Odżywki białkowe – składnik zastępczy diety

4

Odżywki białkowe są obecnie na porządku dziennym w wielu dyscyplinach sportowych. Stosują je zarówno zawodowi kulturyści, strong mani, zawodnicy sportów walki  jak i amatorzy ćwiczący dla własnej satysfakcji i poprawy wyglądu ciała.  Jak wiadomo białko jest najważniejszą częścią naszej masy mięśniowej, ponieważ  to dzięki niemu nasze mięśnie po dobrym treningu, mogą zwiększyć swoje rozmiary. Największą wartość ma oczywiście białko pochodzące z naturalnego posiłku, dlatego powinniśmy dbać o nas jadłospis i spożywać w znacznej większości naturalne posiłki bogate w proteiny. Czasem jednak nie mamy czasu, żeby przyrządzić pełnowartościowy posiłek, lub w naszym posiłku brakuje nam odpowiedniej ilości protein i nie wiemy co zrobić. Właśnie dlatego na naszej półce obok suplementów przydaje się odżywka białkowa.
Czasem trudnym wyborem jest to, z czym nasz produkt możemy rozrobić. Możemy ją mieszać z wodą lub z mlekiem. Jest to kwestia gustu i indywidualnego wyboru. Korzystniejszym i częstszym  wyborem przez osoby trenujące jest jednak  picie odżywki z wodą, ponieważ dobrej jakości białko zostaje pozbawione laktozy oraz innych zbędnych składników, które występują w mleku, więc mija się to niekiedy z celem. Wybór mleka natomiast, zapewnia nam z reguły dużo lepszy smak. Rozrobienie produktu w shakerze lub mikserze trwa krótką chwilę, po czym produkt nadaje się do spożycia.

W jakich przypadkach możemy stosować odżywki białkowe ?

Kiedy „coś nam wypadnie” i nie możemy przygotować pełnowartościowego posiłku. W takim przypadku do odżywki białkowej warto dodać jakieś źródło węglowodanów i zdrowych tłuszczy np. masło orzechowe i płatki owsiane, lub inne wg własnego uznania. Wtedy mamy pewność ,że nasz ‘syntetyczny posiłek’ zawiera wszystko co potrzebne.
Często osoby ćwiczące piją proteiny w bardzo małym odstępie czasu od treningu, ponieważ wtedy otwiera się tzw. ”okienko anaboliczne” ,dzięki któremu organizm jest w stanie maksymalnie przyswoić składniki odżywcze i wykorzystać je do rozbudowy muskulatury. Ten wariant bardzo często sprawdza się kiedy mieszkamy w dość dalekiej odległości od naszej siłowni i powrót z treningu zajmuje dużo czasu.
Przy przyrządzaniu posiłku i braku odpowiedniej ilości protein, możemy również dodać odpowiednią dla nas ilość protein, co daje nam odpowiednio zbilansowany posiłek. Najczęstsze posiłki, do których dodawane są odżywki białkowe to np. różnego rodzaju omlety z jaj oraz koktajle z bananami i płatkami owsianymi itp.

Czym kierować się podczas wyboru produktu ?

Wszystko zależy od naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na sprawdzone marki produktów,  smaki, ich rozpuszczalność oraz podatność na tworzenie się piany. W tym celu można kupić kilka próbek danych produktów białkowych i sprawdzić, które będą nam najbardziej odpowiadać pod względem powyższych kategorii.

Jaki produkt najlepiej zakupić ?

Odżywki białkowe swoim składzie zawierają różne frakcje białek.  Najdroższym  rodzajem odżywek to izolaty białka serwatki(WPI) oraz Hydrolizaty (HWP). Najtańszymi są natomiast koncentraty(WPC). Są również mieszanki różnych frakcji białek, które nazywane są ‘matrixami’ i  są najczęściej wybieranym oraz polecanym wariantem.
Dla przeciętnej osoby zaczynającej przygodę na siłowni wystarczy na pewno koncentrat białek serwatki lub mieszanka, która jest droższa, ale również jakościowo lepsza. Dla osób trenujących bardziej profesjonalnie, którym zależy na najwyższej jakości produktu, szybkim wchłanianiu odżywki i małej ilości węglowodanów oraz cukrów najlepszym wyborem jest izolat lub hydrolizat. Oba najdroższe rodzaje białek są również polecane osobom o budowie typu endomorf.

Dlaczego białko jest lepszym wyborem niż popularne obecnie gainery ?

Ponieważ białko jest produktem w większej części czystym od cukrów i składników, na których nam najmniej zależy. Gainery w większości zawierają w sobie cukry, które zamiast budować muskulaturę, zazwyczaj powodują powiększenie poziomu tłuszczu, co nazywa się efektem ‘zalania’. Po co więc płacić niekiedy spore pieniądze za coś co nie jest efektywne, skoro możemy kupić odżywkę białkową, dodać do niej odpowiednie składniki  i skomponować gainera według własnej wyobraźni. Wtedy mamy pewność co do składu.

Podsumowując, warto czasem zaopatrzyć się nawet w niewielką ilość odżywki proteinowej, która spełni swoją rolę jeżeli nasz jadłospis posiada jakieś luki albo często wypadają nam w ciągu dnia ważne sprawy zabierające czas na utrzymanie w pełni naszej diety. Należy pamiętać aby nie zastępować często naturalnych źródeł białka proszkiem . Dobrej jakości produkt białkowy spełni swoje zadanie tylko i wyłącznie jeżeli będzie stosowany jako dodatek i uzupełnienie a nie główny posiłek .

Oceń ten post
reklama

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here