Pluskwica groniasta to mało znana w Polsce roślina o niezwykłych właściwościach, które jako pierwsi odkryli Indianie żyjący na terenie Ameryki Północnej. Jaki skład pluskwicy groniastej? W jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie? Kto szczególnie powinien się nią zainteresować?
Co to jest pluskwica groniasta?
Pluskwica groniasta (nazywana również świecznicą groniastą lub pluskwicą sercolistną) jest to bylina lecznicza zaliczana do rodziny jaskrowatych. Świecznica groniasta pochodzi z Ameryki Północnej, jednak współcześnie uprawiana jest w wielu krajach świata (w tym także w Polsce). Jej prosta, mocno ulistniona łodyga jest w stanie osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Liście są dłoniastowcinane i klapowate. Drobne kwiaty o barwie kremowo-białej wydzielają bardzo intensywny zapach. Tworzą one dość gęste grono i co charakterystyczne nie rozwijają się jednocześnie – przypominając tym samym płonącą świecę. Ciemno-brunatne, twarde kłącze ma zazwyczaj średnicę do dwóch i pół centymetra, a długość do piętnastu centymetrów. Posiada liczne odgałęzienia. Korzenie mają kolor ciemno-brunatny, ich średnica to maksymalnie trzy milimetry. Pluskwica groniasta jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim jest jej kłącze, które zawiera spore ilości glikozydów triterpenowych, a także wiele innych aktywnych substancji. Roślina działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Łagodzi dolegliwości związane z menstruacją, a także menopauzą, dlatego jest szczególnie polecana kobietom.
Pluskwica groniasta – skład
Korzeń pluskwicy groniastej zawiera w swoim składzie fitoestrogeny – związki, które w ludzkim organizmie zachowują się jak żeńskie hormony. Roślina zawiera ponadto kwas salicylowy, izoflawony, garbniki, kwasy fenolowe, glikozydy triterpenowe, alkaloidy, polifenole, żywice.
Należy zdawać sobie sprawy, że substancje zawarte w pluskwicy groniastej bardzo silnie oddziałują na ludzki organizm, przez co należy stosować je z umiarem i koniecznie pod kontrolą lekarza.
Jak pluskwica groniasta wpływa na nasze zdrowie?
Zachodnia medycyna uznała lecznicze walory pluskwicy groniastej w 1828 roku. Indianie z Ameryki Północnej leczyli się nią znacznie wcześniej. Indianie zauważyli, że roślina jest szczególnie pomocna przy różnego rodzaju dolegliwościach, uważali też, że może być pomocna przy ukąszeniach jadowitych węży.
Współcześnie wykorzystuje się ją w takich dolegliwościach jak zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego. Udowodniono skuteczność pluskwicy groniastej w łagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą. Warto z niej skorzystać, jeżeli mamy problemy z uderzeniami gorąca, bezsennością, intensywnym poceniem się, nadmierną pobudliwością. Kobiety po menopauzie są szczególnie zagrożone wystąpieniem osteoporozy, a pluskwica groniasta może chronić również przed tą chorobą. Roślina może ponadto skutecznie opóźniać procesy starzenia.
Korzyści z leczenia pluskwicą sercolistną odczują nie tylko kobiety. Roślina ta działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie – jest to wynikiem obecności w niej naturalnego kwasu salicylowego. Z tego względu warto wykorzystać ją w leczeniu stanów zapalnych i nerwobóli. Może ona zmniejszać obrzęki, dlatego powinny po nią sięgnąć osoby mające problem z zatrzymaniem wody w organizmie.
Po pluskwicę groniastą mogą sięgać również mężczyźni, gdyż zmniejsza ona ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Wielu lekarzy przepisuje preparaty zawierające wyciągi z pluskwicy groniastej w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, czy bólów mięśni.
Roślina może okazuje się użyteczna w pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej i atopowej.
Co więcej może mieć ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego – charakteryzuje się lekkim działaniem uspokajającym.
Pluskwica groniasta – przeciwwskazania
Osoby zainteresowane pluskwicą groniastą powinny zdawać sobie sprawę, że przy jej pomocy można wyleczyć wiele dolegliwości, nie jest ona wskazana dla każdego.
Przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny jest między innymi ciąża – pluskwica ma działanie rozkurczowe, dlatego może przyczynić się do poronienia. Nie jest ona również polecana kobietom karmiącym piersią.
Nie należy łączyć preparatów zawierającymi wyciągi z pluskwicy groniastej z lekami hormonalnymi – mogą pojawić się niekorzystne interakcje.
Typowymi skutkami ubocznymi przy stosowaniu pluskwicy groniastej są bóle i zawroty głowy, problemy z trawieniem, nudności, niedociśnienie, drżenie kończyn, zaburzenia widzenia.
Pluskwica groniasta u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.
Stosowanie pluskwicy groniastej nie powinno trwać dłużej niż sześć miesięcy, gdyż zawarte w niej substancje mogą uszkodzić wątrobę. Z tego względu nie zaleca się suplementowania jej na własną rękę.
W przypadku pojawienia się takich objawów jak chroniczne zmęczenie, ciemne zabarwienie moczu, żółte zabarwienie skóry – pluskwicę groniastą należy natychmiast odstawić. Powyższe objawy sugerują bowiem uszkodzenie wątroby.
Jak przyjmować pluskwicę groniastą?
Na polskim rynku dostępne są herbatki z pluskwicy groniastej, które są po prostu zmielonym kłączem tej rośliny. Przygotowanie naparu z pluskwicy groniastej jest bardzo proste – dwie łyżeczki surowca należy zalać dwiema szklankami wody i gotować przez około dziesięć minut. Napar należy ostudzić i odcedzić.
Istnieje również możliwość zakupu łatwych do połknięcia kapsułek zawierających wyciągi pluskwicy sercolistnej. Obecnie są one dostępne bez recepty.
W niektórych sklepach znajdziemy także mielony korzeń tej rośliny.
Uprawa pluskwicy groniastej
Pluskwicę groniastą coraz częściej możemy spotkać w polskich ogrodach. Jest ona uprawiana głównie w celach ozdobnych. Warto jest się nią zainteresować, gdyż jest rośliną wieloletnią i nie ma większych wymagań, jeżeli chodzi o uprawę.
Pluskwica bardzo dobrze czuje się na stanowiskach zacienionych. Jedną z rzeczy, których roślina nie lubi jest suche podłoże. Gleba w której sadzimy świecznicę powinna być wilgotna, próchnicza, najlepiej z dodatkiem gliny. Konieczne jest jej regularne podlewanie.
Roślina rozmnaża się przez podział kłączy, które zaleca się sadzić do gleby wiosną, ewentualnie jesienią. Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Pluskwica, choć prezentuje się bardzo efektownie – dość nieprzyjemnie pachnie.