Świeża i promienna cera jest marzeniem każdej kobiety. Jednak wiele pań boryka się z ciemnymi, brązowymi plamami, które nagle pojawiają się na skórze twarzy. Dlaczego więc one powstają, a także jak można z nimi walczyć?
Czym są przebarwienia na twarzy?
Mniejsze lub większe plamy na twarzy to dla większości kobiet problem natury estetycznej. Warto jednak wskazać, że problem ten dotyka większej części społeczeństwa — nawet mężczyzn.
Przebarwienia na twarzy są najczęściej spowodowane zaburzeniem melanocytów. Są to komórki, które odpowiadają za produkowanie barwnika skóry, czyli melaniny. Przebarwienia mogą przybierać barwę od jasnoróżowej aż po ciemnobrązową. Z reguły są one bardzo trudne do zniwelowania.
Jakie rodzaje przebarwień na twarzy można wyróżnić?
Przebarwienia skóry twarzy mogą powstawać niezależnie od wieku czy płci. Wbrew pozorom, nie są one jedynie anomalią wieku nastoletniego. Z uwagi na przyczynę ich powstania, a także charakterystykę, można wyróżnić następujące rodzaje:
- przebarwienia hormonalne — powstają one w wyniku zaburzeń hormonalnych, które mogą wynikać z okresu menopauzy czy przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Zwykle mają one postać owalnych plam, pojawiających się w strefie T;
- piegi — to najbardziej popularne przebarwienie w formie drobnych kropeczek. Ich powstanie uwarunkowane jest genetycznie, choć najczęściej pojawiają się u osób o jasnej karnacji;
- plamy soczewicowate — to nic innego jak tylko przebarwienia starcze, które powstają na skutek naturalnych procesów starzenia się skóry, która przez wiele lat była intensywnie eksponowana na promienie słoneczne;
- przebarwienia posłoneczne — jak sama nazwa wskazuje, powstają one pod wpływem działania promieni UV, które upośledzają poprawne wytwarzanie melaniny;
- przebarwienia potrądzikowe — to wyjątkowa grupa zmian kolorytu skóry, która powstaje na skutek nieodpowiedniego leczenia i pielęgnacji stanu trądzikowego.
Usuwanie przebarwień zwykle jest procesem żmudnym i czasochłonnym. Jednak odpowiednie kosmetyki, zabiegi oraz zaangażowanie może przynieść zadowalające efekty.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Kobiety, które dostrzegają niedoskonałości skóry, od zawsze głośno rozważały kwestię tego, jak usunąć przebarwienia na twarzy. W sklepach internetowych i drogeriach można znaleźć wiele kosmetyków, które mają pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Jednak obietnice producentów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.
Przebarwienia na twarzy faktycznie można zniwelować przez odpowiednią pielęgnację skóry. Jednak wymagane są do tego profesjonalne kosmetyki np. z retionlem lub witaminą C w składzie. Zaleca się także regularne złuszczanie naskórka przy pomocy odpowiednio dobranych peelingów.
W kontekście walki z przebarwieniami sprawdzają się także dermokosmetyki z kwasami AHA lub BHA, aczkolwiek nie dorównają one skutecznością specjalistycznym zabiegom. Przebarwienia można całkowicie usunąć laserem lub serią zabiegów mikrodermabrazji.
Istnieje także kilka domowych sposobów na walkę z nieestetycznymi plamami. Rekomendowane jest przemywanie skóry sokiem z cytryny, ogórka lub stosowanie maseczki z surowych ziemniaków. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby mogą nadmiernie wysuszyć skórę i nie usunąć przebarwień w 100%.
Jeśli więc cera z natury jest dość sucha i wymagająca w pielęgnacji, to lepiej będzie z takich sposobów zrezygnować na rzecz konsultacji z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiedni sposób usunięcia plam.
Jak zniwelować widoczność przebarwień skóry twarzy?
W procesie usuwania przebarwień warto wykazać się dużą cierpliwością. Nie znikną one od razu, a zmiany będą stopniowe, często rozciągnięte w czasie.
Chcąc zniwelować widoczność przebarwień, można na co dzień stosować mocno kryjące kosmetyki — podkłady lub korektory w odpowiednim kolorze. Wyrównają one koloryt skóry, a panie przynajmniej na chwilę, będą mogły zapomnieć o problematycznych plamach.