Litoterapia tak jak inne dziedziny medycyny alternatywnej budzi w wielu osobach mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zainteresowanie, z drugiej niedowierzanie. Warto przyjrzeć się jej bliżej, gdyż z właściwości kamieni szlachetnych korzystali starożytni Grecy, Egipcjanie, Babilończycy i Rzymianie. W jaki sposób działa litoterapia? Czy tego typu leczenie może okazać się skuteczne? Jakie właściwości mają poszczególne kamienie?
Litoterapia – zasady
Mianem litoterapii określamy jedną z dziedzin medycyny alternatywnej, która do leczenia wykorzystuje kamienie szlachetne. Zakłada ona, że kamienie oddziałują na ludzki organizm (oddziałują także na organizmy zwierząt i roślin), a niektóre działają leczniczo. Istnieją badania, które potwierdzają, że ułożenie wokół głowy kamieni szlachetnych jest w stanie zmienić zapis encefalogramu (zdjęcie rentgenowskie mózgu).
Założenia litoterapii inspirowane są wierzeniami charakterystycznymi dla Dalekiego Wschodu, zgodnie z którymi każdy kamień (tak jak i inne przedmioty) posiada duszę. Zapisana jest w nim również pamięć czasów, które wykraczają poza historię gatunku ludzkiego. Minerały są również w stanie gromadzić, przechowywać, a nawet emitować energię.
Wielu ludzi stosuje litoterapię nie zdając sobie z tego sprawy. Bardzo często nosimy kamienie szlachetne jako biżuterię, traktujemy je jako ozdoby naszych mieszkań, coraz więcej osób docenia właściwości prozdrowotne nalewki z bursztynów. Kamienie szlachetne, które układamy przy komputerze lub przed telewizorem działają jak odpromienniki.
W litoterapii bardzo ważny jest wybór konkretnych kamieni, gdyż każdy z nich jako, że posiada inny skład chemiczny, charakteryzuje się też innymi właściwościami. Część kamieni jest mniej, część bardziej dla nas odpowiednia.
Kamienie, które wykorzystywane są w litoterapii powinny być regularnie oczyszczane. Jest to konieczne, gdyż jedynie w ten sposób będą emitowały pozytywną energię.
Oddziaływanie kamieni szlachetnych na ludzki organizm
Biopierwiastki, które znajdują się w ludzkim organizmie występują również w składzie kamieni szlachetnych. Przykładem może być kryształ górski, który ma bardzo zbliżoną strukturę do ludzkiej krwi, limfy, tkanki, czy tkanki tłuszczowej.
Zgodnie z założeniami medycyny Dalekiego Wschodu choroba jest to po prostu brak energii, bądź też jej nadmiar. Choroby mogą się pojawić również w wyniku blokad w poszczególnych narządach, które uniemożliwiają swobodny przepływ energii. Dzięki właściwościom kamieni szlachetnych można rozwiązać ten problem. Kamienie mogą uzupełnić naszą energię, a kiedy dysponujemy jej nadmiarem – również ją od nas pobrać. W ten sposób odbudowują one równowagę energetyczną organizmu. Zdarza się, że kamienie, które przejmują od człowieka nadmiar energii pękają.
Jak wykorzystać energię kamieni szlachetnych?
Specjaliści zajmujący się leczeniem kamieniami szlachetnymi przekonują, że kamienie zaczną działać, kiedy umieści się je na tak zwanych czakramach (czakrach), czyli energetycznych centrach znajdujących się w ciele człowieka. Niektórzy uważają, że takich punktów w ciele znajduje się kilkadziesiąt tysięcy. Niemniej jednak siedem z nich jest najważniejszych. Są one rozmieszczone wzdłuż pionowej osi naszego ciała. W czakrach ma być przechowywana pamięć o przeszłych wydarzeniach, w tym również tych które doprowadziły do zablokowania energii i w konsekwencji do choroby.
Każda czakra posiada swoją własną nazwę. Liczymy je od dołu do góry. Pierwsza czakra nazywa się czakrą korzenia (inna nazwa to Muladhara). Ulokowana jest pomiędzy narządami płciowymi a odbytem i otwiera się na dół. Druga czakra nazywana jest czakrą świętą (Svadhisztana). Zlokalizowana jest nad kością łonową. Trzecia czakra, czyli czakra splotu (Manipula) umiejscowiona jest dwa palce nad pępkiem. Czwarta jest czakra serca (Anahata), która jak już sama nazwa wskazuje – znajduje się na wysokości serca. Piąta czakra, czyli czakra gardła (Viszudha) ulokowana jest na wysokości krtani. Szósta czakra nazywana jest trzecim okiem (Adżna) i znajduje się pomiędzy brwiami. Siódma czakra to czakra koronna (Sahasrara) ulokowana jest na samym czubku naszej głowy.
System czakr jest ze sobą połączony. Jesteśmy zdrowi i powodzi się nam w różnych sferach życia, kiedy współpracują one ze sobą harmonijnie. Na czakry można oddziaływać na rozmaite sposoby – między innymi poprzez przykładanie kamieni szlachetnych. Umieszcza się je na czakramach, co już po kilku minutach może spowodować przypływ energii.
Zaleca się również noszenie przy sobie wybranych kamieni. Specjaliści od litoterapii przekonują, że z pewnością nam to nie zaszkodzi, a może dodać pewności siebie. Nie bez powodu nasi przodkowie wierzyli w magiczną moc amuletów i talizmanów.
Jak działają kamienie szlachetne?
Akwamaryn
Akwamaryn jest to kamień z grupy beryli, który swoją barwą przypomina morską wodę. Możemy spotkać się z kamieniami ciemnozielonymi, zielononiebieskimi, a także błękitnymi (z domieszką żelaza).
Litoterapia poleca akwamaryny osobom nieśmiałym, gdyż dodają one odwagi (właściwość tą doceniono już w starożytności). Akwamaryn często był traktowany jako talizman dla zakochanych, gdyż wyzwalał w ludziach miłość.
Akwamaryn poprawia umiejętności komunikacyjne ludzi, uważa się, że może on pomagać w odnajdywaniu sensu życia, a także wytrwałym dążeniu do celu. W dawnych czasach biżuterię z akwamarynem nosiły osoby pełniące ważne funkcje, zmęczone ogromną odpowiedzialnością i władzą. Był on także kamieniem żeglarzy i rybaków. Zabierali go w morską podróż, gdyż miał zapewniać przychylność bóstw morskich, a tym samym bezpieczeństwo.
Współcześnie akwamaryn zalecany jest osobom doświadczającym silnego stresu, przemawiającym publicznie, piastującym bardzo odpowiedzialne stanowiska. Uważa się, że łagodzi on stres, uwalnia od negatywnych myśli, dodaje cierpliwości, poprawia funkcje intelektualne, jest też polecany, gdy chcemy znaleźć w życiu harmonię.
Litoterapia uważa akwamaryn za kamień oczyszczający organizm, a także psychikę. Ze względu na te właściwości jest on wykorzystywany w przypadku stanów zapalnych, a także dolegliwościach układu oddechowego. Akwamaryn może okazać się pomocny, kiedy mamy problemy z nerkami, wątrobą, a także stanami depresyjnymi. Sprawdzi się on w przypadku silnego stresu, reakcji alergicznych, a także bólów głowy, czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Zwolennicy leczenia kamieniami szlachetnymi uważają, że reguluje on gospodarkę hormonalną organizmu, przez co może okazać się pomocny w leczeniu dolegliwości tarczycy.
Cytryn
Cytryn to kamień, który oddziałuje na wątrobę, trzustkę, tarczycę, czy układ nerwowy. Jest on pomocny w leczeniu cukrzycy, poprawia trawienie, wzmacnia żołądek, jelita i śledzionę. Może również łagodzić różnego rodzaju stany zapalne.
Litoterapia poleca stosowanie cytrynów osobom pragnącym wzmocnić układ immunologiczny, poprawić przemianę materii, oczyścić organizm z toksyn, poprawić funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszyć przykre dolegliwości w czasie menstruacji. Może być on pomocny także w przypadku problemów z potencją.
Zwolennicy litoterapii przekonują, że cytryny pomogą nam w stanach depresyjnych, gdy czujemy niepokój, jesteśmy niepewni i niezdecydowani. Kamienie te wzmacniają wiarę w siebie, motywację, chęć do życia, dodają energii, ułatwiają wyrażanie własnych uczuć, pomagają odnaleźć sens życia.
Hematyt
Hematyt (w Polsce nazywany także krwawnikiem) ze względu na skład chemiczny jest tlenkiem żelaza (w siedemdziesięciu procentach składa się z żelaza), który przybiera barwę czarną, ewentualnie brunatną. Po sproszkowaniu jest natomiast czerwony.
W starożytności hematyt bardzo często noszony był przez wojowników, gdyż był symbolem odwagi, siły i wytrwałości. Sproszkowany hematyt wykorzystywany był do rytuałów malowania się przed walką.
W średniowieczu hematyt wykorzystywany był głównie do leczenia chorób krwi, między innymi niedokrwistości. Używano go również do hamowania krwotoków i krwawień menstruacyjnych.
Współcześnie uważa się, że jest on w stanie regulować ciśnienie tętnicze, zapobiegać chorobom układu moczowego, skurczom mięśni, łagodzić dolegliwości kręgosłupa. Woda w której zanurzony był hematyt ma służyć do przemywania oczu – ma to pomóc w leczeniu różnego rodzaju schorzeń narządu wzroku. Podobno kamień ten pomaga również w leczeniu bezsenności. Hematyt posiada zdolności gromadzenia energii, co sprawia, że pomaga przywracać równowagę energetyczną organizmu.
Kamień ten ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Co więcej jest w stanie neutralizować promieniowanie elektromagnetyczne.
Hematytu nie powinno się myć w wodzie. Jeżeli chcemy, żeby napełnił się energią, powinniśmy zakopać go w ziemi lub zetknąć z kryształem górskim.
Koral
Koral nie jest kamieniem szlachetnym. Jest to obumarły szkielet koralowców. Pomimo tego posiada on liczne właściwości lecznicze. W lecznictwie wykorzystywane są korale czerwone.
Dawniej korale wykorzystywane były jako amulety, które miały chronić osobę je noszącą przed złymi mocami i urokami. Podobno były też skutecznym lekiem przeciwko opętaniu i truciznom.
Noszenie biżuterii wykonanej z korali miało przyciągać szczęście. Często nosiły je kobiety w ciąży, co miało odpędzać od niemowląt demony i złe moce, a także zapewniać im zdrowie. Dodawanie korali do grzechotek miało za zadanie łagodzić dolegliwości bólowe, które towarzyszyły ząbkowaniu.
Koral traktowany był również jako symbol miłości. Miał przyciągać osoby przeciwnej płci i dodawać atrakcyjności. Podarowanie korali kobiecie miało być potwierdzeniem, że odwzajemnia się jej uczucia. Korale wzmacniały miłość i namiętność kochanków.
Starożytni medycy uważali, że korale posiadają właściwości uzdrawiające, a także uspokajające. Wykorzystywano je do leczenia niepłodności, zbyt obfitego miesiączkowania, a także innych dolegliwości kobiecych. Ich noszenie miało zapewniać kreatywność i dodawać energii do działania.
Korale miały być afrodyzjakiem i lekiem na impotencję. Mogły pomagać również w leczeniu przeziębienia i bólów gardła. Miały przyspieszać gojenie się ran i tamować krwotoki.
Dzięki wysokiej zawartości wapnia korale wzmacniają kości (obecnie można kupić sproszkowane koralowce).
Białe korale polecane są szczególnie w przypadku dolegliwości układu nerwowego. Stosowanie czerwonych zaleca się w przypadku schorzeń układu krążenia.
Moc korali możemy wykorzystać nosząc je jako biżuterię. Zaleca się mycie ich co jakiś czas pod bieżącą wodą, a także zanurzanie w wodzie słonej.
Jaspis
Jaspis jest kamieniem, który może występować w różnych kształtach i barwach. Tworzą się na nim również unikalne wzory. Składa się on przede wszystkim z kwarcu i chalcedonu. Specjaliści od litoterapii przekonują, że kamień ten ma właściwości oczyszczające. Zalecają, żeby nosić go na szyi lub pić wodę, w której wcześniej się moczył. Jeżeli chcemy żeby jaspis odzyskał pozytywną energię, powinniśmy namoczyć go w wodzie. W żadnym wypadku nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych.
W starożytności uważano, że jaspis ma właściwości magiczne. Litoterapeuci przekonują, że równoważy on pracę wszystkich czakr. Jest on w stanie przechwytywać negatywną energię zarówno z otoczenia, jak i organizmu człowieka.
Jaspis pomaga oczyścić energię w pracy jak i w domu. Uważa się, że pomaga on w realizacji celów. Ma również właściwości uspokajające, dlatego poleca się go ludziom nerwowym, czy zestresowanym. Pomaga on w wyciszeniu się, odzyskaniu wewnętrznej równowagi. Oczyszcza naszą aurę, wspiera pracę układu immunologicznego.
Krzemień
Krzemień jest to kamień, z którego nasi praprzodkowie wykonywali pierwsze narzędzia. Służył on także do krzesania ognia. Z chemicznego punktu widzenia jest on skałą osadową składającą się z chalcedonu, z domieszkami kwarcu lub opalu. Bardzo szybko zaczęto uważać go za kamień magiczny i wytwarzać z niego amulety.
Współczesna litoterapia uważa krzemień za kamień ochronny i oczyszczający. Może on chronić przed negatywną energią. Wykorzystuje się go między innymi podczas medytacji. Dzięki właściwościom krzemienia można się wyciszyć. Co więcej ma on chronić przed błędnymi decyzjami, a pomagać podejmować te korzystne dla nas. Dodaje on energii i motywacji do działania.
Krzemień poleca się osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości skórne. Woda krzemowa pomaga leczyć między innymi pryszcze, zmiany alergiczne, czyraki, a nawet łagodzić objawy różyczki czy półpaśca.
Woda, w której moczył się krzemień może poprawić odporność, obniżyć poziom cukru we krwi, pomóc w odchudzaniu, wyleczyć dolegliwości żołądka, wątroby, czy nerek.
Kocie oko
Kocie oko jest jedną z odmian kwarcu. Uważane było za kamień, który dodaje urody. W starożytności popularnością cieszyły się kąpiele w wodzie, w której zanurzone było kocie oko. Stosowane było także jako amulet, który miał za zadanie zapewnić osobie go noszącej szczęście i dostatek. Wierzono, że kocie oko mogło umożliwić przepowiadanie przyszłości, a także zapewniać powodzenie w miłości.
Litoterapia uważa kocie oko za kamień mający pozytywny wpływ na układ hormonalny i układ nerwowy. Może ono przyspieszać leczenie przeziębienia, a także choroby górnych dróg oddechowych.
Inne właściwości prozdrowotne kociego oka to leczenie chorób oczu, łagodzenie reakcji alergicznych, zmniejszanie obrzęków. Ma ono wspomagać organizm w procesach samoleczenia.
Jeżeli chcemy naładować kocie oko energią, powinniśmy przemyć je pod bieżącą wodą, ewentualnie wystawić na działanie promieni słonecznych.
Karneol
Litoterapia uważa karneol za kamień, który poprawia kondycję ludzkiego organizmu. W starożytności przyjmowano, że dodaje on energii i ułatwia wyrażanie własnych uczuć. Był on polecany osobom nieśmiałym, szczególnie takim, które miały problemy w nawiązywaniu relacji z płcią przeciwną.
W starożytnym Egipcie sporządzano z niego amulety dla osób zmarłych, które miały chronić ich w świecie podziemnym. Kamień ten miał zapewniać szczęście, koić lęk przed śmiercią, łagodzić negatywne emocje. Miał również chronić domostwa przed burzami, piorunami, demonami i innymi złymi mocami.
Współcześnie proponuje się go osobom mającym problemy z asertywnością, potrzebującym motywacji do działania, pesymistom. Ma być on również pomocny przy depresji i spadkach nastroju. Pomaga też przy wielu problemach zdrowotnych takich jak bezpłodność, bolesne miesiączkowanie, bezsenność, astma, żylaki, dolegliwości trawienne. Wykorzystuje się go także w przypadku infekcji i zakażeń.
Awenturyn
Awenturyn jest odmianą kwarcu. Można spotkać go w wielu kolorach (zależy to od domieszek innych minerałów). Nazywany jest on kamieniem możliwości. Miał on przyciągać szczęście i pieniądze, a chronić przed niebezpiecznymi sytuacjami. Magiczne właściwości awenturynu docenili Tybetańczycy, którzy umieszczali go jako oczy do tworzonych przez siebie posągów (dzięki temu miały mieć one nie tylko zdolność widzenia, ale także przewidywania przyszłości).
Również współczesna litoterapia jest zdania, że awenturyn może zapewniać powodzenie w interesach. Niektórzy są zdania, że trzymanie go w lewej kieszeni podczas zakupu losu na loterię pomaga wygrać.
Awenturyn ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Może chronić przed chorobami oczu, a także bezpłodnością. Zielony awenturyn wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Polecany jest również osobom żyjącym w zanieczyszczonych miastach – pomaga neutralizować spaliny.
Kryształ górski
Kryształ górski ma szerokie zastosowanie w litoterapii. Ma on pozytywny wpływ na naszą skórę – łagodzi reakcje alergiczne, zmniejsza świąd, przyspiesza leczenie ran, działa łagodząco w przypadku oparzeń czy ukąszeń owadów.
Ma on także bardzo pozytywny wpływ na narząd wzroku – ma pomagać w leczeniu zeza, jaskry, czy krótkowzroczności. Kryształy górskie zaleca się wykorzystywać w przypadku migrenowych bólów głowy, bólach krzyża i kręgosłupa, bólach uszu, bólach menstruacyjnych, a także innych dolegliwościach bólowych.
Współczesna litoterapia zaleca stosowanie go w przypadku dolegliwości układu trawiennego. Łagodzi on stany zapalne, wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Przeciwdziała osteoporozie i chorobom układu krążenia.
Kryształy górskie silnie oddziałują także na ludzką psychikę. Są pomocne w leczeniu zaburzeń lękowych, nadwrażliwości, nałogach, traumach, czy różnego rodzaju blokadach. Wspiera on zapamiętywanie, logiczne myślenie, dodaje energii.
Należy go oczyszczać pod bieżącą wodą. Jeżeli chcemy rozładować kryształ górski, powinniśmy zetknąć go z hematytem. Naenergetyzujemy go przy pomocy promieni słonecznych.
Agat
Agat nazywany jest kamieniem równowagi. Podobno przywraca ją w każdym aspekcie naszego życia. Jest on wstęgową odmianą chalcedonu. Z jego właściwości korzystali już starożytni Babilończycy, Grecy i Rzymianie.
Agat ma równoważyć pracę wszystkich czakr. Dodaje on energii, pozwala pozbyć się gniewu. Poprawia on również koncentrację i zdolność analitycznego myślenia. Kamień ten pomaga także w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Ma pozytywny wpływ na nasze oczy, zmniejsza stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran, redukuje zmiany skórne. Zaleca się wykorzystywanie go przy problemach z układem trawiennym, układem moczowym (podobno pomaga nawet w wydalaniu kamieni nerkowych).
Litoterapeuci uważają, że agat ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę – pomaga zwalczać stany depresyjne, sprawia, że mamy pozytywne nastawienie do świata.
Agaty należy nosić w kieszeni lub bezpośrednio na ciele.
Ametyst
Ametysty są jednymi z najpiękniejszych kamieni szlachetnych. Z chemicznego punktu widzenia są one odmianą kwarcu. Swoją atrakcyjną fioletową barwę zawdzięczają one domieszkom glinu i żelaza. Kamień ten ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Nazywa się go wręcz kamieniem relaksu i harmonii.
Starożytni Grecy bardzo często pili z ametystowych kielichów, które nadawały czystej wodzie koloru prawdziwego wina. Część osób piła samą wodę, inni wlewali do kielichów wina uważając, że ametyst chroni organizm przed negatywnym wpływem alkoholu.
Ametyst jest kamieniem polecanym szczególnie osobom na wysokich stanowiskach, gdyż sprawia, że stają się one bardziej efektywne, są w stanie łączyć swoją wiedzę z intuicją. Dzięki właściwościom ametystów łatwiej przychodzi nam łagodzenie konfliktów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Kamienie te mają pozytywny wpływ na życie seksualne. Wspierają też nasze zdrowie. Poleca się je przy bezsenności, częstych bólach głowy, chorobach o podłożu nerwowym, a także w przypadku chęci przyspieszenia przemiany materii.
Granat
Granaty to kamienie szlachetne zaliczane do grupy krzemianów. Mają one dość zróżnicowany skład chemiczny, co sprawia, że występują w wielu odcieniach. Litoterapia poleca go osobom, które boją się nieznanego do tego stopnia, że unikają jakichkolwiek zmian w życiu.
Dzięki energii granatu można przezwyciężyć lęk i nieśmiałość. Sprawia on, że jesteśmy odważniejsi, mamy wyższe poczucie własnej wartości.
Kamień ten wykazuje również korzystny wpływ na ludzki organizm – reguluje ciśnienie krwi, pomaga leczyć choroby nerek i pęcherza moczowego, poprawia sprawność seksualną, jest on pomocny też w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Warto wykorzystać granaty w przypadku problemów z układem hormonalnym, wspiera on układ krążenia, może być też pomocny w leczeniu alergii, a nawet nowotworów.
Litoterapeuci zalecają mycie granatów pod bieżącą wodą, a następnie ładowanie ich przy pomocy energii słonecznej. Pamiętajmy, że kamienie te źle znoszą gwałtowne zmiany temperatury.
Opal
Opal to kamień zaliczany do grupy krzemianów. Ma zazwyczaj białą barwę lub jest półprzezroczysty. Zdaniem osób zajmujących się litoterapią umożliwia on rozliczenie się z przeszłością i zamknięcie pewnych etapów w naszym życiu.
Dzięki energii opali nie stoimy w miejscu, jesteśmy gotowi dokonywać zmian w naszym życiu.
Jego pozytywny wpływ na zdrowie polega przede wszystkim na wzmacnianiu serca i całego układu krążenia, wspieraniu układu immunologicznego i ochronie przed infekcjami. Opal ma bardzo korzystny wpływ na narząd wzroku – może on nawet wyostrzyć wzrok.
Kamień ten posiada również właściwości uspokajające. Może okazać się pomocny w leczeniu depresji.
Zaleca się mycie opali w wodzie z dodatkiem mydła (ważne, żeby jej temperatura była taka sama jak temperatura kamienia). Po myciu kamień należy osuszyć i wystawić na działanie kamieni słonecznych, co go naenergetyzuje.