Są osoby, które przed podjęciem odchudzania dokładnie przygotowują się do tego procesu. Czytają rozmaite publikacje, oglądają filmy. W pewnym momencie ich wiedza na temat odchudzania staje się imponująca. Wszystko byłoby ok, gdyby zdobyte informacje przekładały się na ilość zrzuconych kilogramów. Niestety niekiedy tak się nie dzieje. Co może być przyczyną tego, że pomimo świetnego przygotowania nie udaje się nam schudnąć?
Ćwiczenia bez diety
Część osób zdając sobie sprawę, że niskokaloryczne diety nie są dobre dla zdrowia, rezygnuje z radykalnego ograniczania jedzenia. Sposobem na schudnięcie ma być ich zdaniem zwiększenie aktywności fizycznej. Im więcej ćwiczymy, tym więcej spalamy kalorii. Jeżeli więc będziemy jeść tak jak do tej pory, a zaczniemy się więcej ruszać, logiczne jest, że schudniemy. Niestety w wielu wypadkach tak się nie dzieje. Waga zamiast spadać, ku rozpaczy odchudzających się wzrasta.
Przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że mięśnie ważą znacznie więcej niż tkanka tłuszczowa. Jeżeli po prostu przybywa nam mięśni, choć waga się zwiększa, wymiary naszego ciała powinny się zmienić. Jeśli tak się nie dzieje, być może jest to wina faktu, że intensywne ćwiczenia fizyczne sprawiają, że czujemy się bardzo głodni. Po godzinie pływania mamy ochotę zjeść na obiad dwa razy więcej niż zazwyczaj. Kiedy nie kontrolujemy naszej diety, bardzo często zdarza się, że pomimo większej aktywności – zaczynamy tyć. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy szczegółowo zaplanować dietę i trzymać się tego planu. Efekty w postaci szczuplejszej sylwetki z pewnością szybko się pojawią.
Pomijanie posiłków
Niektórym wydaje się, że pomijanie posiłków nie jest w stanie przeszkodzić w odchudzaniu. Osoby, które dużo pracują często zapominają o śniadaniach. W ciągu dnia są tak zajęte, że nie mają czasu na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Niestety po przyjściu do domu bardzo trudno jest im zjeść tylko tyle, ile sobie zaplanowali. Całodniowa głodówka sprawia, że wieczorem nasz organizm zaczyna domagać się jedzenia. Głodni i zmęczeni nie jesteśmy w stanie zachować dyscypliny. Nie zwracamy uwagi na to co jemy i w jakich ilościach, gdyż w tym momencie liczy się jedynie zaspokojenie apetytu.
Na efekty nie trzeba długo czekać. Pomijanie posiłków jest w stanie zniweczyć każdą dietę. Jeżeli pomimo odchudzania zaczynamy tyć, często nasza samoocena i wiara w siebie spada. Wiele osób po kilku porażkach całkowicie rezygnuje z marzeń o szczupłej sylwetce.
Diety cud jednym z największych wrogów szczupłej sylwetki
Wiele osób, które decydują się na odchudzanie chce widzieć efekty natychmiast. Brak cierpliwości sprawia, że decydują się one na diety cud, których twórcy obiecują zrzucenie wielu kilogramów w bardzo krótkim przedziale czasu.
Jeżeli mamy silną motywację, być może uda się nam schudnąć kilka kilogramów. Niestety poważną wadą głodówek jest błyskawiczne przybieranie na wadze. Diety te są tak restrykcyjne, że większość osób nie jest w stanie stosować ich przez dłuższy czas. Jest to niebezpieczne, gdyż prowadzi do wyniszczenia organizmu. Nasz organizm zaczyna się bronić i wykorzystuje wszystkie nasze chwile słabości, żeby nadrobić straty.
Głodówki są niebezpieczne dla osób odchudzających się także z innego powodu, a mianowicie spowalniają metabolizm. W praktyce wygląda to tak, że przed zastosowaniem diety cud potrzebujemy przykładowo dwóch tysięcy kalorii, żeby utrzymać obecną masę ciała, czyli sześćdziesiąt kilogramów. Po zakończeniu głodówki szybko powracamy do poprzedniej wagi sześćdziesięciu kilogramów, jednak do jej utrzymania nie potrzebujemy już dwóch tysięcy kalorii, a jedynie tysiąc osiemset. Kiedy wracamy do dawnych nawyków (zakładających spożywanie dwóch tysięcy kalorii) zaczynamy tyć, co przed głodówką nie miało miejsca. Spowolnienie metabolizmu jest jedną z ważniejszych przyczyn problemów ze schudnięciem.
Przerwy od odchudzania
Wielu dietetyków zaleca stosowanie przerw od odchudzania. Pomysł ten zakłada prawidłowe odżywianie przez pięć lub sześć dni w tygodniu, a podczas pozostałych dni pozwalanie sobie na wszystko. Taki program ma sens jedynie wówczas, kiedy w dni wolne od diety jesteśmy w stanie zachować umiar w jedzeniu. Zjedzenie deseru i większego obiadu to nie grzech, jednak w przypadku niektórych osób wolne dni służą nadrabianiu zaległości. Takie osoby w dni wolne od diety jedzą non stop. Spożywają gigantyczne ilości kalorii, co nie pozwala na utrzymanie deficytu kalorycznego w ciągu tygodnia. W skrajnych sytuacjach zdarza się, że taki sposób odchudzania sprawia, że jemy znacznie więcej niż przed podjęciem diety. Nie dziwi wówczas, że zaczynamy tyć. Jeżeli wiemy o sobie, że nie uda się nam zachować umiaru w dni wolne, nie decydujemy się na taki sposób odchudzania.
Dieta jako wyrzeczenie
Problemy ze schudnięciem bardzo często wynikają z naszego nieprawidłowego podejścia do diety. Decydujemy się na rozpoczęcie odchudzania, gdyż nie akceptujemy swojego ciała. Dieta, którą stosujemy jest pełna wyrzeczeń, niekiedy przybiera formę autoagresji. Takie podejście sprawia, że bardzo łatwo się załamujmy (co paradoksalnie zwiększa jeszcze naszą niechęć do siebie). Jeżeli nawet uda się nam wytrwać i nieco schudnąć, istnieje ogromne ryzyko pojawienia się efektu jojo.
Takie podejście do odchudzania to błąd, dlatego dieta często kończy się porażką. Kiedy zależy nam, żeby trwale schudnąć, powinniśmy zmienić sposób żywienia z założeniem, że nie jest to jedynie chwilowe menu, ale sposób odżywiania na całe życie. Wstępem do diety powinna być terapia, która pomoże nam zaakceptować siebie i swoje ciało. Tylko wówczas jesteśmy w stanie zacząć odżywiać się zdrowo i zaakceptować konieczność poczekania na efekty nieco dłużej.
Niekontrolowane podjadanie
Część osób ma dokładnie ułożoną dietę, która składa się przykładowo z trzech posiłków dziennie. Bardzo często zdarza się, że jedzą oni dokładnie to co zaplanowali. Niestety nie chudną, gdyż pomiędzy posiłkami pozwalają sobie na niewielkie przekąski. Kostka czekolady ma niewiele kalorii i nie wydaje się nam, że może zaprzepaścić całą dietę. Pozwalamy sobie na nią, a po pewnym czasie sięgamy po kolejną i jeszcze następną. Problemem części z nas jest zapominanie o tym co zjedliśmy. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy jesteśmy bardzo zapracowani lub w naszym życiu dużo się dzieje.
Osoby, które mają skłonność do podjadania powinny zapisywać na kartce wszystko co zjadły. Należy przestrzegać tej zasady nawet wówczas, kiedy była to jedna kostka czekolady, cukierek lub kęs ciasta.
Choroby, które uniemożliwiają schudnięcie
Istnieją choroby, które uniemożliwiają nam schudnięcie nawet kiedy ściśle przestrzegamy diety. Do takich dolegliwości można zaliczyć między innymi niedoczynność tarczycy. Jeżeli jesteśmy pewni, że nasza dieta jest prawidłowa i w normalnej sytuacji powinna doprowadzić do redukcji wagi, a pomimo wszystko nie chudniemy, koniecznie udajmy się do lekarza i poinformujmy go o naszym problemie. W wielu wypadkach taka obserwacja pozwoli uratować nasze zdrowie.
Dzieki za super pomysly I inspiracje. A to product ktorego sam uzywalem I przyniosl niesamowite rezultaty. Pomogl wielu osobom takim jak ja czy Ty.