Home zdrowie Malwa czarna i malwa biała – charakterystyka, właściwości lecznicze, przeciwwskazania

Malwa czarna i malwa biała – charakterystyka, właściwości lecznicze, przeciwwskazania

0

Malwa to piękny kwiat, który często spotykamy w przydomowych ogródkach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że roślina ta posiada silne właściwości lecznicze. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma malwa? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tej rośliny?

Czym jest malwa?

Mianem malwy określamy rośliny z rodziny ślazowatych (w tej grupie mieści się około siedemdziesięciu gatunków). Malwa wywodzi się prawdopodobnie z regionów Morza Śródziemnego. Jest ona rośliną wieloletnią, która osiąga od trzech do siedmiu metrów wysokości. Jej pędy są grube i twarde, liście duże, długoogonkowe. Roślina posiada okazałe kwiaty. Wiele jej gatunków uprawianych jest w celach ozdobnych, jedynie malwa czarna posiada właściwości lecznicze. Zawiera ona duże ilości substancji śluzowych, flawonoidów, pektyn, żywic, garbników i minerałów. Wszechstronna malwa pozytywnie wpływa na skórę, działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy menopauzy, reguluje cykl miesiączkowy, pomaga przy dolegliwościach trawiennych. Stosuje się ją wewnętrznie – w postaci herbaty z malwy, a także zewnętrznie – jako tonik czy składnik kosmetyków.

Jakie właściwości ma malwa czarna?

Malwa (nazywana także prawoślazem ogrodowym, ślazową różą, czarną różą, topolówką czy malwą lekarską) zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji. Jest ona źródłem:

  • flawonoidów,
  • substancji śluzowych,
  • cukrów,
  • pektyn,
  • garbników,
  • alkoholi cukrowych,
  • antocyjanów,
  • fenolokwasów.

Ze względu na obecność substancji śluzowych topolówka okazuje się szczególnie pomocna w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych – pomoże ona osobom zmagającym się z uporczywym kaszlem, chrypą, stanami zapalnymi gardła.

Ślazowa róża stosowana zewnętrznie pomaga zwalczać infekcje oczu.

Kwiaty malwy zawierają fitoestrogeny, dzięki czemu roślina jest pomocna w wielu kobiecych dolegliwościach:

  • reguluje cykl miesiączkowy,
  • zmniejsza bóle menstruacyjne,
  • łagodzi również przykre objawy menopauzy.

Topolówka działa korzystnie na układ krążenia, a zawarte w niej przeciwutleniacze chronią przed rozwojem chorób nowotworowych i przedwczesnym starzeniem się organizmu. Czarna malwa jest chętnie wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny, ponieważ wykazuje dobroczynny wpływ na skórę.

Właściwości malwy białej

Biała malwa jest znacznie mniej popularna niż czarna odmiana. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako roślina ozdobna – możemy ją spotkać w przydomowych ogródkach. Kwiaty białej malwy nie przedstawiają większej wartości leczniczej. Jednak z korzeni tej rośliny przygotowywane są preparaty, które znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Produkuje się z nich kosmetyki do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, przesuszonej i atopowej.

Przeciwwskazania do stosowania malwy

Stosowanie malwy może przynieść nam szereg korzyści. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona odpowiednia dla kobiet w ciąży (roślina ma działanie rozkurczowe), kobiet karmiących piersią, a także dzieci. Przeciwwskazaniem jest ponadto nadwrażliwość na tę roślinę.

Jak zrobić herbatę z malwy?

malwa herbata, napar z malwyPo herbatę z malwy warto sięgnąć przy przeziębieniu, a szczególnie kiedy mamy problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Jej przygotowanie jest bardzo proste. Dwie łyżki zasuszonych kwiatów zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na dwadzieścia minut. Po upływie tego czasu napar należy zagotować ponownie i odstawić na pół godziny. Następnie należy go przefiltrować.

Ciekawostki związane z malwą:

  • Malwa była powszechnie uprawiana w starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie.
  • Ekstrakty z tej rośliny można znaleźć w wielu kosmetykach – na przykład tonikach i kremach do twarzy.
  • Suszone płatki malwy stosowane są jako dodatek do wypieków.
4.7/10 - (5 votes)
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.

Exit mobile version