Orzechy włoskie – charakterystyka, wartości odżywcze, walory prozdrowotne, ciekawostki

0

Orzechy włoskie to jedne z najzdrowszych orzechów (niektórzy uważają, że najzdrowsze). Informacje o nich znajdziemy już w Biblii skąd dowiemy się, że na ich uprawę zdecydował się sam król Salomon. Jakie wartości odżywcze posiadają orzechy włoskie? W jaki sposób wpływają one na ludzkie zdrowie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich spożywania?

Czym są orzechy włoskie?

Mianem orzechów włoskich określamy owoce drzewa liściastego zaliczanego do rodziny orzechowatych o tej samej nazwie. Są one uprawiane w wielu rejonach świata, w tym również w Polsce. Orzech włoski jest dużym drzewem, które jest w stanie osiągnąć wysokość do trzydziestu pięciu metrów, a także do dwóch metrów średnicy. Jego kora posiada gładką powierzchnię (gdzieniegdzie pokrytą bruzdami), przybiera szaro-strebrny kolor. Liście są naprzeciwległe, nieparzystopierzaste, rozwijają się w marcu, ewentualnie w maju. Orzech włoski posiada kwiaty męskie i żeńskie. Jego owoce – orzechy włoskie to owalne nibypestkowce. Dojrzałe mają długość do pięciu centymetrów i średnicę do czterech centymetrów. Owoce orzecha włoskiego zawierają duże ilości witamin i związków mineralnych. Mogą stanowić ważny element diety człowieka. Mogą być one także pomocne w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości. Orzechy włoskie znajdują zastosowanie w kuchni i w kosmetyce.

Orzechy włoskie – wartości odżywcze

Orzechy włoskie uchodzą za jedne z najzdrowszych orzechów. W ich składzie znajdziemy duże ilości witamin z grupy B (szczególnie witaminy B3, B5 i B6). Dostarczają nam również witaminy E, a także związków mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – potasu, magnezu, fosforu, wapnia, cynku, miedzi (100 g orzechów może pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek w 150%) i żelaza.

Są one bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas linolowy i kwas alfa-linolenowy). Miano najzdrowszych orzechów zyskały one w momencie, gdy naukowcy odkryli, że zawierają one co najmniej dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż inne orzechy.

Orzechy włoskie charakteryzują się wysoką zawartością aminokwasów (między innymi l-argininy, tryptofanu, tyrozyny, leucyny), kwasu elagowego, koenzymu Q10, roślinnych fitosteroli, a także błonnika.

Co ciekawe liście orzecha włoskiego zawierają znaczne ilości progesteronu (jest to kobiecy hormon, który ma wpływ między innymi na utrzymanie ciąży).

Jak orzechy włoskie wpływają na zdrowie?

blankSpożywanie orzechów włoskich ze względu na ich spektakularne wartości odżywcze ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Wspierają one funkcjonowanie układu nerwowego, układu sercowo- naczyniowego, układu immunologicznego, układu trawiennego. Chronią one przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami. Orzechów włoskich nie powinny obawiać się kobiety w ciąży, a także osoby odchudzające się (choć muszą one pamiętać o spożywaniu ich z umiarem).

Orzechy włoskie na odchudzanie

Jeżeli planujemy zrzucenie nadprogramowych kilogramów, warto jest włączyć do swojej diety orzechy włoskie. Jedyne o czym musimy pamiętać to jedzenie ich w niewielkich ilościach. Są bowiem bardzo kaloryczne – w 100 g orzechów znajduje się ponad 650 kcal. Nie są to jednak kalorie puste. Orzechy te zawierają wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm, a także ułatwiają odchudzanie.

Zjedzenie kilku orzechów dziennie pomaga nam zredukować stres. Choć pozornie wydaje się to niezwiązane z odchudzaniem, po chwili zastanowienia okazuje się, że dla wielu osób jest kluczowe w utracie zbędnej tkanki tłuszczowej. Nadwaga i otyłość u wielu ludzi wynikają z faktu, że jedzą oni pod wpływem stresu. Kiedy odczuwają silne, negatywne emocje, przestają się kontrolować. Ograniczenie stresu może bardzo pomóc w opanowaniu chęci sięgnięcia po coś słodkiego przed obiadem.

Orzechy włoskie zawierają wiele składników, które pomagają w regulowaniu funkcjonowania układu trawiennego. Jest to ważne z perspektywy osoby odchudzającej się, gdyż zmiana diety często prowadzi do wystąpienia dolegliwości takich jak wzdęcia czy zaparcia.

Kilka orzechów włoskich dostarczy nam potasu, który zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody w organizmie, a w efekcie powstawaniu obrzęków i cellulitu wodnego.

Orzechy włoskie mogą również sprawić, że nasze ciało po odchudzaniu będzie wyglądało lepiej – zawierają one witaminę E, koenzym Q10, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki tym zachowamy jędrną skórę.

Orzechy włoskie dla mózgu i układu nerwowego

Kiedy przeanalizujemy skład orzechów włoskich, z pewnością dojdziemy do wniosku, że należą one do najlepszej żywności dla naszego mózgu. W ich składzie znajdują się duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym kwasów omega-3, które należą do jednych z ważniejszych budulców neuronów), aminokwasy, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, potas, miedź czy fosfor. Kiedy jesteśmy zestresowani, sięgnijmy po garść orzechów włoskich – z pewnością szybko zauważymy poprawę.

Orzechy włoskie poprawiają pamięć i koncentrację, sprawiają również, że szybciej się uczymy. Z tego względu warto włączyć je do menu w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego.

Po orzechy te powinny sięgać także osoby starsze, które pragną zachować sprawny umysł na dłużej. Mogą one pomóc także w sytuacji, kiedy mamy problemy z zasypianiem.

Wpływ orzechów włoskich na układ krążenia

Trudny do przecenienia jest także wpływ orzechów włoskich na funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego. Zawarte w nich składniki obniżają poziom złego cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na miażdżycę. Orzechy posiadają właściwości przeciwzapalne, działają też przeciwzakrzepowo.

Dzięki obecności l-argininy powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, co umożliwi swobodny przepływ krwi, a tym samym obniży ciśnienie tętnicze. Orzechy włoskie mogą zredukować zagrożenie takimi chorobami jak udar mózgu, czy zawał mięśnia sercowego. Zapobiegają także anemii.

Po liście orzecha włoskiego warto sięgać, kiedy mamy problemy z żylakami i hemoroidami – zawierają one garbniki i flawonoidy, a także substancje hamujące krwawienie z naczyń krwionośnych.

Orzechy włoskie na trawienie 

Stosowanie orzechów włoskich jest zalecane osobom mającym problemy z układem trawiennym. Charakteryzują się one działaniem antybakteryjnym (są skuteczne przede wszystkim w walce z gronkowcami, paciorkowcami i bakteriami duru brzusznego), przeciwgrzybiczym, przeciwpasożytniczym, a także przeciwzapalnym.

W przypadku dolegliwości trawiennych warto sięgnąć po nalewkę z zielonych orzechów, ewentualnie odwar z liści orzecha włoskiego.

Przeciwnowotworowe właściwości orzechów włoskich

Orzechy włoskie posiadają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich orzechów. Z tego względu mogą idealnie sprawdzić się w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zawarte w nich przeciwutleniacze mają zdolność wychwytywania i usuwania z organizmu odpowiedzialnych za rozwój nowotworów wolnych rodników. Dodatkowo wspierają one funkcjonowanie układu immunologicznego, dzięki czemu ludzki organizm jest w stanie lepiej bronić się przed czynnikami zewnętrznymi.

Zastosowanie orzechów włoskich w kosmetyce

Od dawna znany jest korzystny wpływ orzechów włoskich na skórę. Nie dziwi więc, że znajdują one zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Zawarte w nich składniki poprawiają kondycję skóry młodej i dojrzałej, tłustej, suchej, problematycznej. Orzechy zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, miedź, koenzym Q10, aminokwasy, witaminę E, sterole roślinne, a także wiele innych związków pozwalających kompleksowo zadbać o cerę.

Wykorzystuje się je również do produkcji balsamów brązujących – nadają one efekt złoto-brązowej opalenizny (działanie barwnika o nazwie juglon).

Orzechy włoskie wykorzystuje się ponadto do pielęgnacji włosów. Pomagają one pozbyć się łupieżu, redukują skłonność do przetłuszczania się włosów. Orzechy posiadają właściwości barwiące, dlatego polecane są przede wszystkim do włosów ciemnych (płukanki z orzechów pomagają przyciemnić włosy, pogłębić ich kolor).

Odwar z liści orzecha włoskiego pomaga zmniejszyć potliwość stóp i dłoni.

Przechowywanie orzechów włoskich

Problemem w przechowywaniu orzechów włoskich jest fakt, że dość szybko jełczeją (jest to naturalny efekt wysokiej zawartości tłuszczu). Z tego względu lepiej jest unikać kupowania orzechów łuskanych (jeżeli nie mamy zamiaru zjeść ich od razu). Jeżeli chcemy cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami, zdecydowanie lepiej jest kupować orzechy w łupinach. Przechowujemy je w chłodnym i suchym miejscu. Dobrze jest je umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku – brak dostępu tlenu sprawi, że będą dłużej świeże.

Orzechy włoskie – przeciwwskazania

Nie ma wielu przeciwwskazań do spożywania orzechów włoskich. Jedyną grupą osób, która powinna wyeliminować je z diety są osoby z alergią na orzechy włoskie. Ponadto należy pamiętać, że nie powinno się spożywać ich w nadmiarze – wówczas nawet najzdrowsza żywność może nam zaszkodzić. Odpowiednia – bezpieczna dla naszego zdrowia dawka to jedna garść orzechów w ciągu dnia.

Uprawa orzecha włoskiego

Orzech włoski to drzewo, które dość często można spotkać w polskich ogrodach. Zanim zdecydujemy się na posadzenie go przed domem, powinniśmy zdać sobie sprawę, że nie jest on łatwy w uprawie. Orzech dobrze czuje się w ciepłym klimacie, dlatego warto wybierać dla niego stanowiska słoneczne, koniecznie osłonięte od wiatru. Należy zapewnić mu glebę próchniczą, bogatą w składniki odżywcze i lekko wilgotną.

Orzech nie jest odporny na mróz, nie lubi także gleb bardzo wilgotnych i ciężkich. Warto wybrać dla niego takie stanowisko, które po pewnym czasie nie będzie wymagało przesadzania.

Najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek to wiosna i jesień. Gleba powinna być głęboko przekopana, odchwaszczona, do nawożenia warto użyć kompostu. Kiedy sadzimy drzewko jesienią, musimy pamiętać o zabezpieczeniu go przed mrozem. Orzech włoski powinien być przycinany.

Czy wiesz, że:

  • Orzech włoski jest w Polsce najdłużej żyjącym drzewem sadowniczym.
  • Zielone, niedojrzałe orzechy włoskie są cennym surowcem służącym do produkcji likierów i nalewek.
  • Informacje o orzechu włoskim pojawiają się już w Biblii. Podobno w swoim ogrodzie posadził go król Salomon.
  • Z orzechów włoskich (a konkretnie z oleju z orzecha włoskiego) można produkować farby olejne, lakiery, farby drukarskie, mydła, czy tusz.
  • Drewno orzecha włoskiego jest bardzo chętnie wykorzystywane do produkcji mebli.
  • W niektórych rejonach Polski orzech włoski uważany jest za gatunek inwazyjny (ma skłonności do samorzutnego i intensywnego rozprzestrzeniania się).
  • Do celów leczniczych wykorzystywane są owoce, łupiny, kora i liście orzecha włoskiego.

 

4.5/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here