Napoje zakazane i polecane podczas odchudzania

0

W czasie stosowania kuracji odchudzającej niezmiernie ważne jest nie tylko to co jemy, liczą się również napoje, po które sięgamy. Należy zdawać sobie sprawę, że niewłaściwe napoje mogą opóźnić lub wręcz całkowicie uniemożliwić proces odchudzania. Jakie napoje wybierać, a czego unikać na diecie redukcyjnej?

Napoje, które przeszkadzają w odchudzaniu

Alkohol

Jeżeli jesteśmy na diecie odchudzającej, powinniśmy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Ma on niekorzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także sylwetkę. Należy zdawać sobie sprawę, że 1 g alkoholu jest równoważny 7,1 kcal. Co więcej mało kto spożywa czyste napoje alkoholowe. Mieszanie ich ze słodkimi sokami lub napojami gazowanymi sprawia, że stają się prawdziwą bombą kaloryczną. Kiedy sięgamy po alkohol, często mamy również ochotę coś przekąsić – zazwyczaj wybieramy słodycze lub inne niezdrowe przekąski. Kolejnym minusem picia alkoholu jest fakt, że przyczynia się on do odwodnienia organizmu, co znacznie spowalnia proces odchudzania.

Słodzone napoje gazowane

Napoje typu cola, oranżada, pepsi czy sprite powinny znaleźć się na naszej czarnej liście, zwłaszcza w czasie odchudzania. Zawierają one ogromne ilości cukru w różnej postaci. Ich regularne picie przyspiesza procesy odkładania się tkanki tłuszczowej, ponadto powoduje wiele innych, nieprzyjemnych dolegliwości (wzdęcia, zaparcia). Osoby, które regularnie piją tego typu napoje zazwyczaj mają problemy z zapanowaniem nad apetytem. Do wybierania tego typu produktów powinien zniechęcić nas również fakt, że nie posiadają one żadnych wartości odżywczych. Są to jedynie puste kalorie z dodatkiem substancji, które negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia.

Napoje energetyczne

Wiele osób stosujących dietę odchudzającą pije napoje energetyczne. Ograniczenie kalorii może sprawić, że (przynajmniej na początku) będziemy czuć się zmęczeni. Nie powinniśmy jednak dodawać sobie energii w taki sposób. Napoje energetyczne zazwyczaj mają sporo kalorii. Nawet jeżeli wybierzemy te, w których cukier zastąpiono słodzikami, nie zmieni to faktu, że wpływają one negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Wypicie jednego napoju energetycznego nie powinno zaprzepaścić diety, jednak regularne ich spożywanie może przyczynić się do zaburzeń metabolizmu. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wypicie takiego napoju pomaga jedynie na chwilę. Pobudzenie bardzo szybko zamienia się w senność. Możemy mieć problem również z innymi efektami ubocznymi.

Soki

Duże kontrowersje wywołuje zakaz picia soków. Z tego względu zaznaczamy, że nie chodzi o świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców, ale o większość soków, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Jeżeli zapoznamy się z ich etykietą, prawdopodobnie okaże się, że zawierają one znikome ilości substancji odżywczych. Z kolei obfitują w cukier (syrop glukozowo-fruktozowy). Producenci często dodają do swoich wyrobów syntetyczne witaminy, a następnie reklamują je jako zdrowie.

Wiele osób odchudzających się popełnia poważny błąd – muszą one ograniczyć jedzenie, dlatego piją więcej. Nie zdają sobie sprawy, że soki są wysokokaloryczne, a nadmierne ich spożycie skutecznie uniemożliwia utratę zbędnych kilogramów, a nawet powoduje tycie. 

W sytuacji, kiedy zależy nam na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i zachowaniu zdrowia, musimy zdać sobie sprawę, że sklepowe soki nam w tym nie pomogą. Dobrze jest całkowicie z nich zrezygnować, ewentualnie zdecydować się na zakup sokowirówki i rozpocząć samodzielną produkcję zdrowych soków.

Napoje izotoniczne

Niestety nawet popularne napoje izotoniczne mogą przeszkodzić nam w odchudzaniu. Jeżeli podczas odchudzania się uprawiamy sport – woda wystarczy nam całkowicie. Spożywanie napojów izotonicznych jest uzasadnione jedynie w przypadku sportów wydolnościowych. Można po nie sięgać, kiedy trening trwa dłużej niż dwie godziny. Jednocześnie nawet wówczas nie należy wybierać izotoników dostępnych na sklepowych półkach. Na ich niekorzyść przemawia skład. I nie chodzi tu tylko o cukier, ale przede wszystkim różnego rodzaju konserwanty, barwniki i inne substancje, które mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób. Nie dajmy się zwieść producentom tego typu produktów, którzy deklarują się w ich składzie znajdują się witaminy i minerały – są to substancje syntetyczne, których ludzki organizm nie jest w stanie skutecznie przyswajać.

Co pić na redukcji?

Woda

Woda jest (a przynajmniej powinna być) naszym najważniejszym napojem. Nie zawiera ona kalorii, można pić ją w dowolnych ilościach, gdyż nie powoduje ona wzrostu masy ciała. Co równie ważne – woda przyspiesza metabolizm.

Picie wody na diecie redukcyjnej jest ważne także z innego powodu – wypełnia ona żołądek sprawiając, że nie odczuwamy głodu tak dotkliwie.

Wybierając wody mineralne, dostarczamy naszemu organizmowi minerałów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest to szczególnie ważne dla osób stosujących diety niskokaloryczne, które nie pokrywają zapotrzebowania na minerały. Możemy szybko je uzupełnić pijąc wodę.

Herbata

Na diecie redukcyjnej można pozwolić sobie na picie różnych gatunków herbat. Herbaty dostarczają nam wielu prozdrowotnych substancji, a co więcej posiadają właściwości termogenne. Należy zaznaczyć, że herbata jest pomocna przy odchudzaniu tylko pod warunkiem, że nie będziemy jej słodzić.

Kawa

Podczas odchudzania możemy pozwolić sobie na picie kawy. Oczywiście musi być to czarna kawa bez dodatku mleka czy cukru. Kawa dostarcza nam związków fenolowych, a także kofeiny, która pobudza nasz organizm i przyspiesza rozpad komórek tłuszczowych. Ze spożyciem kawy nie należy przesadzać, gdyż w nadmiarze może ona odwadniać organizm.

Zioła

W odchudzaniu mogą nas wspierać również herbaty ziołowe. Dobrze dobrane zioła mogą przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej. Co więcej mogą one wpływać regulująco na układ trawienny. Dzięki nim można uniknąć dolegliwości układu trawiennego, które zdarzają się dość często, kiedy wprowadzamy radykalne zmiany w diecie. Osoby pragnące schudnąć powinny zainteresować się miętą pieprzową, lubczykiem lekarskim, imbirem, szałwią, mniszkiem lekarskim, krwawnikiem, kruszyną pospolitą, skrzypem polnym, hibiskusem, czy fiołkiem trójbarwnym.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here