Bursztyny większości z nas kojarzą się przede wszystkim z efektownymi wyrobami jubilerskimi. Okazuje się, że mają także właściwości lecznicze. Medycyna naturalna od dawna wykorzystuje nalewkę z bursztynu do leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Czy warto? Jak działa nalewka z bursztynu?
Czym jest bursztyn?
Bursztyn (nazywany także jantarem lub sukcynitem) to po prostu skamieniała żywica drzew iglastych. Na uwagę zasługuje fakt, że pochodzi ona z drzew, które rosły na ziemi około pięćdziesięciu milionów lat temu. Może on występować w różnych kolorach – od żółtego, przez biały, po zielony i niebieski. Bursztyn w siedemdziesięciu – osiemdziesięciu procentach składa się z węgla. W jego składzie występuje jeden procent siarki, tlen, wodór. Ważnym składnikiem jest ponadto kwas bursztynowy, który rozpuszcza się w etanolu, eterze, wodzie. Zawiera go większość owoców i warzyw. Bursztyn traktowany jest jako ozdoba. Na jego bazie wytwarza się także nalewkę, która szczególnie ceniona jest przez medycynę ludową.
Jakie właściwości ma bursztyn?
Bursztyn po podpaleniu zaczyna wydzielać intensywny zapach. Można go także naelektryzować. Medycyna ludowa zalecała stosowanie bursztynów w leczeniu różnych dolegliwości. Miał on zapobiegać bezsenności, obniżać ciśnienie krwi, przyspieszać gojenie się ran, zwalczać bakterie, leczyć bóle reumatyczne i astmę. Bursztyn łagodzi także stres, wzmaga wydzielanie żółci i stymuluje pracę układu immunologicznego.
W efektownych bryłach żywicy znajdziemy pokaźne ilości minerałów, między innymi:
- magnezu,
- żelaza,
- wapnia,
- potasu,
- krzemu,
- jodu.
Uważa się, że prozdrowotne właściwości wykazuje jedynie bursztyn nieoszlifowany.
Lecznicza nalewka z bursztynu
Nalewka z bursztynu ma wielu zwolenników. Jednym z nich był ojciec Czesław Klimuszko. Twierdził on, że najlepiej sięgać po nią w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje. Nalewka może być pomocna w walce z grypą, stanami zapalnymi dróg moczowych. Działa ona wspomagająco w leczeniu zapalenia oskrzeli i płuc.
Wcieranie nalewki w stawy łagodzi bóle reumatyczne. W sytuacji, kiedy cierpimy na bóle głowy (w tym migreny), wcieramy nalewkę w skronie. Zdaniem niektórych nalewka może się przydać w leczeniu żylaków i obolałych mięśni.
Jako, że bursztyn jest silnym antyoksydantem, nalewka może spowalniać procesy starzenia się organizmu.
Jak zrobić nalewkę z bursztynu?
Nalewkę z bursztynu możemy przygotować samodzielnie. Do tego celu wykorzystamy drobny, nieoszlifowany bursztyn. Przed zastosowaniem dokładnie go płuczemy w gorącej wodzie. Następnie rozdrobniony bursztyn przekładamy do butelki, ewentualne słoika (powinny być wykonane z brązowego lub białego szkła). Bursztyn zalewamy spirytusem o zawartości alkoholu przynajmniej 95%. Następnie odstawiamy go na około dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu potrząsamy naczyniem. Nalewka powinna zabarwić się na złocisty kolor. Po odcedzeniu bursztyny można wykorzystać jeszcze jeden raz.
Nalewka nadaje się do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego (w celu wzmocnienia odporności wypijamy codziennie jedną jej łyżeczkę).
Przeciwwskazania do stosowania nalewki z bursztynu
Nalewki z bursztynu nie powinny stosować osoby uczulone na terpeny, a także na kalafonię. W przypadku poważniejszych dolegliwości zdrowotnych nalewka nie może zastąpić konwencjonalnego leczenia.
Ciekawostki na temat bursztynów:
- Na świecie znanych jest ponad sześćdziesiąt odmian bursztynów.
- Dziewięćdziesiąt procent światowych złóż bursztynu zlokalizowanych jest w obwodzie kaliningradzkim.
- W języku niemieckim bursztyn to bernstein (czyli po prostu płonący kamień).
- Starożytni Grecy określali bursztyn mianem elektron, Rzymianie – lyncurium, Egipcjanie – sokal, Arabowie – anbar, Persowie – karuba, Żydzi – haszmal, Słowianie – jantar.
- Bursztyn topnieje w temperaturze od 287 do 300 stopni Celsjusza.
- Największy znaleziony dotąd bursztyn bałtycki waży prawie dziesięć kilo (9,75 kg).
- W bursztynach możemy znaleźć szczątki owadów i zwierząt, które miliony lat temu przykleiły się do żywicy.
- Bursztyn bałtycki jest najbardziej ceniony przez branżę jubilerską.
- Bursztynowa Komnata to zaginiona komnata, którą wykonano na zamówienie Fryderyka I Hohenzollerna. Jej wystrój był w całości wykonany z bursztynu.