejpfruta.

Taki napój należy dobrze wymieszać, ponieważ miód bardzo powoli rozpuszcza się w letniej wodzie.

Do przygotowania domowego napoju izotonicznego można użyć też glukozy, która rozpuści się niemal natychmiast. Dodatkowo zawarty w niej cukier bardzo szybko się wchłania. Potrzebujemy:

  • pół litra niegazowanej wody mineralnej (może być wysoko zmineralizowana,
  • dwóch, ewentualnie trzech łyżek glukozy,
  • szczypty soli,
  • soku z limonki, cytryny grejpfruta lub pomarańczy (tyle, żeby smak był dla nas zadowalający).

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy.

Podczas upalnych dni warto wypróbować napój izotoniczny miętowo-jabłkowy. Do jego przygotowania potrzebujemy:

  • pół litra 100% soku jabłkowego,
  • sok wyciśnięty z jednej limonki lub połowy cytryny,
  • pół litra naparu z mięty (można wykorzystać miętę świeżą lub suszoną),
  • dwie łyżki miodu,
  • jedną tabletkę rozpuszczalnego magnezu,
  • pół łyżki soli,
  • kilka kostek lodu.

Składniki mieszamy ze sobą, następnie dodajemy kostki lodu.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here