Masło klarowane (inna nazwa to Ghee) to doskonała alternatywa dla tradycyjnego masła. W Polsce Ghee jest znane stosunkowo niedawno, natomiast w Indiach wykorzystuje się je od stuleci. Czym masło klarowane różni się od tradycyjnego masła? Kto może je spożywać? Czy możemy wykonać je samodzielnie?
Czym jest masło klarowane?
Masło klarowane (czyli Ghee) to masło, które podczas specjalnej obróbki termicznej (klarowaniu) pozbawione zostało białka i zanieczyszczeń. Masło to zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, E, D i K. Jest ponadto źródłem kwasu mlekowego. Oczyszczone masło nie jełczeje, dzięki czemu możemy przechowywać je znacznie dłużej niż wyrób tradycyjny. Co więcej mogą je spożywać osoby cierpiące na nietolerancję białka zwierzęcego.
Jakie właściwości ma masło klarowane?
Masło kojarzy się nam z produktem o wysokich walorach smakowych, który jednak nie należy do najzdrowszych. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku masła klarowanego. Wykazuje ono pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, gdyż:
- zawiera kwas masłowy charakteryzujący się działaniem przeciwzapalnym, łagodzącym i przeciwnowotworowym,
- jest źródłem cennych dla zdrowia witamin – A, E, D i K,
- nie powoduje podniesienia poziomu cholesterolu we krwi,
- jest lekkostrawne,
- nie utlenia się, a w związku z tym nie wytwarzają się w nim tłuszcze trans prowadzące między innymi do rozwoju miażdżycy,
- reguluje pracę układu hormonalnego.
Choć tradycyjne masło nie jest najlepszym tłuszczem do smażenia (białko w nim zawarte bardzo szybko się przypala), nie możemy powiedzieć tego samego o maśle klarowanym. Jego wielkim atutem jest znacznie wyższa temperatura dymienia (około 250 stopni), co sprawia, że jest ono wręcz stworzone, żeby na nim smażyć (nadaje się również do duszenia i pieczenia).
Ghee jest nie tylko zdrowe, ale również pyszne. Potrawy z jego dodatkiem bardzo zyskują na smaku.
Kto powinien sięgnąć po masło klarowane?
Ghee jest polecane osobom, które z różnych przyczyn zmuszone są do stosowania lekkostrawnych, a także bezmlecznych diet. Będzie ono odpowiednie również dla osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy, gdyż działa łagodząco na błonę śluzową (obecny w nim kwas mlekowy przyczynia się do odbudowywania podrażnionej błony śluzowej). Po ghee warto sięgać kiedy mamy problemy z trawieniem, cierpimy na zaparcia i wzdęcia.
Jak samodzielnie zrobić masło klarowane?
Współcześnie możemy kupić ghee w sklepach ze zdrową żywnością, a także w dobrze zaopatrzonych supermarketach. Niestety jest ono dosyć drogie. Z tego względu warto pokusić się, żeby przygotować je samodzielnie.
Do przygotowania ghee będzie nam potrzebne tradycyjne masło (takie, w którym zawartość tłuszczu wynosi około 82%). Takie masło wkładamy do garnka i stawiamy na małym ogniu. Podgrzewamy do momentu, kiedy tłuszcz się rozpuści. Roztopione masło składa się z dwóch warstw – przezroczystego tłuszczu i białej piany (jest to białko niepotrzebne nam białko).
Czysty tłuszcz należy przelać do oddzielnego naczynia uważając, żeby nie przedostało się tam białko. Ten czysty tłuszcz to właśnie masło klarowane, które możemy przechowywać w lodówce przez kilka – kilkanaście miesięcy.