Polisorbat 80 (E433) – właściwości, przykłady zastosowań, wpływ na zdrowie

1

Polisorbat 80 to związek wykorzystywany między innymi w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Jako, że mamy z nim kontakt na co dzień, dobrze jest zadać sobie pytanie o jego wpływ na nasze zdrowie? Czy E433 jest bezpieczny, czy też lepiej go unikać?

Co to jest polisorbat 80?

Polisorbat 80 (E433) jest to związek będący mieszaniną polioksyetylenowych pochodnych sorbitanu i kwasu oleinowego. Ma on postać żółtego, lepkiego płynu, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. E433 jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, znajdziemy go także w niektórych kosmetykach, czy suplementach diety. Współcześnie coraz częściej mówi się o jego negatywnym oddziaływaniu na ludzki organizm – E433 powoduje szybkie namnażanie bakterii Escherichia coli, co z kolei prowadzi do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Polisorbat 80 – przykłady zastosowań

Polisorbat 80 jest popularnym dodatkiem do produktów spożywczych. Znajdziemy go między innymi w przetworach mlecznych (jego zadaniem jest stabilizowanie kropelek tłuszczu mlecznego i zapobieganie zmienianiu ich konsystencji), gumach do żucia, gotowych sosach, produktach dietetycznych, a także wyrobach cukierniczych.

E433 odpowiada również za konsystencję części kosmetyków i suplementów diety.

Jak polisorbat 80 wpływa na ludzkie zdrowie?

Polisorbat 80 ma niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Największym problemem jest fakt, że wspiera on namnażanie bakterii Escherichia coli, a także wspomaga ich przenikanie przez błony śluzowe jelit. Regularne spożywanie produktów zawierających E433 przyczynia się do częstych zatruć pokarmowych. Związek ten może się przyczyniać do choroby Leśniowskiego-Crohna.

Co więcej związek ten może przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych – za jego sprawą komórki nowotworowe żyją dłużej, a także szybciej się dzielą.

Spożywanie żywności, a także przyjmowanie suplementów i stosowanie kosmetyków zawierających E433 jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i kobiet w ciąży.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here